КИСЕЛЕ КИШЕ ПРЕТЕ СРБИЈИ? Јесен неизвесна, за сада се само претпоставља шта може да нас очекује
Киселе кише успоравају раст свих усева, уопштено биљака и оштећују шуме.
Кисела киша је киша или било која друга падавина загађена сумпор диоксидом, азотним оксидима и другим хемијским једињењима. Док је уобичајена пХ вредност кише око 5,5, пХ вредност киселе кише је између 4 и 4,5, то значи да она садржи отприлике 40 пута више киселине од обичних падавина. То може имати штетне ефекте на биљке, водене животиње и инфраструктуру.
Киселе кише настају емисијама сумпор-диоксида и азот-оксида, који реагују с молекулима воде у атмосфери и стварају киселине. Показало се да кисела киша има штетне утицаје на шуме, неслане воде и тло, убијајући инсекте и водене облике живота, узрокујући љуштење боје, корозију челичних конструкција као што су мостови, и оштећења камених зграда и статуа, и има утицаја на људско здравље.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/05/img-331e17a5aeb39042dcb70bdfebf6f835-v.jpg?itok=kMpOWGpQ)
УСПЕЛА АКЦИЈА ПРЕД МЕЧ “ОРЛОВА” - MOZZART ДОНИРА МИЛИОН ДИНАРА ЗА ЛЕЧЕЊЕ МАЛЕ ВАЊЕ Хуманитарна иницијатива Фудбалског савеза Србије, Града Београда и компаније Mozzart изазвала велику пажњу јавности
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/22/profimedia-0613462869.jpg?itok=yh3tLCyH)
"ДОШЛО ЈЕ ДО ПРОБОЈА ИМУНИТЕТА" Вирус нашао начин да заобиђе све препреке, бројеви поново дивљају
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/danica-grujicic_foto_srbijadanassasa_dzambic_10.jpg?itok=zVEpSAuF)
"МУЧНО ЈЕ ГЛЕДАТИ КАКО СПЕЦИЈАЛЦИ ШТИТЕ ЈЕДНОГ ВЕЛИКОДОСТОЈНИКА" Огласила се др Даница Грујичић поводом устоличења митрополита Јоаникија
Киселе кише директно оштећују корење стабала или доспевају у лишће или четине дрвећа, и оштећују њихова ткива. Процењује се да је 60% свих шума оштећено деловањем киселих киша.
Оне могу настати услед испуштања великих количина азотних оксида,сумпор диоксида, киселина и других једињења која у додиру са водом постају киселина, а које се испуштају у термоелектранама, азотарама, ваљаоницама метала и другим постројењима која загађују животну средину.
Бројна истраживања су доказала штетност високих димњака који испуштајући дим високо у атмосферу преносе проблем са једног места на друго, а никако га не решавају. Те дистанце могу бити веома велике, а као пример можемо навести проблем Норвешке којој Велика Британија загађује ваздух више него она сама .
Приликом процеса сагоревања настају сумпор-диоксид, азот-оксид и други гасови који поспешују настајање киселина. Такви слободни неметални оксиди у атмосфери оксидишу у додиру са воденом паром и стварају сумпорну и азотну киселину. Те материје се отопљене налазе у ваздуху и заједно са падавинама долазе до земље. Ови гасови настају пре свега при сагоревању фосилних горива. При сваком сагоревању настаје азот-оксид, као спој азота из ваздуха и кисеоника. Код сваког процеса сагоревања, пре свега се ослобађа азот-моноксид, који касније у ваздуху оксидише у штетни азот-оксид. Из азот-диоксида се у реакцији са влагом ствара азотна киселина која је одговорна за трећину настанка киселе кише.
Сумпор-диоксид је далеко најштетнија супстанца у ваздуху. То је гас без боје, али јаког и неугодног мириса који код људи делује на дисајне органе. Како је у зимским месецима концентрација сумпор-диоксида у ваздуху висока, он заједно са прашином која се налази у ваздуху чини смог. Сагоревањем фосилних горива атмосфера се јако загађује сумпор-диоксидом. Он се претвара у сумпорну киселину и приликом спајања са водом чини киселу кишу, која је један од главних узрока изумирања шума, преноси Боља Земља.
Место у Србији где су падале киселе кише од киселина које смо ми сами произвели јесте Панчево, јер има неколико термоелектрана, и једино оно може да "задовољи услове" за прављење киселих киша. Оне су биле малог домена и нису биле превише штетне за биљни и животињски свет. Постоји и забележени случајеви пада киселих киша у унутрашњости Србије. Наиме, те кише су донели ветрови чак из Средње Европе, највероватније из Немачке, где су због присутности разних индустрија загађења огромна, и зато што се у тим, најчешће хемијским индустријама за отпад налазе сумпорна и азотна киселина, као и остале штетне киселине.
Како у Србији постоји велики број постројења које испуштају штетна једињења, а већ постоји историја појаве киселих киша у Србији, можемо рећи да нам прети опасност од ове појаве.
Многе земље покушавају да смање емисију сумпорних, азотних, угљених оксида у атмосферу. Најчешће се примењују уградња аутомобилских катализатора и „чисто” спаљивање фосилних горива. Познато је да возила са уграђеним катализаторима испуштају у атмосферу и до 90% мање опасних гасова од оних без катализатора. "Чисто" спаљивање фосилних горива користе електроенергетски објекти у Шведској, а резултат је смањење испуштања С (сумпора) у атмосферу за 80%.
Смањење емисије СО2 могуће је: коришћењем угља са мањим уделом сумпора, прањем угља пре сагоревања, коришћењем различитих хемијских средстава, као и коришћењем природног гаса уместо угља.
Такође, свака особа може приступити решењу овог проблема појединачно. Смањењем коришћења индивидуалног превоза (аутомобила), али и смањењем употребе електричне енергије која се широко ствара са фосилним горивима или преласком на соларни план.