Знате ли где то у Србији плешу ВИЛЕ, АЛЕ И ВИЛЕЊАЦИ: Рај за оне који траже благо, легенда живи вековима (ФОТО)
Боравак на врху пружа незабораван угођај. При доброј видљивости са Ртња могуће је видети планине са краја на крај Србије.
Општина Бољевац позната је свим путницима намерницима и случајним пролазницима по својим бројним лепотама које је сама природа створила, по култури, бујној историји, али посебно по планини са које се види Србија као на длану, по Ртњу.
ЖУТА И ЛЕКОВИТА ВОДА КАО СИМБОЛ БЕЧЕЈА: Људи са свих страна наше земље хрле у ову општину по "домаћу" воду (ФОТО/ВИДЕО)
Млада, амбициозна и креативна сликарка наиве: Марина Петрик поносно чува културу, историју и лепоту Ковачице на платну (ФОТО/ВИДЕО)
Знате ли ви шта је то "АЈФЛЕЛОВ ШЛАЈЗ"? У Бачкој се крије драгуљ Србије, а његова прича фасцинира! (ВИДЕО/ФОТО)
Ртањ је планина која се налази у источној Србији и представља природни феномен крашког рељефа. Планина се нагло издиже из равнице и завршава скоро потпуно правилном кречњачком пирамидом због чега је и примамљива и изазовна сваком туристи, без обзира на то да ли су планинари или пак то нису. Највиши тачка Ртња је врх Шиљак висине 1.561 метара надморске висине који представља прави изазов за сваког посетиоца.
Дакле, са сигурношћу можемо рећи да је Ртањ једна од најомиљенијих планинарских дестинација у Србији. Ова планина привлачи планинаре током целе године, како почетнике тако и искусне планинаре који се овде кондиционо припремају за озбиљније успоне по свету. До врха је могуће доћи обележеним стазама са различитих страна, чак и без помоћи водича.
Боравак на врху пружа незабораван угођај. При доброј видљивости са Ртња могуће је видети планине са краја на крај Србије.
На самом врху Шиљак, налазе се остаци капеле коју је саградила Грета Минх 1934. године у част покојног мужа Јулиуса Минха, тадашњег власника рудника угља у подножју Ртња. Материјал за изградњу капеле допреман је до врха на магарцима, а у изградњи су учествовали радници тадашњег рудника. Капелу су минирали и срушили вандали деведесетих година прошлог века, верујући да се у њој налази скривено благо.
Најпопуларнији планинарски догађаји на Ртњу су републичке акције "Божићни успон" који се одржава у јануару у организацији ОПСД "Драган Радосављевић" из Зајечара и "Ноћни успон" који се одржава у јулу у организацији планинарског клуба "Шиљак" из Бољевца, а сваке године ови догађаји привлаче и до хиљаду планинара из целог региона.
Планина Ртањ је популарна и по лековитим травама које расту на падинама ове планине и од којих се прави популарни Ртањски чај. Сва вода са већих висина слива се у подножје планине кроз велики број шупљина унутар саме планине, а које су одлика крашког рељефа, па се зато у подножју налази велики број извора пијаће воде.
Мит или истина?
Поред ових природних лепота које су на око свима видљиве и о којима се загарантовано прича, због свог специфичног изгледа, у вези Ртња се испредају разне легенде, а неки научници покушавају да докажу да је некада заиста био пирамида.
Наиме, о планини Ртањ се већ деценијама причају разне приче као што су те да се у њеној утроби налази хелиодром на који слећу ванземаљци са својим чудним летилицама, да изнад врха високог 1.561 метара надлећу светлеће кугле, чак су и у бунарима виђене пастрмке, као и о томе да су на Ртњу виђене виле, вилењаци, але, вампири и друга чудовишта, а мештани у зависности од расположења умеју да додају и неку своју причу и искуство са Ртња која дода још мало зачина свим овим већ постојећим.
Ту је и прича о злату и драгом камењу у утроби земље која је у вези са легендом о дворцу чаробњака који је постојао на овом месту, висок као планина, у коме је чувано огромно благо. Ова прича је донела много невоља планини. Неуморни трагачи за златом, неколико пута су динамитом рушили планину па су срушили и капелицу посвећену Светом Ђорђу на врху планине, коју је свом мужу Јулијусу Минху, власнику рудника (у једном периоду) на Ртњу, подигла супруга Грета.
Све ово, али и многе друге занимљивости чине Ртањ планином која се мора посетити, а општину Бољевац богатом по својој природи и туристичкој понуди.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бољевац. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.