АНТИМАСКЕРИ ПРОТИВ МЕРЕЊА ТЕМПЕРАТУРЕ ДЕЦИ: Стручњаци их демантовали, ево зашто је ношење маски НАЈБОЉЕ РЕШЕЊЕ
Неће онлајн наставу, али неће ни маске - ових дана се навелико прича, полемише и пре свега трује јавност опасним теоријама завере из уста или пера већ опробаних тровача јавног мњења - антиваксера који су због својих ставова постали последњих дана познатији као антимаскери.
Али, одмакнемо ли се нешто даље од теоретичара постоје и свакодневно се боре они којима је пракса јача страна - прави лекари који нису нашли ама баш ниједан разлог да се маске не носе.
ЈУЧЕ 57 ОБОЛЕЛИХ У СРБИЈИ, ДАНАС ДУПЛО ВИШЕ: Сви се питају како је то могуће, а одговор лежи у овоме
ПРАВИМО КОБНУ ГРЕШКУ, А "ЛЕК" ЈЕ ПРЕД НАМА: Српски имунолог разбија СВЕ ЗАБЛУДЕ о корона вирусу
У домовима за старе и одрасле 157 заражених: 118 корисника и 39 запослених
Зашто је маска најбоље решење?
Стручњаци, здравствени радници, подржавају предложене мере заштите деце у школама и према речима епидемиолога др Небојше Бухоцког из суботичког Завода за јавно здравље, "када немамо вакцину против неке капљичне инфекције онда је ношење маски најбоља превентивна мера".
- То је познато од давнина и у многим земљама се примењује и пре ковид епидемије. У питању је одлична мера и толико је добра да би невезано за ситуацију са вирусом корона могла да се користи. До сада то није било популарно у нашој средини, али у медијима смо могли видети да у западним земљама и у Хонг Конгу, Јапану људи носе маске и на улици и у школама - каже др Бохуцки и подсећа да деца иначе перу руке неколико пута, посебно у школи након тоалета и пре јела.
Антиваксери или ит антимаскери су чак и протви мерења температуре деци.
- То је пракса која деценијама постоји. Затим, мерење температуре је одлична ствар, пре свега, за појединца да би отишао кући и опоравио се, а то је добро и за заједницу јер се колектив чува инфекције, не само короне, већ било које - поручује.
Према речима др Бохуцки, од почетка епидемије короне праћени су поједини колективи, пре свега, социјалне установе, где су и старија и млађа лица.
"Једно дете донесе вирус, пола разреда се разболи"
- У свим овим колективима где се примењује ношење маски и прање руку уопште нису забележене респираторне инфекције, јер ове мере делују на све, а школе су управо места где су оне доминантне. Једно дете донесе вирус и пола разреда се разболи. Превентивним мерама ће бити сачувано и здравље наставника - каже доктор.
О истој теми проговорио је и наш пулмолог који ради у Словенији Срђан Лукић који је управо цитирајући налазе Ланцета - најпознатијег медицинског часописа желео да укаже на важност ношења маски.
"Свако ко саботира да буде процесуиран"
Наиме, у чланку најпознатијег научног часописа посвећеног медицини наведен је пример 11-огодишње пацијенткиње с са регистрованим МИС-Ц (нови ентитет који обухвата мултисистемски инфламаторни синдром, тј. СИРС, код деце повезан са COVID, веома сличан кавасаки вирусу), којој је након смрти директно регистрован корона вирус у миокарду.
- Дакле, вирус је без икакве сумње и кардиотропан. Можда ово допринесе промени свести код опште популације, будући да су све болести обичне болести, али када је срце у питању, то је онда нешто сасвим друго - навео је он у својој објави.
Он је додао да вирус, као не само да не штеди децу већ код њих може да доведе и до смртног исхода. Веома веома ретко, али може.
- Зато је примена епидемиолошких мера у школама императив, и свако ко то буде саботирао би морао бити кривично процесуиран по хитном поступку - закључио је др Лукић.
Укор за неношење маски
Како је раније најављено, ношење маски у свим школама је обавезно. Младен Шарчевић, министар просвете, изјавио је да постоји правилник о понашању ученика у свакој школи по коме ако је ученик једном или двапут опоменут то је лакша повреда.
Али уколико је више пута поновио опструктивно понашање, то је тежа повреда, рекао је министар.
За теже повреде предвиђено је вођење васпитно-дисцплинског поступка, а након тога изрицање укора директора или наставничког већа. Деца која због здравља не могу да носе маску носиће визир.
Теретичари познати тровачи
Колико штете су овакве кампање противника вакцина направиле, најбоље смо могли да видимо у 2017, када је Србија почела да тоне у епидемију малих богиња.
Све зато што су раширене лажи о штетном дејству MMR вакицине која штити од морбила. Пао је колективни имунитет, јер су родитељи одбијали да вакцинишу децу, угрожени су били и старији који нису имали заштиту.
Након скоро две године борбе, у Србији је умрло 15, а оболело чак 5.798 људи од морбила. Тек тада је одјављена епидемија, а вакцинисано је преко 95 одсто деце.
Ипак, ни то, нажалост, није обесхрабрило антивакцинаше да се не залажу и против вакцине која би могла да сузбије корону, а док она не дође, сладе се ширењем сулудих идеја да деца не треба да носе маске, не дају да њиховој деци било ко мери температуру...
ЗБОГ КОРОНЕ ВРТИЋИ ОНЛАЈН? Ево како би од септембра могао да буде организован рад обданишта у Србији
НОВА ПРОГНОЗА ДР КОЧОВИЋА О ЗАВРШЕТКУ ДРУГОГ ТАЛАСА КОРОНЕ: Шта нас и какав живот очекује након тога?
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Регистровано још 106 позитивних на коронавирус, четири особе преминуле
ПРЕТИ НАМ СУДАР ДВА РАЗАРАЈУЋА ВИРУСА: Да ли је вакцинација једино решење за ову катастрофу?
ЛОНЧАР НАЈАВИО НОВИНЕ НА НАШИМ ГРАНИЦАМА: "Сви који долазе у Србију добиће важно упутство"