ДА ЛИ ЈЕ ОВО НАЈАВА ДА ПОБЕЂУЈЕМО КОРОНУ: Ургентни центар наставља са старом праксом после годину дана
За многе пацијенте ово је спас у задњи час
После годину дана паузе, због епидемије вируса корона, урађене су три трансплантација органа од једног донора у Ургентном центру и другим клиникама Клиничког центра Србије.
Шансу за нови живот добило је троје људи, трансплантирана је јетра, два бубрега, а узете су и обе рожњаче које ће бити искоришћене. Што је најважније сви пацијенти се осећају добро и опоравак иде очекиваним током.
Жене много више ОБОЛЕВАЈУ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Докторка открива због чега је то тако и КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ!
ШОК КОЈИ ЈЕ УЗДРМАО ЦЕЛУ СРБИЈУ: Огласила се мајка детета којем је бебиситерка давала бенседин!
ДАРИЈУ КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ ДОЧЕКАЛО НЕЗАБОРАВНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ: Стигла јој пошиљка коју ни она сама није очекивала
Донор је био млад човек који је доживео јак мождани удар и клиничку смрт. Породица је дала сагласност да се органи искористе за трансплантације и тако помогне другим болесницима којима је то једини лек.
Начелница анестезије у Ургентном центру и члан тима за трансплантацију прим. др Наташа Петровић рекла је да је јетру добио мушкарац који се већ десет година лечи од аутоимуне болести.
- Реч је о млађем пацијенту који је у последњих неколико година био често у болници, јер му се стање погоршало. Већ неколико година чека на трансплантацију. Није могао више бити третиран на други начин, већ је једини спас била трансплантација. Ово је за њега било спас у задњи час - прича Петровић.
Бубреге су добили мушкарац и жена који су већ дуже на дијализи и на листи чекања за трансплантацију.
- Сви су добро, сви се добро опорављају. Прошло је већ десет дана од трансплантације. Настављамо и даље са овом причом, када будемо имали потенцијалног донор улазимо поново у процедуру - каже Петровић.
Напомиње да је програм трансплантације био заустављен због короне дуже од годину дана, да су последњу трансплантацију имали у јануару прошле године.
Наша саговорница каже да су током епидемије успели да обезбеде добру контролу за око 60 пацијената којима је до сада трансплантирана јетра.
- Нашли смо систем како безбедно им се узме крв, како да се онлајн са њима комуницира, да им се коригује терапија, што је веома важно - навела је она.