АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА У СРБИЈИ! Хитно се огласио МУП: Дунав рапидно расте, ОВИ датуми су најкритичнији - Делови земље се спремају за ПОПЛАВЕ?
Лука Чалушић, начелник Сектора за вандредне ситуације Министарства унутрашњих посова (МУП) изјавио је да тај сектор помно прати Дунав.
Начелник Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова (МУП) Лука Чаушић изјавио је данас да ће тај сектор пратити водостај Дунава, али да већина воде која је пала у облику кише широм Европе неће доћи ка Србији, већ иде ка северу.
Чаушић је за РТС рекао да већина воде отиче из Словачке, Пољске и Румуније отиче ка северу и да не иде ка Србији.
Подсетио је да је премијер Србије Милош Вучевић у понедељак најавио да ће пик овог таласа у Србији бити између 24. и 26. септембра, али да ће водостај бити око редовне границе и не предвиђа се достизање границе ванредне одбране од поплава.
Чаушић је рекао да ће Дунав да расте, али да је Сектор за ванредне ситуације на опрезу и да грађани немају разлога за бригу.
Он је истакао да је добро да је Републички штаб за ванредне ситуације донео на седници у понедељак закључке којима се министарства, посебне организације и институције обавезују да прате стање и да сагледају своје и материјалне и људске капацитете у случају да затреба реакција.
- Припадници Сектора за ванредне ситуације поступили су по том налогу, обишли нека места која потенцијално могу да буду угрожена - рекао је Чаушић и подсетио да је премијер упозорио да би изазовнија ситуација могла бити код Шапца на Сави.
Он је навео да је прошао талас кише који је претходних дана био у Србији, а да Сектор за ванредне ситуације МУП-а није имао интервенција нити озбиљних проблема.
- Ми смо имали невероватно сушну сезону, било је 9.000 пожара на отвореном више него претходне године. Биле су на граници да пресуше неке реке. За сада заиста не постоји опасност од изливања, али помно пратимо стање на Дунаву - истакао је Чаушић.
Јако поплавни талас стиже
Јак поплавни талас који је претходних дана за собом оставио циклон "Борис" и направио је тотални хаос у Европи, а наредних четири дана Дунавом стиже и у Србију. Водостај на овој реци за викенд ће достићи и превазићи границу редовне одбране од поплава а најкритичније ће бити код Бездана, Апатина, Богојева, Бачке Паланке и Новог Сада, упозорава хидролог РХМЗ.
Обилне падавине направиле су потоп у средњој Европи где је у бујичним поплавама страдало најмање 15 људи. Око 140 путника из Швајцарске који су кренули на пловидбу до Будимпеште и чланови посаде остали су заробљени на крузеру у Аустрији због пораста нивоа Дунава те ће тамо морати да остану најмање до уторка.
Републички хидрометеоролошки завод најавио је да ће на Дунаву у Србији водостаји наредних дана бити у већем порасту. Због доласка поплавног таласа јуче је одржана седница Републичког штаба за ванредне ситуације на којој је присуствовао и председник Владе Србије Милош Вучевић.
- Сви надлежни органи пажљиво прате развој ситуације на Дунаву у Аустрији и Мађарској и што се тиче Србије нема места паници. "Пик" водостаја на Дунаву у Србији очекује између 24. и 26. септембра и процене су да ће он трајати седам дана, али да се не очекују већи проблеми са водостајем, осим што у појединим местима може доћи до нивоа ванредне одбране од поплава. Нешто изазовнија ситуација ће бити на првом делу водотока Дунава у Србији, од Бездана до Сланкамена, али се до Београда и даље Ђердапа не очекују већи проблеми - рекао је премијер након седнице и оценио да је добро што ће услед нешто већег водостаја бити побољшани хидролошки и енергетски капацитети наше земље, који су били смањени услед суше у претходна два и по месеца.
Министарство унутрашњих послова је после седнице саопштило да "тренутно нема места паници, али да се предузимају све мере, стављају на снагу сва расположива средства, људство и опрема у стање приправности до потпуне стабилизације временских прилика и хидролошке ситуације на свим сливовима".
Хаос у Европи
Незапамћене поплаве које је изазвао циклон Борис погодиле су Средњу Европу. Најмање 15 људи је страдало, а бујице и даље носе све пред собом. Хиљаде људи евакуисано је из својих домова у Пољској, Чешкој, Аустрији и Румунији. У Будимпешти су у току припреме за "поплаву деценије".
Србија Данас/Курир/Тањуг