Znate li gde to u Srbiji plešu VILE, ALE I VILENJACI: Raj za one koji traže blago, legenda živi vekovima (FOTO)
Boravak na vrhu pruža nezaboravan ugođaj. Pri dobroj vidljivosti sa Rtnja moguće je videti planine sa kraja na kraj Srbije.
Opština Boljevac poznata je svim putnicima namernicima i slučajnim prolaznicima po svojim brojnim lepotama koje je sama priroda stvorila, po kulturi, bujnoj istoriji, ali posebno po planini sa koje se vidi Srbija kao na dlanu, po Rtnju.
ŽUTA I LEKOVITA VODA KAO SIMBOL BEČEJA: Ljudi sa svih strana naše zemlje hrle u ovu opštinu po "domaću" vodu (FOTO/VIDEO)
Mlada, ambiciozna i kreativna slikarka naive: Marina Petrik ponosno čuva kulturu, istoriju i lepotu Kovačice na platnu (FOTO/VIDEO)
Znate li vi šta je to "AJFLELOV ŠLAJZ"? U Bačkoj se krije dragulj Srbije, a njegova priča fascinira! (VIDEO/FOTO)
Rtanj je planina koja se nalazi u istočnoj Srbiji i predstavlja prirodni fenomen kraškog reljefa. Planina se naglo izdiže iz ravnice i završava skoro potpuno pravilnom krečnjačkom piramidom zbog čega je i primamljiva i izazovna svakom turisti, bez obzira na to da li su planinari ili pak to nisu. Najviši tačka Rtnja je vrh Šiljak visine 1.561 metara nadmorske visine koji predstavlja pravi izazov za svakog posetioca.
Dakle, sa sigurnošću možemo reći da je Rtanj jedna od najomiljenijih planinarskih destinacija u Srbiji. Ova planina privlači planinare tokom cele godine, kako početnike tako i iskusne planinare koji se ovde kondiciono pripremaju za ozbiljnije uspone po svetu. Do vrha je moguće doći obeleženim stazama sa različitih strana, čak i bez pomoći vodiča.
Boravak na vrhu pruža nezaboravan ugođaj. Pri dobroj vidljivosti sa Rtnja moguće je videti planine sa kraja na kraj Srbije.
Na samom vrhu Šiljak, nalaze se ostaci kapele koju je sagradila Greta Minh 1934. godine u čast pokojnog muža Juliusa Minha, tadašnjeg vlasnika rudnika uglja u podnožju Rtnja. Materijal za izgradnju kapele dopreman je do vrha na magarcima, a u izgradnji su učestvovali radnici tadašnjeg rudnika. Kapelu su minirali i srušili vandali devedesetih godina prošlog veka, verujući da se u njoj nalazi skriveno blago.
Najpopularniji planinarski događaji na Rtnju su republičke akcije "Božićni uspon" koji se održava u januaru u organizaciji OPSD "Dragan Radosavljević" iz Zaječara i "Noćni uspon" koji se održava u julu u organizaciji planinarskog kluba "Šiljak" iz Boljevca, a svake godine ovi događaji privlače i do hiljadu planinara iz celog regiona.
Planina Rtanj je popularna i po lekovitim travama koje rastu na padinama ove planine i od kojih se pravi popularni Rtanjski čaj. Sva voda sa većih visina sliva se u podnožje planine kroz veliki broj šupljina unutar same planine, a koje su odlika kraškog reljefa, pa se zato u podnožju nalazi veliki broj izvora pijaće vode.
Mit ili istina?
Pored ovih prirodnih lepota koje su na oko svima vidljive i o kojima se zagarantovano priča, zbog svog specifičnog izgleda, u vezi Rtnja se ispredaju razne legende, a neki naučnici pokušavaju da dokažu da je nekada zaista bio piramida.
Naime, o planini Rtanj se već decenijama pričaju razne priče kao što su te da se u njenoj utrobi nalazi heliodrom na koji sleću vanzemaljci sa svojim čudnim letilicama, da iznad vrha visokog 1.561 metara nadleću svetleće kugle, čak su i u bunarima viđene pastrmke, kao i o tome da su na Rtnju viđene vile, vilenjaci, ale, vampiri i druga čudovišta, a meštani u zavisnosti od raspoloženja umeju da dodaju i neku svoju priču i iskustvo sa Rtnja koja doda još malo začina svim ovim već postojećim.
Tu je i priča o zlatu i dragom kamenju u utrobi zemlje koja je u vezi sa legendom o dvorcu čarobnjaka koji je postojao na ovom mestu, visok kao planina, u kome je čuvano ogromno blago. Ova priča je donela mnogo nevolja planini. Neumorni tragači za zlatom, nekoliko puta su dinamitom rušili planinu pa su srušili i kapelicu posvećenu Svetom Đorđu na vrhu planine, koju je svom mužu Julijusu Minhu, vlasniku rudnika (u jednom periodu) na Rtnju, podigla supruga Greta.
Sve ovo, ali i mnoge druge zanimljivosti čine Rtanj planinom koja se mora posetiti, a opštinu Boljevac bogatom po svojoj prirodi i turističkoj ponudi.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Boljevac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.