Za turiste spremna i kultura: Umetnost živi u Boljevcu, a njihove manifestacije očarale su svakoga! (FOTO)
Među obrazovnim i kulturnim institucijama u Boljevcu, bez sumnje izdvaja se Kulturno-obrazovni centar koji je jedina institucija kulture u boljevačkoj opštini i kao takva ima zadatak da zadovolji potrebe većine građana za kulturnim i umetničkim sadržajima.
Boljevac, mesto koji odiše kulturom, obrazovanjem, dugom tradicijom i istorijom koja se pamti, poštuje i čuva od zaborava. Grad koji je ušuškan među najlepšom prirodom, ulicama koje nose svoju priču, svoje uspomene i verno ih pričaju i prepričavaju svojim građanima koji poštuju svoju domovinu, brane je i kroz kulturne manifestacije veličaju.
Za istančana nepca svakog turiste: Kad dođete u Alibunar ovo mesto niko ne zaobiđe - raj za gurmane! (FOTO/VIDEO)
Umetnik koji oslikava svoje detinjstvo: Da li ste videli slike naive koje mešaju i prepliću MODERNO DOBA I TRADICIJU (FOTO/VIDEO)
Cveta dualno obrazovanje u Staroj Pazovi: Više znanja donosi nova radna mesta, veće plate i nove investicije za sve građane (FOTO/VIDEO)
Kada je reč o kulturi, Boljevac je zasigurno opština koja iz svih izvora crpi i ubire sredstva kako bi u nju ulagala i razvijala je za buduće generacije koje će imati prilike da je upoznaju baš onakvu kakva je bila, opština koju posećuju i putnici namernici i prolaznici, posetioci koji kada jednom svrate, ponovo se i vrate.
Među obrazovnim i kulturnim institucijama u Boljevcu, bez sumnje izdvaja se Kulturno-obrazovni centar u Boljevcu koji je jedina institucija kulture u boljevačkoj opštini i kao takva ima zadatak da zadovolji potrebe većine građana za kulturnim i umetničkim sadržajima.
Pod sadašnjim imenom Centar deluje od 1977. godine, u zgradi koja je građena početkom šezdesetih godina prošlog veka.
Danas Kulturno-obrazovni centar organizuje i proizvodi kulturno-umetničke programe u sopstvenoj produkciji (koncerti, performansi, akademije), te organizuje gostovanja profesionalnih i amaterskih ansambala, kao i samostalnih umetnika (pozorišne prestave, koncerti, izložbe, tribine, promocije), a pored navedenih aktivnosti, Centar se bavi i kinoprojekcijama, a redovan bioskopski reperoar uspostavljen je nakon digitalizacije bioskopa 2019. godine.
U sastavu Kulturno-obrazovnog centara danas radi i biblioteka koja je tokom duge istorije postojanja više puta osamostaljivana, pa nanovo vraćana u okrilje Centra - poslednji put 2011. godine.
Nadomak KOC-a nalazi se i muzej Timočke bune koji je počeo sa radom 1983. godine kada je obeležena stogodišnjica Bune. Stalna postavka u autentičnom ambijentu - apsana iz vremena Timočke bune - prikazuje najvažnije detalje u vezi sa ovim istorijskim događajem i na taj način je čuvaju od zaborava i prikazuju pravu sliku tadašnjeg vremena, velikih imena ne samo u Boljevcu, već i u čitavoj Srbiji.
Pored biblioteke i Muzeja, u okviru Centra radi i Ansambl KOC-a koji, sa četrdesetak članova u različitim sekcijama, kreira programe povodom prigodnih datuma, a u skladu sa programskim potrebama KOC-a.
Istorijat
Preteča Kulturno-obrazovnog centra jeste Radnički univerzitet ''Đuro Salaj'' čiji se počeci vezuju za školsku 1959/60. godinu. Zvanično je, kod Okružnog suda u Zaječaru, registrovan 1966. godine sa sledećim delatnostima: obrazovanje odraslih građana, organizacija kulturno-zabavnog živita i kinofikacija naselja na području opštine. Prvi direktor ove ustanove bila je Ilinka Miljković, sledeći Božidar Marić, te Živko Branković.
Zgrada koja je zidana početkom šezdesetih godina 20. veka, dograđena je i osavremenjena 1974. godine, a 1977. godine Radnički univerzitet ''Đuro Salaj'' prestaje da postoji i od 15. marta iste godine počinje sa radom Kulturno-obrazovni centar koji će nastaviti pozitivan rad ranije postojećeg Radničkog univerziteta. Prvi direktor novoobrazovane institucije bio je Živko Branković, a nakon njega ovom ustanovom su upravljali: Filip Paunjelović, Aleksandar Jeftić, Emina Branković i Biljka Petrović. Danas je na čelu Centra Emina Branković, diplomirani etnolog.
Od septembra 2017. godine do marta 2018. izvršena je kompletna adaptacija i rekonstrukcija zgrade, koja je finansirana sredstvima Evropske unije (projekat prekogranične saradnje ''Osnova za bolju budućnost mladih'') i sredstvima lokalne samouprave. Tokom 2019. godine, kroz projekat ''sKOCkavanje'' koji je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja RS, KOC Boljevac izvršio je kompletnu digitalizaciju bioskopska, te opremio salu najmodernijom scenskom tehnikom i mobilijarom (scenska rasveta, koncertno ozvučenje, scenske zavese).
Manifestacije u organizaciji Kulturno-obrazovnog centra
- ''Crnorečje u pesmi i igri'' - festival narodnog stvaralaštva
- Opštinska smotra recitatora ''Pesniče naroda mog''
- Likovna kolonija ''Boljevac''
- Smotra srpske narodne pesme Crnorečja ''Kliknu vila'' (suorganizacija KUD ''Boljevac'' i KUD ''Ilinsko vrelo'')
- Septembarske svečanosti povodom 10. septembra Dana Boljevca
Takođe, Kulturno-obrazovni centar Boljevac pruža stručnu i tehničku pomoć u organizaciji seoskih sabora i smotri: ''Sveta Petka u pesmi i igri'' - Osnić, ''Markovi dani'' - Valakonje Bukovo, Dečji sabor narodnog stvaralaštva u Ilinu.
Najznačajnija izdanja Kulturno-obrazovnog centra Boljevac su:
1. dr Dragoslav Dević, Narodna muzika Crnorečja, Kulturno-obrazovni centar Boljevac i Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, Beograd, 1990. godina
2. grupa autora, Crnorečje u pesmi i igri 1971-1995, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 1995.
3. Čedomir Jogrić, Rodoslovlje Dobrujevca, Kulturno-obrazovni centar Boljevac i KPZ Zaječar, Boljevac, 1997.
3. Dragana Dragotić, Boljevac u Timočkoj buni - zaboravljeni ustanici, KOC Boljevac, Boljevac, 2013.
4. Nada Petrović, Između dva otkucaja srca, Kulturno-obrazovni centar, Boljevac, 2015.
5. Filip Paunjelović, Tradicionalna kultura Vlaha Crnorečja, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 2018.
6. Zvonko Marković, Hronika sela Mali Izvor, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 2018.
7. Nada Petrović, Čuvari vremena, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 2019.
8. Tanja Mihajlović, Hrišćanske starine Crne Reke, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 2019.
9. Katalog slika: Likovna kolonija ''Boljevac'' 2014-2019, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 2019.
10. Nada Petrović, Moj brat, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 2020.
11. Crnorečje u pesmi i igri 1971-2020. - Saborni dan - katalog programa 1-3, Kulturno-obrazovni centar Boljevac, Boljevac, 2020.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Boljevac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.