Април је месец кад се грип повлачи, али не и корона вирус: Међутим, није све тако црно, има и ЈЕДНА ДОБРА ВЕСТ
Ниједном микроорганизму не одговара топло време
Март и април су месеци када се грип повлачи, међутим, нове заразе, према којима не постоји колективни имунитет у заједници, не робују тој сезонској шеми и могу да зађу и у лето, каже проф. др Зоран Радовановић, један од наших најистакнутијих епидемиолога.
Метеоролози у наредним данима априла предвиђају захлађење са кишом и снегом. Такво време, уколико се прогноза обистини, погодоваће вирусу корона.
АНКЕТА: Коме бисте поклонили 100 евра које држава даје сваком пунолетном грађанину Србије?
ДОКТОР НЕСТОРОВИЋ ОТКРИО: Ево зашто је донета одлука да се ПРОДУЖИ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС
Први случај короне у Новом Пазару: Мушкарац (58) превезен у Клинички центар Крагујевац
Теоретски гледано, вирус корона осетљив је на температуру. Према истраживању кинеског центра за контролу и превенцију болести Цовид-19 остаје стабилан на четири степена, а на вишим температурама његов отпор опада.
Температура, међутим, утиче само на време преживљавања вируса, а не на његову способност да зарази. Током избијања САРС-а 2003. године, за сваки температурни пораст од једног степена Целзијуса у Хонгконгу, број потврђених случајева опао је за 3,6 одсто.
Сув ваздух и корона
Епидемиолог проф. др Зоран Радовановић истиче да вирусу корона одговара хладно време.
- Вирусима из групе корона, познатим као изазивачима назеба, одговара хладно и суво време, као и осталим узрочницима одговорним за упалу органа за дисање. Погрешно је уверење да зими висока влажност потиче од тога што снег накваси косу, а лапавица ноге, јер је ваздух обично сувљи него лети. Постоје разна објашњења зашто такав сув ваздух погодује преношењу заразе. Рецимо, капљице путују скоро један метар када је ваздух сув, а краће уколико се сударају са воденом паром, затим сув ваздух чини слузнице осетљивијим на продор микроорганизама. Поред тога, отпорније клице, које се преносе и аеросолом, дуже лебде уколико се не везују за ситне капљице воде које их сталоже - објашњава проф. Радовановић.
Клима земаља које су најтеже погођене, укључујући Кину, Јужну Кореју и северну Италију, чини се да се слаже са тим закључцима - њихово време је хладно и суво, што је идеална комбинација за брзо ширење.
УВ зрачење
Међутим, када је реч о овој новој болести, додаје епидемиолог, не знамо како ће да се понаша.
- Њен рођак, САРС, одржавао се 2003. све до јула. У начелу, новоискрсли микроорганизми су под мањим утицајем сезонских варијација - сматра проф. Радовановић.
Али шта се дешава са вирусом када је напољу ведро, сунчано и топло време?
- Ниједном микроорганизму који изазива упалу органа за дисање не одговара топло време. Тада се учесталије јављају цревне болести, за шта постоје убедљиви разлози - подвлачи епидемиолог Радовановић.
Коначно, топлије време ће отежати вирусу да опстане ван својих домаћина и због повећаног УВ зрачења.
- Истовремено, УВ зраци уништавају и вирусе и бактерије. Зато се постељина и одећа излажу дејству сунца - додаје проф. Радовановић.
Међутим, још је прерано да се каже како ће се овај вирус понашати у топлијим временским приликама. Научници нису сигурни и не усуђују се да тврде да ће топлије време однети наше бриге по питању Covid-19.
Без имунитета
Да, вирус корона и грип имају пуно заједничких симптома, начин ширења, начин на који утичу на респираторни систем. Па ипак, било је примера сличних вируса који немају ту сезонску спону. На пример, САРС и МЕРС. Оба вируса деле више од 90 одсто ДНК са редовним грипом.
Међутим, САРС је опстао чак до јула 2003, а појавио се у новембру 2002. године, углавном захваљујући мерама ране интервенције - али тек након што је преживео пролеће и већину лета. С друге стране, МЕРС је почео у регионима познатим по својој врућини и влажности - првенствено на Блиском истоку. Дакле, тешко је тврдити да су сезонски, што би могло значити да корона вирус може бити једнако отпоран на временске прилике.
- Март и април су доба када се грип повлачи, односно прелази на јужну хемисферу, одакле се враћа после пола године, кад код нас захладни. У будућности ће се вероватно и ова болест слично понашати. Међутим, нове заразе, према којима не постоји имунитет у заједници, не робују тој сезонској шеми и, како поменусмо и за САРС, могу да зађу и у лето - закључује проф. др Зоран Радовановић.
Ветар не утиче на корону
Према речима проф. Радовановића, ветар може да буде значајан за пренос неких других узрочника, рецимо изазивача Q грознице.
- На вирусе из групе корона нема утицаја. Међутим, струјање ваздуха у затвореном простору може да помогне да се расејава аеросол, што важи за микроорганизме релативно отпорне у спољној средини. Код ове нове болести аеросол је превасходно значајан у јединицама интензивне неге и то посебно при манипулисању око вештачких плућа (респиратора) - каже проф. Радовановић
Докторка Кисић саопштила важне информације: Објаснила како Србија може да победи корону за само 15 дана
Вучић: Имамо више стотина респиратора у Кини, чекамо дозволе за авион
РОЈТЕРС ПРЕКИНУО ЛАЖИ ДА ЈЕ КЦ ВОЈВОДИНЕ "ПРЕД ПУЦАЊЕМ" Светска агенција пренела ПРАВУ СЛИКУ о клиничком центру (ФОТО)
Доктор Кон се обратио Србији: Да не дође до "италијанског сценарија" имамо само ЈЕДНУ СЛАМКУ СПАСА
НАЈНОВИЈА ИНФОРМАЦИЈА: Власници паса ће моћи да шетају своје љубимце у ЈОШ ЈЕДНОМ ТЕРМИНУ