ДА ЛИ ПРАВОСЛАВЦИ ТРЕБА ДА КИТЕ БОЖИЋНУ ЈЕЛКУ? Свештеник дао одговор који одавно мучи вернике, открио и шта представља бадњак
Божићни и новогодишњи празници не могу да прођу без кићења јелке. Кићење је готово постало традиција, те се чланови породице окупе и сви заједно украшавају јелку.
Верује се да је окићена јелка симбол благостања, среће, радости и наде.
ИСПОШТУЈТЕ ове ОБИЧАЈЕ на ДАН и уочи БОЖИЋА - Најрадоснији празник треба прославити на овај начин
ЗА ЗДРАВЉЕ, СРЕЋУ И НАПРЕДАК, ОВО ОБАВЕЗНО УРАДИТЕ НА БАДЊИ ДАН: Орах открива да ли ћете имати среће
ДАНАС ЈЕ БАДЊИ ДАН: Ево шта раде жене, а шта мушкарци, пред рођење Христово, а сви верници треба да се помоле овој великој мученици
Кићење јелке на начин на који то данас радимо рођено је на територији Немачке, када се у средњем веку за Божић јелка китила црвеним јабукама, а на западу данашње Немачке и колачићима различитих облика и свећама које су симболисале Христа као вечну светлост. С обзиром на то да многи сматрају да као православни верници не би требало да китимо јелку, већ да имамо само бадњак, повлачи се питање да ли онда стварно радимо нешто што није у складу са нашом вером?
На питање је дао одговор свештеник В. П.
- У новије време за Божић се кити јелка (обичај настао у Немачкој пре два-три века). Код нас се погрешно мисли да нам јелка мора бити нешто неприхватљиво будући да долази са католичког или протестантског Запада. Но, није важно одакле шта долази, него какав му је смисао - започиње разговор свештеник В. П.
Како каже, смисао правилно окићене јелке је управо да представи Божић.
- На врх се ставља звезда која представља витлејемску звезду, ону која је показивала пут мудрацима са Истока који су дошли да се поклоне новорођеном Исусу. Окићене гране представљају природу која се радује зато што је њен Творац сада дошао у њу и постао део ње. А испод јелке се стављају фигуре Исуса у јаслама, Богородице Марије и Праведног Јосифа, као и анђела, пастира и њихових оваца, дакле свих који су били сведоци рођења Исуса, "малог Бога" (јер Божић је деминутив и значи – мали Бог). Тако су јелка и бадњак у ствари компатибилни. Бадњак означава старо и лажно божанство кога се одричемо и спаљујемо га, а јелка представља радосну и украшену природу због рађања новог Бога у људском лику - Исуса Христа - закључује.