СИМПТОМИ И ПОСЛЕДИЦЕ "БЕОГРАДСКОГ ВИРУСА": Када будете чули како се преноси ЗГРОЗИЋЕТЕ СЕ, може бити смртоносан!
Серотип вируса који изазива мишју грозницу, назван "Београд", спада у опасне типове
Епидемиолог др Славица Марис, начелница Јединице за контролу и превенцију болести Градског завода за јавно здравље, објаснила је на К1 шта су симптоми мишје грознице, болести која може бити и смртоносна. Преноси се врло лако и летњи месеци су најкритичнији. У Словенији је забележено више од 200 случајева, што значи да је приметан пораст броја оболелих у региону. Слично је и у Хрватској, а први дани лета су тренуци када се очекује повећање броја случајева. Ова болест позната је од 1884. када се појавила у Кореји, али је на далеком Истоку и даље велики проблем. Само у Кини између 40.000 и 100.000 људи годишње оболи.
СВИ СУ ЗАБОРАВИЛИ НА КОРОНУ: Доласком лепог времена мере су релаксиране, али нека ПРАВИЛА И ДАЉЕ ВАЖЕ
СПРЕМИТЕ СЕ НА ПАКАО! Наранџасти метеоаларм у Србији, данас и до 38 степени, ево када можемо да очекујемо кишу!
СРПСКА СТРУКА ПРОГОВОРИЛА О ИНДИЈСКОМ СОЈУ КОРОНЕ: Једна ствар веома БРИНЕ, а ево о чему је реч
- Вирус изазива природно жаришну инфекцију, место које је резервоар, то су глодари, шумски или пољски миш, пацов... Они преносе ову болест и стално излучевинама загађују подручје где се налазе - рекла је она.
Симптоми мишје грознице су температура, главобоља, малаксалост, бол у трбуху и крстима. Мучнина, повраћање и црвенило лица, као и петехије, тачкаста крварења у беоњачама су следеће.
- Та фаза траје неколико дана, потом температура опада али долази до пада притиска који може довести до шока. Ова фаза траје од неколико сати до три дана, и прати је олигурична фаза, када се крварења настављају, по кожи, слузокожама и унутрашњим органима. Смањује се излучивање мокраће и оштећују се бубрези. Ако се преброди, последња је фаза огромног лучења мокраће, три до шест литара и то је фаза опоравка - рекла је она.
Обољење може бити и смртоносно, упозорила је др Марис. Смртност је од 0,5 до десет одсто. Ако се дешава погоршање, дешава се у другој и трећој фази болести. Опоравак може трајати и до 12 недеља!
Мишја грозница се преноси ако столицу, урин или пљувачку глодара унесемо у организам. Чак и аеросолни пренос је могућ, ако се урин глодара осуши а ми у тој просторији удахнемо честице уз прашину, можемо се заразити.
- Ако сте на тавану, подруму, где видите да има измета глодара, никада немојте чистити метлом! Нити усисавати. Попрскајте варикином и влажном крпом пребришите. Носите и маску - рекла је она.
Прашина и директан контакт су ризични, али и вода и земљиште могу бити загађени.
- Морам нагласити да се не преноси са човека на човека, путеви преноса диктирају и мере заштите. Избегавајте боравак у жариштима, шума, њива, поље... Избегавајте ниско, неуређено растиње јер се ту они размножавају и има излучевина - рекла је она.
Цела Србија је потенцијално угрожена, посебно Косово и југ Србије, где је пре пар година и био повећан број оболелих.
- Такозване мишје године, када се глодари намноже, настају због климатских и прехрамбених фактора. Тек очекујемо пик, трајаће до јесени, летњи месеци су критични јер тада проводимо време на отвореном. Викендице, шуме, поља, носе опасност - рекла је она.
На улицама је више смећа, као да смо током пандемије мало неуреднији...
- Отпадне материје које су глодарима на дохват, јесу ризик, не можемо знати за сваку годину да ли је ризична, али у Словенији јесу прехрембени фактори били узрок. Жиреви су родили богато, а глодари се њима хране - рекла је она.
Око 18 људи оболи од мишје грознице у Србији у просеку, у Београду само један до три случаја буду регистровани и нисмо имали епидемију дуго.
- Вирус је из фамилије буњавириде, род хантавирус, постоји више серотипова. Неки дају блажу клиничку слику, то је Пумала вирус у Европи, и Сеул серотип. Опасни је тип Београд, на територији Балкана - рекла је она.