ОПАКА БОЛЕСТ ГОДИНАМА НОСИ ЖИВОТЕ СРБА: Уз корону, цифре ипак мало боље него раније
Број дијагностификованих у току 2020. године опао је за 25 одсто.
Актуелна епидемија COVID-19 у Србији доживљава своју кулминацију, па је сва пажња оправдано пребачена на пацијенте заражене корона вирусом.
Процене показују да је у Србији током 2020. године, број новодијагностикованих пацијената од карцинома плућа био мањи за 25 одсто у односу на 2019. годину. То значи да више од 1.000 људи није дијагностиковано због пандемије изазване вирусом COVID- 19.
Са оваквим подацима дочекујемо овогодишњи Светски дан борбе против рака, који се сваке године обележава 4. фебруара, под покровитељством Међународног удружења за контролу рака из Женеве.
Улажу у будућност - Меридиан стипендира најбоље домаће студенте
"НИСАМ НИ СЛУТИЛА ДА ЈЕ ТО ПОСЛЕДЊИ СУСРЕТ" Емотивна исповест ћерке преминуле докторке Ренате
ПРЕТХОДИО ПОТРЕСАН РАЗГОВОР СА ДРУГАРИЦОМ: Мајка тинејџера (15) открила детаље нестанка на Тамишком кеју
Актуелна епидемија COVID-19 у Србији доживљава своју кулминацију, па је сва пажња оправдано пребачена на пацијенте заражене корона вирусом. И поред тога што је перцепција здравствених институција промењена, проблем осталих пацијената не би требало да падну у сенку.
Особе које имају неко малигно обољење свакако су у повећаном ризику од COVID– 19 инфекције, а поготову они који имају карцином плућа, најчешћи и најсмртоноснији малигнитет како у свету, тако и у нашој земљи. Србија заузима неславно друго место у Европи по смртности од карцинома плућа, док број оболелих расте сваке године.
Од карцинома плућа годишње у Србији оболи више од 6.000, а умре 4.600 особа. У просеку, код 16 особа дневно се дијагностикује ова врста рака, док на жалост свакодневно 13 наших грађана изгуби битку са овом тешком болешћу.
- Клиника за пулмологију КЦ Србије је водећа установа за лечење рака плућа у Србији са више од 4.000 пацијената. Ипак, због пандемије корона вируса смо у последњих годину дана за четвртину мање дијагностиковали карцинома плућа него претходних година, што свакако није добро. Поред фокуса здравственог система на лечењу корона вируса, мањем броју новодијагностикованих сигурно доприноси и страх пацијената да се не заразе. Из тог разлога, ми смо заједно са Удружењем за борбу против рака плућа "Пуним Плућима2 крајем 2020. основали национално саветовалиште "Позив Подршке" за пацијенте оболеле од рака и чланове њихових породица при нашој Клиници. На тај начин постали смо доступни пацијентима, а овакав "он лине" центар има немерљиву вредност смањујући ризик од заражавања. Са друге стране пацијенти су у могућности да се консултују са медицинским особљем - рекла је проф. др Виолета Михаиловић Вучинић, директорка Клинике за пулмологију КЦС, додајући да оно што је ипак охрабрује јесте да од половине 2020.године, оболели од рака плућа добијају о трошку РФЗО најсавременије имуно и циљане терапије, што улива наду да се са раком може живети.
Оља Ћоровић, представница Удружења за борбу против рака плућа „Пуним плућима“ каже да иако је главни проблем доступности савремених терапија решен, сада је потребно скратити време од појаве симптома карцинома плућа до добијања савремених лекова, које је 2019. године, просечно, износило 200 дана.
- Када члан породице оболи од рака плућа, целој породици се живот мења из корена. Дијагностика, конзилијуми, борба за терапију, зрачење.... Уз све ове проблеме, права информација како све ово постићи што лакше и брже, много би олакшала пацијентима. Удружење за борбу против рака плућа је зато покренуло процес активирања првог call центра у Србији за све оболеле од рака плућа, поготово што због тренутне епидемиолошке ситуације пацијенати не могу да буду у сталној комуникацији са лекарима. Након неколико месеци рада, први, обострани утисци су веома добри. Јасно је да постоји велика потреба за информацијама у широкој популацији наших грађана. Од како је вакцинација против covida – 19 постала актуелна, пацијенти најчешће питају да ли се саветује примена код пацијената са карцином плућа, да ли постоје контраиндикације уколико је у току хемиотерапија, имунолошка терапија, молекуларна терапија, радиотерапија. То све доказује оправданост постојања call центра, јер се показало да је неопходан у решавању датих актуелних проблема и да функционише у корак са савременим дешавањима - истакла је Ћоровић.
Последње две године угледни часопис из Лондона The Ецономист је спроводио велику упоредну студију о исходима лечења најчешћег карцинома - рака плућа у 27 држава Европе. Србија је поред Русије једина држава ван ЕУ која је обухваћена овом студијом. У том извештају Србија бележи напредак у неколико кључних области.
Поред увођења савремених терапија о трошку РФЗО позитивни помаци се односе на нови програм унапређења контроле рака који је Влада Србије усвојила у јулу прошле године, где је карцином плућа препознат као приоритет. Такође, и у сегменту ране дијагностике Србија је показала напредак, с обзиром да је прошле године започето прво спровођење организованог скринига за рак плућа на територији Војводине, које је на ]алост због епидемије корона вирусом заустављено.
На крају напредак је остварен и у већем укључивању пацијената у процес доношења одлука, где представник удружења пацијената за борбу против карцинома плућа већ активно учестује у раду Комисије РФЗО за одобрање иновативних терапија.
Имајући у виду све наведено, од посебног значаја ће бити да се у години пред нама уложи додатни напор да се упркос COVID пандемији, доступност здравствених услуга за пацијенте са карциномом плућа одржи и побољша, с обзиром на велики пад броја новодијагностикованих пацијената.
Национално саветовалиште за пацијенте оболеле од рака и чланове њихових породица налази се у просторијама Клинике за пулмологију КЦС, а у његовом раду учествују лекари и сестре. Циљ саветовалишта је да боље информише пацијенте и помогне да њихов пут, од појаве првих симптома, преко брзе и тачне дијагностике, до примања одговарајуће терапије и лечења, буде што краћи и једноставнији. Пацијенти су у могућности да разговарају са лекарима сваког уторка и четвртка од 14 до 17 сати.
Обезбеђен је фиксни број 011/3629 – 270, као и мобилни број 065/3629-270. Такође, сва питања и недоумице, пацијенти или чланови породица, могу послати и на Viber 065/3629-270/Позив подршке, као и на mail: pozivpodrške@punimplucima.rs.