Ватрогасци се ове године борили са скоро 17.000 пожара: У њима страдале 73 особе, 210 спасено
У пожарима на грађевинским објектима погинуле су 63 особе, повређене 163, а спасено 306.
Дан, бар у Београду, почео је пожаром. Ватра је избила у баракама на простору од 500 квадрата на Новом Београду, ватрогасци су пожар брзо локализовали и то је један од скоро 17.000 са колико су се у току ове године они обрачунавали. Како је изјавио вршилац дужности помоћника министра унутрашњих послова (МУП) и начелника Сектора за ванредне ситуације (СВС) Лука Чаушић, током 2021. године евидентирано је укупно 21.413 ванредних догађаја од којих су најбројнији, управо, пожари. До почетка прошле недеље их је било 16.896, а у њима су страдале 73 особе.
СИМПТОМИ ИСЦРПЉУЈУ КАО ДА ЈЕ КОРОНА, А НИЈЕ: Овај вирус КОСИ грађане, све је више и оболеле деце - ево на шта да обратите пажњу
"ПРОВЕРА АНТИТЕЛА ВАМ НИШТА НЕ ЗНАЧИ" Др Гојковић објаснила зашто треба примити и како се бира трећа доза вакцине
ОПЕРИСАЛИ ПО МАЛИНАМА, А САДА СУ НЕКТАРИНЕ НА РЕДУ: Лопови за ноћ обрали воћњаке у селу код Тополе
- Током 2021. године евидентирано је укупно 21.413 ванредних догађаја од којих су најбројнији пожари - 16.896. Највише пожара је настало на отвореном простору - 10.702, затим на грађевинским објектима - 5.020 и на саобраћајним средствима - 1.174. У свим пожарима погинуле су 73 особе, 196 је повређено, а 210 је спасено из пожара - навео је Чаушић.
У пожарима на грађевинским објектима, како прецизира, погинуле су 63 особе, повређене 163, а спасено 306. У пожарима на отвореном простору погинуло је 8, повређено 22, а спасено 4 лица. У пожарима који су настали на саобраћајним средствима погинуло је 2, а повређено 11 особа.
- Спасено је на десетине кућа, на десетине живота, на стотине хектара. Нажалост имали смо настрадалих у пожарима на отвореном и у стамбеним објектима. Пожар је ризик број један у нашој земљи - подсећа Чаушић и додаје:
- Због опасности коју носе са собом ми из Сектора за ванредне ситуације стално апелујемо на људе да буду опрезни када су високе температуре. Највећи број несрећа у пожарима настаје управо због паљења стрњике или биљног отпада. То је пожар који се отме контроли, јер обични људи нису ни обучени ни опремљени да га гасе, и онда имамо људске жрве и велике материјалне штете.
Чаушић додаје и да је на хиљаде хектара шумских газдинстава спасено у току ове године брзом интервенцијом како припадника ватрогасно-спасилачких јединица, тако и колега из Хеликоптерске јединице МУП-а.
Осим у Србији, они су се са пожарима "обрачунавали" у Републици Српској, Северној Македонији и у Грчкој.