"БИО САМ У АУШВИЦУ..." Др Предраг Кон открио када је сазнао да ли је крштен - потресна прича епидемиолога
Др Кон открио да ли обележава славу, као и тренутак када је сазнао да ли је крштен
Епидемиолог примаријус др Предраг Кон, саветник у Градском заводу за јавно здравље Београд и члан кризног штаба за борбу против ковида 19, открио је да није верник, али да је тек после смрти мајке сазнао да је крштен, као и да је у Аушвицу сам видео ципеле на којима је писало Кон.
КОНАЧНО РЕШЕНА МИСТЕРИЈА: Огласио се идејни творац НЕОБИЧНЕ скулптуре, настала је сасвим СЛУЧАЈНО а ево коме је намењена! (ФОТО)
ХОЋЕМО ЛИ НОВУ ГОДИНУ САЧЕКАТИ ЗАЈЕДНО ИЛИ ПОД ОШТРИМ КОРОНА МЕРАМА? Како ће се најлуђа ноћ организовати по градовима
МАЛО СЕ ЗАТАЛАСАО: Снимљен пијани Ужичанин како хода по улици - сцене су УРНЕБЕСНЕ (ВИДЕО)
- Да сам крштен, сазнао сам тек после мајчине смрти. Умрла је 2010, а открио сам да сам крштен још у првој години живота, у Саборној цркви, тек касније када се стан продавао, па сам нашао крштеницу - казао је др Кон.
Кон, који је члан јеврејске заједнице, открио је да је у Аушвицу видео ципеле на којима је писало његово презиме:
- У Аушвицу сам био у априлу 2019, када смо путовали у Краков. С једне стране, осећам се јако добро што сам био тамо, а с друге, психички сам био болестан тај дан, можда чак и следећи. Тамо сам видео и ципеле на којима је писало Кон. Човек то мора да види да би схватио. Не може да верује да постоји фабрика смрти док не види оригиналне остатке тога.
Отац му је био официр Краљевине Југославије, одмах на почетку рата је заробљен и транспортован у логор Нирнберг, а потом у Оснабрик.
- Ту је био у бараци број седам. Причао ми је да су имали радио-станицу, преносили су информације Русима. Један од логораша знао је изузетно ситно да пише, па су преко шупљег зуба другог преносили поруке. Причао ми је и да је пуштао браду, што кажу, до пупка, да би му било топлије. Имали су сталактите, толико је било ледено.
Кад се отац вратио назад, није нашао ништа.
- Мој деда је био довољно мудар да је сву имовину дао за лажне аусвајсе (папире) и породицу (татину прву жену, његову сестру, моју сестру Лилику, која сад живи у Израелу) преко Сплита пребацио за Италију. У Италији јесу била гета, али нису убијали Јевреје и није било као у Београду. Касније су се сви вратили. Мој брат је рођен 1946, а његова мајка - татина прва жена, умрла је исте те године - испричао је др Кон.
Он је члан јеврејске заједнице и каже да не припада верницима, али да није ни класичан атеиста.
- Славим мајчину девојачку славу - Светог Стефана, 9. јануара. Заправо, обележавам је. Обично се окупљамо сви, биле су њих три сестре, али не код мене јер живим у малом, женином стану. Мој је још мањи - 34 квадрата. Сечемо колач код куће, не позивам свештеника, иако поштујем наше свештенике. Обележавам и јеврејске празнике - рекао је Кон.