АМЕРИКА БРУЈИ О ДВА СРБИНА ИЗ ЧИКАГА: Отац и син лансирали патент за БОРБУ ПРОТИВ КОРОНЕ, а сада се сви отимају око њега
Власто Дубак и његов син Небојша, Срби пореклом из Берана који живе и раде у Америци за треба су постали планетарно познати.
Власто Дубак и његов син Небојша, Срби пореклом из Берана који живе и раде у Америци постали су планетарно познати, захваљујући изуму који су конструисали, а који помаже у борби против короне, они сами, а и њихова компанија из предграђа Чикага "Дубак Електрикал Груп" привукли су и пажњу светске јавности. Они су, наиме, конструисали камеру која за 30 милисекунди мери телесну температуру и којој већ бруји цела Америка, а глас је отишао и даље, до Европе, Кине, Јапана, Аустралије…
МАМА, НЕЋЕШ ТИ МЕНИ ДА УМРЕШ? Медицинска сестра из Параћина се 20 дана борила са короном, речи њеног сина СЛАМАЈУ СРЦА
ДР ЈАНКОВИЋ УПОЗОРАВА: Мере које су сада на снази морамо схватити озбиљно, ова ствар је КЉУЧНА
МЛАДЕН МИЈАТОВИЋ ПРЕДЛОЖИО ДА ГРАДСКА ВЛАСТ УРАДИ ОВО: Весић одговорио, па оставио новинара у неверици
- Зову нас са свих страна, сви желе да се информишу о нашем новом открићу, а већ смо примили и стотинак поруџбина из Америке и целог света. Фабрике, стадиони, тржни центри, аутобуске и железничке станице, аеродроми, биоскопи, спортска такмичења, сви их траже, свугде где се окупља велики број људи… Већ је сигурно да ће следећа сезона турнира ПГА Тоур (Професионални голф турнири) бити покривена нашим камерама, а у преговорима смо са људима из света тениса, кошарке, бејзбола… Наш патент је регистрован у свим америчким државама, али и земљама бивше Југославије, Румунији, Пољској, а ускоро ће бити доступан на свим континентима - каже за "Сербиан Тајмс" Небојша Ник Дубак.
Он додаје да технологија коју су применили у DuThermX термалној камери, која највише подсећа на главу некаквог робота - кућног љубимца, почели да развијају још пре десет година, због једног другог вируса…
- Те 2010 је био актуелан вирус Х1Н1, такозвани “свињски грип”, са сличним симптомима, а ми смо почели да размишљамо о томе како бисмо са видео-термалном технологијом могли да помогнемо да се смањи ризик од заразе - наставља причу старији од два Дубка, Власто.
Када је у јануару ове године ситуација са корона вирусом у Кини и Европи постала озбиљна, "дали су се на посао", заједно са тимом инжењера.
- До марта смо већ имали 3.000 радних сати на овом пројекту, и резултат је био ту - комплетан интегрисани производ са специјалном оптичком и термалном технологијом и свим пратећим деловима за инсталацију, праћење, алармни систем, до уградње и испоруке - каже он.
Остало је само да се технологија испроба, за почетак на “домаћем терену”, у тржном центру који је власништво породице Дубак.
- Резултати су били одлични. Уређај је мерио телесну температуру за 30 милисекунди, врло прецизно, у пола степена Фаренхајта. Када би температура неког од пролазника прешла 100,1 Фаренхајта, уместо зелене, укључила би се црвена аларм лампица. Камере су базиране на принципу вештачке интелигенције, препознају и снимају искључиво главе пролазника, тако да је минимална могућност грешке, јер не региструје температура некога ко је управо попио топлу кафу или носи у рукама тек скувану храну - наглашава млађи Дубак.
Како наводи, у два дана имали су три потврђена случаја у једној фабрици за прераду меса и једној великој пекари.
- Уз помоћ камаре уочили су температуру код својих запослених, одмах су реаговали, послали их код лекара, где су тестирани позитивно на Covid 19. Звали су да нам се захвале јер су уз помоћ DuThermX-a спречили да им ти радници заразе читаву фабрику, прекину производњу. Човеку прија када то чује, да си урадио нешто што користи људима и помаже њихов бизнис, у овом случају буквално спашава фирму од затварања - с поносом додаје Небојша.
Једна камера може одједном да региструје до 40 људи и обради 800 људи на сат, у једној колони (1.600 људи у две колоне, итд), на тзв. социјалној дистанци од два метра. Оног тренутка када камера скенира некога са повишеном температуром, (што је и најважнији симптом код заражених са Covid 19), информација се прослеђује путем e-maila и текстуалне поруке на телефон ономе коме је неопходна, обично служби обезбеђења.
- Чак и ако не постоји физичко обезбеђење на улазу у објекат, они ће бити обавештени и моћи да реагују у складу са интерним правилима у тој фирми, да скрену пажњу запосленом или госту у компанији да провери своје здравствено стање, да не би угрозио друге људе у околини. Трудили смо се да овом технологијом никога не изложимо непријатној ситуацији, да нико никога не мора да претреса, контролише, ничије достојанство није повређено, а сврха је испуњена. На овај начин се могу на време регистровати потенцијални заражени и спречити да се вирус шири даље, током ове актуелне и сваке будуће епидемије - каже Ник Дубак.
Небојша и Власто Дубак углас истичу да им је циљ био да покрену економију и окончају изолацију која је у Америци, али и целом свету, милионе људи оставила без посла
- Вирус је опасан и од њега умиру људи, али се плашимо да ће, уколико оваква ситуација потраје, људи почети више да страдају од глади. Желимо да ова наша технологија врати људе на посао, и да се они тамо осећају сигурно, да се не плаше за своје здравље, већ да се концентришу на то да зараде новац и прехране своје породице - поручују њих двојица и додају како за њихове изуме и успехе дугују велику захвалност својим запосленима, међу којима је много наших људи, Срба и Црногораца, а међу њима посебно истичу инжењера Дејана Вујовића, који је и потпредседник компаније.
Спремни су, кажу, да својим изумом помогну и нашим људима у отаџбини, у Србији и Црној Гори, да брзо стану на ноге и опораве се од економског шока.
- Породица Дубак је поносна на своје порекло, стало нам је да наши земљаци живе добро и позивамо их да нам се јаве, како људима који воде компаније, тако и онима који воде државе у Београду, Подгорици, Бањалуци и читавом Балкану. Желимо да им помогнемо да заједнички превазиђемо ову пошаст и обезбедимо услове да народ може несметано да живи и ради - закључују отац и син Дубак.
Један амерички сан, од Берана до Чикага.
Власто Дубак је из родних Берана дошао у посету баби и деди давне 1969. године, када је имао само 16 година. У Америци је завршио средњу школу, електротехнику на Универзитету у Чикагу а 1988. године основао компанију "Дубак Електрикал Груп".
- Искуство у мојој професији сам стицао радећи за разне компаније, велике и мале, између осталог и за велики Џенерал моторс. на крају сам одлучио да то знање применим, а већ 20 година бавим се технолошким иновацијама на пољу електротехнике, комбинујући и примењујући најновије технологије из разних области, термике, оптике… Када се мој син Небојша, након завршених школа, укључио у посао, 1995.године, имали смо само 5 запослених радника. Данас их има преко 250 у свим деловима САД, од Источне до Западне обале, укључујући све велике градове, Чикаго Њујорк, Лос Анђелес, Мајами, Денвер, Далас, Лас Вегас, Индијанополис, Милвоки… - каже Власто Дубак, оснивач компаније.