КАКО ПОДСТАКНУТИ ПОЈАЧАНИ НАТАЛИТЕТ? Две нове мере се озбиљно разматрају, будућим родитељима ће бити много лакше
Негативни демографски тренд је акутелан у целом свету
У случају Србије и многих других држава из региона питање демографије и наталитета је питање живота и смрти, односно опстанка, озбиљна је порука коју је јуче упутио председник Србије Александар Вучић на Четвртом демографском самиту у Будимпешти.
УПОЗОРЕЊЕ ИЗ AMSS: Возите опрезно, на одређеним граничним прелазима чека се и до пет сати
ДА ЛИ ЈЕ У СРБИЈИ НА СНАЗИ ШВЕДСКИ МОДЕЛ? Ковид амбуланте крцате, лекари на измаку снаге, а 50 посто људи није вакцинисано
ЈУТРО ХЛАДНО, ДАН ПРЕД НАМА ПУН ПРЕОКРЕТА: Погледајте какво нас време очекује
Он је истакао да је наша земља на основу мађарског примера увела много мера како бисмо младе људе мотивисали да имају децу, а чињеница је да би додатне олакшице као што су јефтини станови, флексибилно радно време за родитеље, бесплатни сервиси на нивоу локалне заједнице, могли додатно постаћи младе парове да се лакше одлуче за родитељство, те да се смањи негативан тренд депопулације.
- Питање демографије и наталитета ће ускоро постати најважније политичко питање. У Србији се већ виде неки резултати мера и рачунамо да ћемо ускоро видети и веће, али, наравно, ово нису мере које од данас до сутра показују резултате - рекао је Вучић, који је био главни говорник на првом панелу Самита, на којем су учествовали и некадашњи потпредседник САД Мајкл Пенс, премијер Словеније Јанез Јанша и премијер Пољске Матеуш Моравјецки.
Вучић је указао и на негативан тренд у свету - да је просто непристојно причати о својој деци и породици.
- Више лајкова добије рецимо слика с кућним љубимцем, а ја, иначе, животиње обожавам, него са бебом. Данас је некултурно говорити о деци, породици и породичним вредностима, можете некога да повредите, али је врло културно да причамо о томе како смо фризирали кућног љубимца. Жао ми је што идемо у том правцу - додао је.
Најавио јуче да ће у наредних месец дана држава објавити нове мере наталитетне и демографске политике.
Прошле године у Србији је рођено свега 61.692 бебе, што је најмањи број новорођенчади од 1900. године. Озбиљан пад наталитета бележе и земље у региону, због чега је Мађарска увела низ подстицаја за породице као што су слобађање од пореза за мајке четворо и више деце, субвенционисани стамбени кредити које парови не морају да врате ако добију треће дете, накнада у износу пуне плате током породиљског одсуства и могућност боловања за баке и деке који чувају децу.
Миладин Ковачевић, директор Републичког завода за статистику (РЗС) рекао је за Курир телевизију да је криза обнављања популације светски феномен, али да постоје неке мере које би у Србији могле помоћи.
- Вредело би да се новчана помоћ даје одједном како би се на тај начин могла решавати нека витална питања. Један правац је директно материјално стимулисање, ту су и јефтини станови за младе брачне парове, оно што су Мађари урадили дало је добре резултате. Ту је и фискална релаксација, усклађивање рада за родитеље у смислу флексибалности радног времена, итд. Финансијска помоћ је врло важна, али је, са друге стране, јако битно да породице имају и системску подршку када је у питању здравствени систем, образовање и социјални програм - каже Гордана Племић из удружења "Родитељ".
- Битна је целокупна клима - да маме када се врате са одсуства знају да неће остати без посла или бити пребачене на слабије плаћене послове, да знају да ће њихова деца имати квалитетну здравствену негу и образовање - додала је.
Славица Ђукић Дејановић
Славица Ђукић Дејановић, неуропсихијатар и саветница премијерке Ане Брнабић каже да је мађарски модел добар јер стимулише породицу као целину, а да се и у Србији још од 2016. кренуло са интензивним радом на побољшању наталитета.
- Наш закон о финансијској подршци породици је изванредан. Први пут је женама пољопривердницама омогућио да имају иста да њихове финансије у погледу одсуства због породиљског или неге детета буду идентичне као код стално запослених жена. Јако је битна и финансијска подршка која се даје за свако треће и четврто дете, као и низ других мера, али и улога локалних самоуправа. Међутим, јако је значајна улога и локалне самоуправе које већ имају на разне начине помажу породице. Додатно, могли би да организују још неке додатне сервиси који би помогли вишечланим пордоицама у смислу превоза деце до школе и обданишта, формирање сервиса за прање и пеглање веша... Треба учинити све што је могуће како би се смањила психолошка цена родитељства - наводи Дејановићева.
Тренутне мере у Србији
- Прво дете - 100.000 динара, исплаћује се једнократно;
- Свака незапослена породиља за прво дете има право на новчану помоц од 100.000 динара од државе, без обзира на то на којој општини живи;
- Друго дете - 240.000 динара, исплаћује се у 24 једнаке месечне рате по 10.000 динара;
- Треће дете - 1.440.000 динара, исплаћује се у 120 једнаких месечних рата по 12.000 динара;
- Четврто дете - 2.160.000 динара, исплаћује се у 120 једнаких месечних рата по 18.000 динара;
- Женама пољопривредницама дато је право на накнаду по основу рођења, неге и посебне неге детета;
- Накнаду зараде за време породиљског одсуства остварују и жене које имају закључен уговор о раду;
- Накнада за породиљско одсуство не може бити мања од минималне зараде утврђене на дан отпочињања одсуства;