Чудо код Врњачке Бање: Живота у воћњаку открио насеље из БРОНЗАНОГ ДОБА
Више пута до сада налазио разне археолошке остатке
Насеље старо 3.500 година откривено је случајно на имању породице Младеновић у селу Грачац код Врњачке Бање.
Прочитајте и:
Тај археолошки локалитет откривен је сасвим случајно кад је власник имања Живота Младеновић, копајући да посади воће, више пута налазио разне археолошке остатке. Стручњаци краљевачког Завода за заштиту споменика културе су истраживали то налазиште и открили остатке насеља из бронзаног доба.
– Пронађени материјал указује да је реч је о насељу које је у то време постојало у долини Јужне и Велике Мораве, а то је параћинска културна група. Иначе, ово је једини локалитет пронађен дуж Западне Мораве, на потезу од Краљева до Крушевца. Откривени предмети биће конзервирани и предати Народном музеју у Краљеву, а на основу предстојећих анализа одлучићемо да ли су неопходна даља ископавања – каже археолог Марија Алексић Чеврљаковић.
Локалитет на којем се радови изводе, уз дозволу Министарства културе и информисања, откривен је захваљујући Животи Младеновићу који је, на свом имању, још пре двадесетак година пронашао бронзану шналу приликом садње воћа, а годинама касније и керамички ћуп са платином и друге предмете.
– Приликом садње воћа, стално сам налазио поједине предмете. Прво сам помислио да су предмети бакарни или керамички, али онда сам временом схватио да они нису из неког скоријег датума, него да датирају из праисторијског доба. Све сам то односио у врњачки Културни центар или Народни музеј у Краљеву – испричао је Младеновић.
Археолошка истраживања стручњака краљевачког Завода за заштиту споменика културе са 200.000 динара финансира општина Врњачка Бања.
– Желимо да сазнамо шта је у давним временима било на нашим локалитетима – појаснио је председник општине Врњачка Бања Бобан Ђуровић.
На основу пронађене керамике насеље нађено на имању породице Младеновић засада се датира у позно бронзано доба. Дебљина културног слоја на истраженој површини указује да је насеље кратко време било у функцији, што указује и на његов сезонски карактер.
Археолози и историчари кажу да је истраживање културних група у долини Западне Мораве веома важно, нарочито на потезу према Краљеву и Чачку, који су кроз историју чинили природну границу различитих култура и утицаја. Како наводе, у периоду касног бронзаног доба, из ког потиче и откривено насеље, дошло је до стварања етничке основе народа који су били носиоци гвозденог доба овог дела Србије.