За туристе спремна и култура: Уметност живи у Бољевцу, а њихове манифестације очарале су свакога! (ФОТО)
Међу образовним и културним институцијама у Бољевцу, без сумње издваја се Културно-образовни центар који је једина институција културе у бољевачкој општини и као таква има задатак да задовољи потребе већине грађана за културним и уметничким садржајима.
Бољевац, место који одише културом, образовањем, дугом традицијом и историјом која се памти, поштује и чува од заборава. Град који је ушушкан међу најлепшом природом, улицама које носе своју причу, своје успомене и верно их причају и препричавају својим грађанима који поштују своју домовину, бране је и кроз културне манифестације величају.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/20/pjimage_20.jpg?itok=R6oaIOKq)
За истанчана непца сваког туристе: Кад дођете у Алибунар ово место нико не заобиђе - рај за гурмане! (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/11/pjimage_8.jpg?itok=85Z1Matd)
Уметник који осликава своје детињство: Да ли сте видели слике наиве које мешају и преплићу МОДЕРНО ДОБА И ТРАДИЦИЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/02/pjimage_4_0.jpg?itok=wHh_Vz2j)
Цвета дуално образовање у Старој Пазови: Више знања доноси нова радна места, веће плате и нове инвестиције за све грађане (ФОТО/ВИДЕО)
Када је реч о култури, Бољевац је засигурно општина која из свих извора црпи и убире средства како би у њу улагала и развијала је за будуће генерације које ће имати прилике да је упознају баш онакву каква је била, општина коју посећују и путници намерници и пролазници, посетиоци који када једном сврате, поново се и врате.
Међу образовним и културним институцијама у Бољевцу, без сумње издваја се Културно-образовни центар у Бољевцу који је једина институција културе у бољевачкој општини и као таква има задатак да задовољи потребе већине грађана за културним и уметничким садржајима.
Под садашњим именом Центар делује од 1977. године, у згради која је грађена почетком шездесетих година прошлог века.
Данас Културно-образовни центар организује и производи културно-уметничке програме у сопственој продукцији (концерти, перформанси, академије), те организује гостовања професионалних и аматерских ансамбала, као и самосталних уметника (позоришне преставе, концерти, изложбе, трибине, промоције), а поред наведених активности, Центар се бави и кинопројекцијама, а редован биоскопски репероар успостављен је након дигитализације биоскопа 2019. године.
У саставу Културно-образовног центара данас ради и библиотека која је током дуге историје постојања више пута осамостаљивана, па наново враћана у окриље Центра - последњи пут 2011. године.
Надомак КОЦ-а налази се и музеј Тимочке буне који је почео са радом 1983. године када је обележена стогодишњица Буне. Стална поставка у аутентичном амбијенту - апсана из времена Тимочке буне - приказује најважније детаље у вези са овим историјским догађајем и на тај начин је чувају од заборава и приказују праву слику тадашњег времена, великих имена не само у Бољевцу, већ и у читавој Србији.
Поред библиотеке и Музеја, у оквиру Центра ради и Ансамбл КОЦ-а који, са четрдесетак чланова у различитим секцијама, креира програме поводом пригодних датума, а у складу са програмским потребама КОЦ-а.
Историјат
Претеча Културно-образовног центра јесте Раднички универзитет ''Ђуро Салај'' чији се почеци везују за школску 1959/60. годину. Званично је, код Окружног суда у Зајечару, регистрован 1966. године са следећим делатностима: образовање одраслих грађана, организација културно-забавног живита и кинофикација насеља на подручју општине. Први директор ове установе била је Илинка Миљковић, следећи Божидар Марић, те Живко Бранковић.
Зграда која је зидана почетком шездесетих година 20. века, дограђена је и осавремењена 1974. године, а 1977. године Раднички универзитет ''Ђуро Салај'' престаје да постоји и од 15. марта исте године почиње са радом Културно-образовни центар који ће наставити позитиван рад раније постојећег Радничког универзитета. Први директор новообразоване институције био је Живко Бранковић, а након њега овом установом су управљали: Филип Пауњеловић, Александар Јефтић, Емина Бранковић и Биљка Петровић. Данас је на челу Центра Емина Бранковић, дипломирани етнолог.
Од септембра 2017. године до марта 2018. извршена је комплетна адаптација и реконструкција зграде, која је финансирана средствима Европске уније (пројекат прекограничне сарадње ''Основа за бољу будућност младих'') и средствима локалне самоуправе. Током 2019. године, кроз пројекат ''sKOCkavanje'' који је подржало Министарство културе и информисања РС, КОЦ Бољевац извршио је комплетну дигитализацију биоскопска, те опремио салу најмодернијом сценском техником и мобилијаром (сценска расвета, концертно озвучење, сценске завесе).
Манифестације у организацији Културно-образовног центра
- ''Црноречје у песми и игри'' - фестивал народног стваралаштва
- Општинска смотра рецитатора ''Песниче народа мог''
- Ликовна колонија ''Бољевац''
- Смотра српске народне песме Црноречја ''Кликну вила'' (суорганизација КУД ''Бољевац'' и КУД ''Илинско врело'')
- Септембарске свечаности поводом 10. септембра Дана Бољевца
Такође, Културно-образовни центар Бољевац пружа стручну и техничку помоћ у организацији сеоских сабора и смотри: ''Sveta Петка у песми и игри'' - Оснић, ''Маркови дани'' - Валакоње Буково, Дечји сабор народног стваралаштва у Илину.
Најзначајнија издања Културно-образовног центра Бољевац су:
1. др Драгослав Девић, Народна музика Црноречја, Културно-образовни центар Бољевац и Факултет музичке уметности у Београду, Београд, 1990. година
2. група аутора, Црноречје у песми и игри 1971-1995, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 1995.
3. Чедомир Јогрић, Родословље Добрујевца, Културно-образовни центар Бољевац и КПЗ Зајечар, Бољевац, 1997.
3. Драгана Драготић, Бољевац у Тимочкој буни - заборављени устаници, КОЦ Бољевац, Бољевац, 2013.
4. Нада Петровић, Између два откуцаја срца, Културно-образовни центар, Бољевац, 2015.
5. Филип Пауњеловић, Традиционална култура Влаха Црноречја, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 2018.
6. Звонко Марковић, Хроника села Мали Извор, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 2018.
7. Нада Петровић, Чувари времена, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 2019.
8. Тања Михајловић, Хришћанске старине Црне Реке, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 2019.
9. Каталог слика: Ликовна колонија ''Бољевац'' 2014-2019, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 2019.
10. Нада Петровић, Мој брат, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 2020.
11. Црноречје у песми и игри 1971-2020. - Саборни дан - каталог програма 1-3, Културно-образовни центар Бољевац, Бољевац, 2020.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бољевац. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.