Да ли нашем здравственом систему ПРЕТИ КОЛАПС? Три кључне ствари о ОМИКРОНУ у Србији које треба знати
Нова истраживања спроведена у Великој Британији показала су да је омикрон сој корона вируса блажи од делта соја
Омикрон је стигао у Србију и врло брзо би, како се то показало у Европи могао да постане и доминантан у нашој земљи. Дан након што је потврђен први случај време је да саберемо податке и да видимо у каквом стању дочекујемо нови сој. Три ствари су кључне.
РЕЧИ ПУНЕ ЉУБАВИ: Патријарх Порфирије честитао Божић верницима који га славе по грегоријанском календару
ОВО ЈЕ ПРОГНОЗА ЗА НОВУ ГОДИНУ: Заборавите на снег, очекује нас прави ШОК - Метеоролог изнео детаљан извештај о ВРЕМЕНУ
ВЛАСНИЦИ ПАСА БЕСНИ! Људи деле потресне снимке својих кућних љубимаца док ПУЦАЈУ ПЕТАРДЕ - сваки празник нам због овога ПРЕСЕДНЕ (ВИДЕО)
Какав је број заражених у Србији, да ли омикрон изазива већи број хоспитализација и како уопште да знате да ли сте заражени омикрон сојем, неке су од ствари које је неопходно да знамо како бисмо знали која је полазна тачка у наредној борби са новим сојем.
Колике су шансе да завршите у болници и које су границе српског здравственог система?
Први подаци показују да иако је заразнији од претходног делта соја, ипак мање људи заврши у болницама.
Нова истраживања спроведена у Великој Британији показала су да је омикрон сој корона вируса блажи од делта соја.
Научници истичу да, без обзира на налазе истраживања, не сме да се заборави чињеница да је омикрон вишеструко заразнији од делта варијанте и да је већа шанса да заобиђе вакцине. Велики број заражених такође може да преоптерети здравствене системе.
Према прелиминарним подацима британске агенције за јавно здравље, ризик да заражени омикроном буду хоспитализовани је нижи у поређењу са делтом, али би брзо преношење нове варијанте ипак могло да доведе о значајнијег броја пацијената у болницама, преноси Глас Америке.
Према проценама заснованим на случајевима у Великој Британији, појединци заражени омикроном имају од 31 до 45 одсто мање шансе да заврше у хитној помоћи у поређењу са онима који су инфицирани делтом, док је вероватноћа да ће бити примљени у болницу од 50 до 70 процената мања.
У овој земљи је у четвртак регистровано рекордних 119.789 нових случајева короне. Шта то може значити за Србију?
Највећи број хоспитализованих у Србији забележен је 27. децембра прошле године и тада их је било 9.731. У дану када је откривен први омикрон случај 2.181 особа је била на болничком лечењу због короне.
Прва бројка показује тренутак када је наш здравствени систем био пред пуцањем због броја хоспитализованих који увек касни за бројем заражених, па је тог 27. децембра број заражених био 2.693. Међутим, бројке су почетком децембра биле драматично веће што је на концу довело до огромног броја људи у болницама.
Ако се сетимо, највећи број заражених у том таласу био је 1. децембра и износио је 7.999.
Ипак, након свега тога стигла је вакцина, што је драстично утицало да се број хоспитализованих смањи, па је у у септембру у време највећег броја заражених у овом 4. таласу било и 8.467 случајева 28. септембра. Тог дана на болничком лечењу било је 6.155. То је ипак доста мање од постављеног рекорда.
Рачуница је јасна - Ако је 9.000 неиздржива граница за здравствене центре у Србији, а 50 одсто мања шанса је да будете хоспитализвани од омикорона него од делта соја, онда је јасно да би 12.000 заражених и више напунило болнице у Србији када омикрон, који је подсећамо, заразнији постане и доминантан сој у нашој земљи.
Празници - разлог за бригу?
У дану када је омикрон сој откривен у Србији на корона вирус тестирано 14.291 особа, од којих је позитивно 1.177 , док је, нажалост, 30 особа преминуло. На респираторима је било 104 пацијента.
Слична ситуација била је и прекјуче, од укупно 14.808 тестираних, њих 1.268 било позитивно, а 27 особа је изгубило битку са короном. На респираторима су била 103 пацијента.
Иако број тестираних, заражених и преминулих на нивоу целе Србије опада, последњих дана пред празнике и велики број туриста у Београду могао би врло брзо ствари у престоници да промене.
Већ данас је гужва у целом граду, велики број људи је по тржним центрима и генерално затвореним објектима, па се бар у главном граду очекује пораст.
Како да знате да ли сте уопште заражени омикроном?
И раније су грађани, па и лекари, имали проблема да разликују корону од прехладе или грипа, а чини се да ће то тек сада бити мука када и код нас постане доминантан омикрон, нови сој корона вируса који се према првим истраживањима знатно лакше преноси, али по свему судећи није толико опасан као претходници и доводи до слабијих симптома.
Корона вирус за разлику од грипа симптоме развија нешто касније од прехладе и грипа. Подаци о најчешће пријављеним симптомима омикрона прикупљени су у студији коју је спровела здравствена компанија Зое у сарадњи с лондонским Краљевим колеџом.
Четири најчешће пријављених симптома омикрона су: цурење носа, главобоља, умор (блажи и тежи) и кијање.
На попису симптома које је објавила британска влада су и повишена температура, кашаљ и губитак чула мириса и укуса, што су били најчешћи симптоми изворне алфа варијанте короне.
Како би упоредили симптоме делте и омикрона, узети су подаци о симптомима делте из недеље кад је тај сој био доминантан и упоређени су са најновијим подацима. Иницијална анализа није показала јасне разлике у раним симптомима делте и омикрона (три дана након тестирања).
Како се детектује омикрон
О томе на који начин се детектује сам омикрон и да ли његова појава значи и то да досадашњи ПЦР тестови нису поуздани говорио је и доктор Миланко Шеклер, вирусолог Ветеринарског специјалистичког института у Краљеву.
- Код једне врсте теста који хвата три гена дешавало се да је један ген – онај на ес-протеину који је највише промењен код омикрона, буде негативан, али остала два буду позитиван. Било који од ових гена да је позитиван, јасно је да имате корону - објашњава Шеклер.
Истиче и да је велика вероватноћа да тестирана особа има управо омикрон сој ако тај један ген није позитиван.
- ПЦР тестови и даље раде савршено. Особе које су дошле из Боцване су у том тренутку још увек биле у инкубацији, вирус је тек ушао у њих и није се довољно умножио да би тест био позитиван. После пар дана, сви су били позитивни. Они су се можда чак заразили на аеродрому, када су полазили одоздо - каже Шеклер.