ДА ЛИ НАС ЧЕКА СЕРИЈА ЗЕМЉОТРЕСА ОКО БЕОГРАДА? Сеизмолог открива - овај део земље ће погодити НАЈЈАЧИ ПОТРЕСИ
Слабији земљотрес погодио је Београд јуче у раним јутарњим сатима, а само два дана раније два су погодила Лесковац.
Ниједан, на срећу, није био јачи од 2,1 степена по Рихтеру, а сеизмолог Славица Радовановић објашњава да су се сви догодили тамо где их је и некад било, да не указују ни на шта директно осим да нас подсете да имамо сеизмички активне просторе на југу Србије и јужно од Београда.
- Постоје раседи који су везани за Авалу и највероватније је да се јучерашњи у Београду догодио на неком од тих раседа. То је слаб земљотрес. Простор је активан. Не само у Србији, имали смо и јаче земљотресе, примера ради у Грчкој ових дана. Ово што се десило у ноћи између понедељка и уторка, било је јужно од Београда, и највероватније је везано за раседе који су евидентирани на планини Авала. Неки од њих се простиру правцем север југ према граду Београду, међутим, њихови капацитети су мали, јако су испресецани. Сви су заборавили серију земљотреса, који нису били пуно јаки а било их је пуно код Барајева пре 10, 15 година. Сада имамо овај, а био је и код Младеновца. Дакле, имамо један оживљен простор у централној Србији где смо и раније имали земљотресе и где ће се они са временом обнављати - објашњава она.
Према њеним речима, сеизмолошка истраживања говоре да ти земљотреси нису катастрофални.
- Било да их осете или да имају епицентар на територији града Београда или да су из удаљених простора, сви ти земљотреси нису катастрофални. Неће довести до пустоши за собом, рушевина.. Изазваће штете на објектима који нису зидани у складу са природним околностима, јер некада то нисмо и знали. То су стари објекти који су зидани само од цигле, којих је у Београду све мање, и на њима ће бити оштећења али неће бити таквих оштећења да се потпуно све сруши. Вероватно је да буду оштећења и на савременим објектима али та оштећења ће бити нешто што видимо сада по Београду, где није добро фундирано, па мало прсну зидови, опадне малтр, могу да се преврну неке теже ствари по кући али нема рушења - наводи Радовановићева.
Како каже, када погледа каталоге задњих 10, 15 и 20 година, било је још земљотреса који су се дешавали на територији Београда. Неки су били у северним деловима према Јабуци, неки према Смедереву, неки према Авали, Барајеву.
- Ово је насељен простор и осетили су овај јучерашњи они који нису спавали, спремали се за спавање, мировали...
Сеизмолог Славица Радовановић напомиње да сеизмичка активност има своје циклусе, али да се она никако не везује за годишња доба.
- Тако да земљотреси мало престану, па се онда опет појављују, при чему треба истаћи да се стално тресе. Не јављају се земљотреси везано за годишња доба већ за геолошке структуре. Земљотрес у Скопљу је био у јулу, и код Трстеника магнитуде 5, био је у јулу. Има и лети, и у јесен, и у зиму. Јаки земљотреси се дешавају у различитим временским периодима. Копаоник је имао земљотресе у разним временима. Рудник и Лазаревац су се десили у пролеће, а Мионица се десила у касну јесен - наводи она.
Она каже да ће најјаче земљотресе доживети становници Новог Београда када се догоди јак земљотрес у Румунији.
- Нови Београд ће најјаче земљотресе доживети кад се догоди јак земљотрес у Румунији. Јер, високи су објекти и мекано је тло што ће таласе који долазе од румунских земљотреса да увећају. Онда ће их најаче осетити они који су у приземним ниским објектима са малим бојем спратова, и који су на неком чвршћем тлу. Наравно, ове јаке земљотресе из Румуније ће јако осетити и у Београду на води. Што се тиче локалних земљотреса илити из Србије који би могли бити везани за раседе који су јужно од Београда а који имају капацитета да генеришу јаке земљотресе као што је био лазаревачки, те ће земљотресе осетити сви али, ипак, они у високим објектима мање него они у ниским, зато што су карактеристике објеката такве да су подложнији да вибрирају једни од локалних а други од регионалних и далеких, јаких земљотреса - објаснила је сеизмолог Славица Радовановић.