Биће и до минус 20, метеоролог РХМЗ открио када се очекује снег у Србији: Вејавица стиже и раније него што смо мислили - већ сутра ће се ови крајеви забелети
Метеоролог Слободан Совиљ најавио је хладнију зиму у Србији, са могућим падом температура и до минус 20 степени. Открио је и да ли ће ове недеље бити снежних падавина у нижим пределима.
Снег је прошле недеље забелео Београд, али тек на кратко. Да ли, међутим, праве зимске температуре какве су ових дана у Србији доносе и нове туре снега? Метеоролог Слободан Совиљ из Републичког хидрометеролошког завода (РХМЗ) рекао је за НИН да ће ова зима бити хладнија и да није немогуће да температуре падну чак и на минус 20 степени, али да ове недеље снежних падавина неће бити у нижим пределима.
Оно што је извесно биће кише, и то већ од сутра. Од среде до суботе претежно облачно, местимично са кишом, у брдско-планинским пределима са снегом и хладно са дневном температуром у већини места од четири до седам степени целзијуса, наводи се на сајту РХМЗ-а.
Иако се нове падавине очекују већ у среду увече, Совиљ каже да је у питању једно наоблачење са Јадрана које ће прво условити слабије падавине на западу и југозападу земље.
- Нове падавине у Србији очекујемо у среду увече, у питању је једно наоблачење са Јадрана које ће прво условити слабије падавине на западу и југозападу земље. У нижим пределима то ће бити киша и суснежица, а у брдско-планинским пределима снег, али ће те падавине бити ипак слабије у односу на ове претходне епизоде када смо имали и по 30 до 40 центиметара снега у тим пределима. Суштина је да се то наоблачење у четвртак шири и на остале крајеве земље - рекао је он.
Киша као доминантна појава
Према подацима РХМЗ-а други део ове недеље обележиће честе падавине.
- У петак ћемо имати нови продор из средње Европе који ће поподне условити кишу. Једино је у суботу краткотрајни престанак падавина, а у недељу поново наоблачење са Јадрана - каже Совиљ.
Другог дана викенда дуваће појачан ветар, најпре јужни и југоисточни, односно кошава, а затим након проласка хладног фронта и након доласка облачности са падавинама ветар ће бити у скретању на северозапад.
Међутим, Совиљ истиче да су "то неке уобичајене временске прилике за овај период године".
Максималне температуре ће у већини дана бити од три до осам степени Целзијуса, а најниже од минус два до плус три степена. Не очекују се велике температурне промене и осцилације, нити велике количине падавина.
- У нижим пределима падавине су углавном у виду кише и суснежице. Ти предели у којима ће, пре свега, падати снег су брдско-планински предели западне, југозападне и јужне Србије . У тим областима је у овом последњем снежном таласу пало 30 до 40 па и мало више центиметара снежног покривача. Очекује се да ће се овај снежни покривач благо повећати у тим областима - рекао је он.
У Војводини, Београду и нижим пределима централне Србије, нема снега и снежног покривача, ту је и даље киша најдоминантнија.
На питање када можемо опет да очекујемо снег, Совиљ одговара да се за сада по прогностичким материјалима не види захлађење које би условило снежне падавине.
- За сада се по прогностичком материјалу не види захлађење које би условило снежне падавине у овим нижим пределима. Мала је вероватноћа да ће се у оним ноћним сатима када је најхладније, киша краткотрајно прећи у суснежицу, и то се пре свега односи на ниже пределе Западне и централне Србије са тим наоблачењима , јер ту температура заправо пада на вредности око нула или један степен када су температурни услови на граници кише и снега. Али у првој половини децембра не треба очекивати неко задржавање снега у нижим пределима које би потрајало - изјавио је Совиљ.
Знатно хладније него прошле године, није немогуће да температура падне на минус 20
Совиљ напомиње да је прошла зима била најтоплија забележена у историји мерења посебно због дугих топлотних таласа током фебруара, када су температуре у Београду досезале од 9 до 21 степен.
Ове године очекује се хладнија зима у поређењу са прошлом, али климатске промене су толико изражене да ће у поређењу са ранијим деценијама, ипак бити мало топлија. Према прогнози РХМЗ-а, просечна температура ће бити за око један степен виша него у ранијим деценијама. Најниже температуре које можемо да очекујемо ове зиме ће се кретати између минус 10 и минус 15 степени, међутим, Совиљ истиче да није немогуће да температуре падне и на минус двадесет степени.
- Оно што се може очекивати током ове зиме јесте од 30 до 55 мразних дана у нижим пределима и од пет до 15 ледених дана такође у нижим пределима. Оно на шта указују климатолози који су израдили сезонску прогнозу времена јесте да је највећа вероватноћа за појаву тог леденог таласа у другој половини јануара и почетком фебруара - рекао је Совиљ.
Извор: Србија Данас/НИН