Vatrogasci se ove godine borili sa skoro 17.000 požara: U njima stradale 73 osobe, 210 spaseno
U požarima na građevinskim objektima poginule su 63 osobe, povređene 163, a spaseno 306.
Dan, bar u Beogradu, počeo je požarom. Vatra je izbila u barakama na prostoru od 500 kvadrata na Novom Beogradu, vatrogasci su požar brzo lokalizovali i to je jedan od skoro 17.000 sa koliko su se u toku ove godine oni obračunavali. Kako je izjavio vršilac dužnosti pomoćnika ministra unutrašnjih poslova (MUP) i načelnika Sektora za vanredne situacije (SVS) Luka Čaušić, tokom 2021. godine evidentirano je ukupno 21.413 vanrednih događaja od kojih su najbrojniji, upravo, požari. Do početka prošle nedelje ih je bilo 16.896, a u njima su stradale 73 osobe.
SIMPTOMI ISCRPLJUJU KAO DA JE KORONA, A NIJE: Ovaj virus KOSI građane, sve je više i obolele dece - evo na šta da obratite pažnju
"PROVERA ANTITELA VAM NIŠTA NE ZNAČI" Dr Gojković objasnila zašto treba primiti i kako se bira treća doza vakcine
OPERISALI PO MALINAMA, A SADA SU NEKTARINE NA REDU: Lopovi za noć obrali voćnjake u selu kod Topole
- Tokom 2021. godine evidentirano je ukupno 21.413 vanrednih događaja od kojih su najbrojniji požari - 16.896. Najviše požara je nastalo na otvorenom prostoru - 10.702, zatim na građevinskim objektima - 5.020 i na saobraćajnim sredstvima - 1.174. U svim požarima poginule su 73 osobe, 196 je povređeno, a 210 je spaseno iz požara - naveo je Čaušić.
U požarima na građevinskim objektima, kako precizira, poginule su 63 osobe, povređene 163, a spaseno 306. U požarima na otvorenom prostoru poginulo je 8, povređeno 22, a spaseno 4 lica. U požarima koji su nastali na saobraćajnim sredstvima poginulo je 2, a povređeno 11 osoba.
- Spaseno je na desetine kuća, na desetine života, na stotine hektara. Nažalost imali smo nastradalih u požarima na otvorenom i u stambenim objektima. Požar je rizik broj jedan u našoj zemlji - podseća Čaušić i dodaje:
- Zbog opasnosti koju nose sa sobom mi iz Sektora za vanredne situacije stalno apelujemo na ljude da budu oprezni kada su visoke temperature. Najveći broj nesreća u požarima nastaje upravo zbog paljenja strnjike ili biljnog otpada. To je požar koji se otme kontroli, jer obični ljudi nisu ni obučeni ni opremljeni da ga gase, i onda imamo ljudske žrve i velike materijalne štete.
Čaušić dodaje i da je na hiljade hektara šumskih gazdinstava spaseno u toku ove godine brzom intervencijom kako pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica, tako i kolega iz Helikopterske jedinice MUP-a.
Osim u Srbiji, oni su se sa požarima "obračunavali" u Republici Srpskoj, Severnoj Makedoniji i u Grčkoj.