ПРЕТИ ЛИ НАМ ПОТПУНА ЗАБРАНА ПУШЕЊА? Србија једина земља у Европи са задимљеним угоститељским објектима
"Свака цигарета смета", слоган је обележавања Националног дана без дувана. Више од 19.800 грађана Србије премине сваке године од болести проузрокованих дуваном, што представља скоро 20 одсто свих смртних случајева у земљи, подаци су Студије о значају примене Оквирне конвенције о контроли дувана Светске здравствене организације.
Трећина становника Србије користи дуванске производе. Сви производи који садрже никотин изазивају зависност, а млади су посебно осетљиви на његово дејство.
Док се у многим европским земљама пушење ограничава и на улици, Србија је једина земља у Европи са задимљеним угоститељским објектима.
СЦЕНЕ ИЗ ДЕВЕДЕСЕТИХ! Лопови опет ноћу краду гориво из резервоара - овако можете да се заштитите
НЕВЕРОВАТНА ПОЈАВА ИЗНЕНАДИЛА ПАНЧЕВЦЕ: Грађани у чуду (ВИДЕО)
ТРАГЕДИЈА НА ЈУГУ СРБИЈЕ, ПРЕМИНУЛА ШЕСТОМЕСЕЧНА БЕБА: Примљена са температуром, узрок смрти МИСТЕРИЈА
- Већи део ресторана је пушачка зона. Имамо мањи део, два до три стола, који су непушачки део - прича Марио из једног ресторана.
Примена мера контроле дувана довела је до смањења учесталости пушења у многим земљама, што се одразило и на здравље становништва.
- Лепо послујемо у Србији без обзира на то што је наш ресторан, а и читав хотел непушачки простор. То је од првог дана. Истрајаћемо у томе јер пратимо стандарде у свету, где је нормално ако сте пушач да изађете напоље - каже генерални менаџер београдског хотела "Мериот" Стана Ђуран.
"Легална дрога"
Потпуна забрана дуванског дима у свим затвореним јавним просторима у Србији најављује се још од 2010. године.
- Из света су вести о иновативним начинима борбе против употребе дувана, попут закона на Новом Зеланду који забрањује генерацијама после 2009. године да купе производе од дувана, до Мексика где је забрањено пушење на отвореним јавним просторима - подсећа Горан Зарић из "Мисије кисеоник".
У Стратегији контроле дувана и Закону о заштити становништва од дуванског дима које припрема Министарство здравља, уважене су препоруке ЕУ и СЗО, као и одредбе Конвенције о контроли дувана.
- Дуван је легална дрога. Забрана рекламирања или пушења у јавним затвореним просторима значајан је корак у превенцији пушења - објашњава неуропсихијатар Снежана Алчаз.
Какве су користи од мера
Болести проузроковане дуваном коштају Србију 269 милијарди динара, што је 4,9 одсто БДП-а у 2019. години.
Средства сада уложена у мере за контролу дувана могу да спрече преко 72.600 смртних случајева и уштеде 642 милијарде динара трошкова за здравствену заштиту и економских губитака до 2035. године.