ВРЕМЕ КАДА ЈЕ НАТО ШИРИО ДЕМОКРАТИЈУ ПО РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ: Обележен Дан сећања на српске жртве од бомби са Запада
У стравичном бомбардовању страдао је велики број људи
У нападу НАТО на Републику Српску који је започео крајем августа 1995. године и трајао 14 дана убијено је 59, а рањено 119 Срба.
ЈЕЗИВО! Појавио се нови снимак експлозије ковид болнице у Тетову - људи ПАНИЧНО искакали кроз прозор! (ВИДЕО)
АНТИВАКСЕРИ НАПРАВИЛИ ХАОС У ХРВАТСКОЈ: Насилно улетели у основну школу, једна жена завршила у болници
СЕКСУАЛНО ЗЛОСТАВЉАО СВОЈЕ ПСЕ? Ево колика казна очекује мушкарца оптуженог за гнусни злочин
Прве жртве су били сестра и брат Радмила и Раденко Галинац. На Српску је бачено у две седмице 1.026 бомби и испаљено 13 "томахавк" ракета. Истраживања су показала да су авио-бомбе имале укупно 100 тона експлозива - од чега три тоне осиромашеног уранијума, поручио је јуче министар рада и борачко инвалидске заштите РС Душко Милуновић у Источном Сарајеву на обележавању 26. годишњице НАТО агресије на Републику Српску и Дана сећања на жртве.
- Страдао је велики број људи и нанесена је непроцењива материјална штета и трајно контаминирано земљиште на које су бачене бомбе са осиромашеним уранијумом. О стотинама грађана умрлих од последица зрачења осиромашеног уранијума је сувишно говорити - каже министар Милуновић.
Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање ратних злочина, подсетио је да се операција звала "Намерна сила", што је значило намерна сила на Републику Српску, на брата и сестру Галинац, на фабрике које су храниле породице, на мостове.
- Та намерна сила нажалост траје и данас зато што није било довољно да бомбе осакате фабрике, зграде, верске објекте. Подсећам и на правосудне институције које су пресудама које су доносиле и доносе желе да прикрију улогу НАТО у рату и да окриве Србе како њихове крваве руке не би биле видљиве. Ми то нећемо дозволити као ни да нам осакате језик, истраживања, све оно што је чињеница, а она је једини доказ истине. Зато је и ово обележавање веома значајно да се на основу чињеница сећамо, зато је свако истраживање и академске заједнице и институција и појединаца значајно да остане у историји записана истина, а не лажи међународне заједнице потпомогнуте домаћим, као и међународним правосуђем - поручио је Којић.
Град Источно Сарајево жели да се одужи страдалима и њиховим породицама. Планирано је да идуће године буде подигнут споменик у знак сећања на жртве НАТО агересије.