АУСТРИЈА СА СВИМ ПОХВАЛАМА О ВАКЦИНАЦИЈИ У СРБИЈИ: Аустријски новинар се вакцинисао у Београду, одушевљен организацијом
Аустријска јавни сервис ОРФ са свим похвалама о вакцинацији у Србији
Док се у другим земљама говори о кашњењу испорука вакцина против корона вируса, Србија је добро снабдевена и у тој земљи грађани могу да бирају коју вакцину желе да приме, истиче аустријски јавни сервис ОРФ. Аустријска државна телевизија преноси да Србија располаже вакцинама из више извора, па тако и из Русије и Кине.
Потрага за балансираним животом је могућа мисија: Откријте мале ствари које ће вас учинити срећним
"СРБИЈА ЈЕ КОНТИНЕНТАЛНИ ЛИДЕР У ВАКЦИНАЦИЈИ": Сви светски медији и даље су фасцинирани успехом наше земље! (ФОТО/ВИДЕО)
У БЕОГРАД СТИЖЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ РАЗВИО СПУТЊИК В! Сад су све очи упрте у Торлак, Србија би могла почети с производњом
У Србији се вакцинише брже него било где друго на Балкану, и чак и брже него у ЕУ, подвлачи ОРФ.
Док је у Аустрији вакцинисано око 215.000 људи, у Србији је већ имунизовано пола милиона грађана.
ОРФ наводи да се у Србији претежно вакцинише кинеском Синофармн вакцином, али и да грађани могу, у оквиру програма масовне имунизације, да бирају и Бионтек-Фазјерзову, као и руску Спутњик В вакцину.
Влада Србије је споразумима са другим земљама и директно са произвођачима обезбедила довољно доза вакцина, а сада се преговара и о производњи Спутњик В вакцине.
ОРФ указује да Србија није имала избора него да тражи вакцину и изван ЕУ, јер из Ковакс програма до сада није добила ниједну вакцину, већ је Бионтек-Фајерова цепива добила само на основу својих "директних напора".
Ова телевизија пренела је и изјаву премијерке Ане Брнабић која је недавно казала да је Србија успешна захваљући томе што је на набавку вакцина гледала као на здравствени, а не политички проблем.
Дописник ОРФ са Балкана Кристијан Вершиц објаснио је да је Србија рано почела са планирањем масовне вакцинације, већ средином прошле године.
- То је земља сама урадила. Анализирала је колико и где треба отворити центре за вакцинацију. Специјални тим је успостављен, који је радио на томе - објаснио је он.
Вершиц је додао да је Србија благовремено разменила искуства са Израелом, као и да је веома брзо успоставила онлајн платформу за пријаву за вакцинацију.
Он је додао да је "кичма" масовне вакцинације у Србији кинеска вакцина.
- На почетку та вакцина није била толико пожељна међу грађанима, али сада је наишла на прихватање међу становништвом - указао је Вершиц.
Он је пренео да грађани могу изабрати вакцину, али да се тренутно највише примају кинеске.
Пошто је и Вершиц прошле недеље у Србији примио вакцину, пренео је своје искуство.
- У Србији су међу приоритетима особе старије од 65 године, припадници полиције, војске, али и новинари. Ми смо се, као дописништво, пријавили регуларно преко сајта и потом преко владе. Затим смо добили термин за вакцинацију - објаснио је процедуру.
Истакао је да у Србији вакцину могу примити странци који су пријављени у земљи, и да то што је он примио нема никакве везе са било каквим могућим привилегијама.
Упитан за деловање руске вакцине, коју је примио, каже да ништа није осетио.
- И раније сам имао одлично знање руског језика, пио сам вотку. Ништа ме није болело нити сам променио понашање - нашалио се Вершиц.