СПОЈ КУЛТУРЕ, ТРАДИЦИЈЕ И ДОБРОГ ПРОВОДА: Ко једном осети енергију Белоцркванског карневала - никад је не заборавља (ФОТО/ВИДЕО)
Између два светска рата Бела Црква важила је за туристички град цвећа и доброг вина, са многобројним карневалима.
Бела Црква је општина у Јужном банатском округу Војводине, која се налази у Републици Србији. Општина је, нарочито између два светска рата важила за град цвећа, доброг вина и надалеко чувених карневала, организованих сваке године. Тада странци долазе са свих страна у великом броју да уживају у разним карневалским забавама.
Економски план за боље Владимирце: Низ пројеката за боље сутра – стижу инвеститори, бањски комплекс, а следи и енергетска транзиција (ВИДЕО/ФОТО)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
Један од најпопуларнијих, најпосећенијих и најшаренијих јесте карневал цвећа у Белој Цркви који се са прекидима организује више од 150 година, а одржава се средином јуна и траје седам дана.
Први писани помен о карневалима у Белој Цркви датира из 1852. године када су се карневали одржавали поводом покладних свечаности. Данас, ова манифестација отвара туристичку сезону у Белој Цркви. Први "Карневал цвећа" одржан је 1828. године, по узору на карневал у Келну. Између два светска рата Бела Црква важила је за туристички град цвећа и доброг вина, са многобројним карневалима.
Програм карневала цвећа је седмодневан. Он обухвата, избор и награђивање најлепших цветних дворишта, башта и тераса, излагање цвећа у отвореним и затвореним просторима, радионице цвећа са програмима едукације за производњу и продају цвећа, музичку свечаност посвећену цвећу, културне програме на језицима националних мањина и гостовање карневалских и певачких група и филклорних удружења.
Завршницу карневала чини поворка са цветним експонатима који се специјално праве за ту прилику месецима раније, а у програму учествују мажореткиње, дувачки оркестар, карневалске групе и мотори.
Крај поворке традиционално означава ватромет и концерт на градском тргу.
Више о карневалу, његовој традицији, важности и целокупним припремама објаснио је представник туристичке организације Бела Црква Новица Јовановић.
- Белоцрквански карневал раније је носио назив карневал цвећа, али му је враћен стари назив, односно Белоцрквенски карневал - објашњавају из туристичке организације и додају:
- Први документи говоре о томе да је 1828. године одржан први карневал што значи да се приближавамо једном великом и лепом јубилеју 200 година од постојања карневала.
Јовановић објашњава да су Белу Цркву основали досељеници из Немачке те су по угледу на карневал у Келну желели да створе и у Белој Цркви и зато је овај карневал најстарији и код нас, али и у околини.
- Оно по чему смо препознатљиви јесте Међународна карневалска поворка, дефиле експоната, као и велики број учесника и карневалски група - објашњава Новица Јовановић.
Белоцрквански карневал је најстарији у Србији, у његовој припреми учествује читав град, а улице и фасаде се дотерују посебно за ову прилику.
"Белоцрквански карневал", како се ова манифестација још зове, отвара туристичку сезону у Белој Цркви.
Због "Карневала цвећа" туристи Белу Цркву зову још и "Војвођански Рио де Жанеиро".
Пројекат је финансиран из буџета општине Бела Црква. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.