КОЈА АНТИТЕЛА ВИШЕ ШТИТЕ? Од прележане короне или вакцине - познати имунолог дао ОДГОВОР на питање које све занима!
Професор, имунолог са КЦ Војводина каже да нас је захватила "антителоманија".
Професор др Томислав Преведен, инфектолог који за време пандемије ради у пријемно-тријажној амбуланти КЦ Војводине, говорио је о антителима и колико нас они штите од короне.
НАРЕДНИ ДАНИ ПУНИ ПРОЛЕЋНИХ ИЗНЕНАЂЕЊА: Од закаснеле зиме до сунца, а један дан ће бити прави летњи!
И МИ БИСМО САДА ЖИВЕЛИ НОРМАЛНО! Србин објаснио пут Израела од четири локдауна до колективног имунитета
БЛИЗУ СМО УКИДАЊУ СВИХ МЕРА? Епидемиолог објаснио који је ЈЕДИНИ ИЗЛАЗ - због благог пада новозаражених најављено ПОПУШТАЊЕ
Имунолог је у гостовању на К1 открио да се сада први пут разматра имунитет после прележане инфекције, а да онај који настаје након вакцине може да се посматра тек од јануара, када су прве особе вакцинисане.
- Сада имамо више искуства, сматра се да и после прележане инфекције и вакцинације постоји имунитет који штити 6-8 месеци од новог заражавања. Вакцина је конципирана да изазове реакцију као да је ту вирус присутан - рекао је доктор.
Ако смо прележали корону и меримо антитела, колико те бројке говоре? Колико смо заштићени и да ли значи да ако имамо довољан број не морамо да журимо а вакцином?
- Проф. Милош Марковић, имунолог са Института за имунологију и микробиологију Медицинског факултета у Београду, објаснио је да нас је захватила 'антителоманија'. А то није најбоји показатељ имунитета. Ту се мери само једна врста антитела, а постоји и одбрана организма и на други начин, ту су Т ћелије... Није се најбоље показало битним мерење антитела након прележаног ковида и вакцине, него мора се посматрати шире. Вакцинација сигурно штити 6-8 месеци, а ко је прележао, може да се вакцинише након месец дана. Неће шкодити, већ ће још побољшати имунитет.
Ако имамо мањи број антитела, бринемо да нисмо заштићени. Ако имамо већи нећемо да се вакцинишемо. Шта је решење?
- Треба да ослушкујемо своје здравље. Сведоци смо да су се људи разболели између две вакцине, а ретко и након ревакцинације. Мислимо да је реч о самој вакцини, квалитету. Препорука је да се што више људи вакцинише. Постоји мала разлика код кинеске јер се спорије постиже имунитет. Тако је конципирана вакцина, није то ништа чудно. Људи треба да знају да после ревакцине, треба да сачекају 2-3 недеље да се не заразе - рекао је професор.
О томе која вакцина је највоља, др Преведан каже:
- Не може се рећи која је најбоља, мој савет је да приме било коју. Фајзерова нешто брже постиже већи ниво антитела, али већ се спомиње да ће можда за годину дана бити потребна и трећа доза. То ће одлучити епидемиолози. Врло је могуће да ће се поступати као код сезонског грипа. Сваке године ћемо примати нову вакцину која ће нам пружити додатну заштиту, али и штитити од нових сојева који не могу тако брзо да се развију - открио је доктор.