ДА ЛИ ОВО МОЖЕ ДА НАС СПАСИ ОД ТРЕЋЕГ ТАЛАСА: Једна ствар коју грађани масовно раде може да спречи судар КОРОНЕ И ГРИПА
У Србији је забележен огроман одзив на вакцинацију против сезонског грипа, а која је званично почела 1. октобра.
У неким домовима здраља за девет дана колико траје вакцинација већ је забележен недостатак цепива, али, укупно гледано, ово је невероватно добра вест с обзиром на то да нам следи трећи пик корона вируса и страх да ће корона и грип у неком моменту да се урксте.
Ситуација у Србији је таква да су у неким домовима здравља већ истрошене залихе вакцине против сезонског грипа, па се несташица бележи у Дому здравља у Прибоју, а у приватним апотекама у Ужицу очекују да ће цепива имати тек у децембру.
Очигледно добар одзив ове године на имунизацију колективно ће нам помоћи да се изборимо и са сезонским грипом ове зиме, али и ковидом-19. На овај начин се смањује ризик да се до зиме "споје" корона и грип што би изазвало "савршену олују" како су наводили чланови Кризног штаба.
КАКО ЈЕ КАРАНТИН УТИЦАО НА ПСИХИЧКО СТАЊЕ СРБА? Стручњак изнео АЛАРМАНТНЕ податке
НЕ СХВАТАЈУ ДОВОЉНО ОЗБИЉНО СИТУАЦИЈУ: Најнедисциплинованији корона град у Србији, скоро нико не носи маске
Девет ковид пацијената смештено у чачанску болницу: Током ноћи један пријем и пет првих прегледа
У Београду има вакцина, али нема особља
У престоници кажу да влада велико интересовање за имунизацију ове јесени, а вакцина има довољно и за приоритетне групе као и за све оне који желе да приме цепиво, а нису у обавези или имају лекарску препоруку за то.
Тако у Дому здравља на Врачару кажу да имају довољан број доза вакцине, али да немају довољно особља који би и спровео имунизацију. Томе није само узрок и повећан број заинтересованих за вакцинацију против сезонског грипа.
- Вакцина има, али нема довољна особља. Фале нам људи на одељењу опште медицине где се и врши вакцинација, пошто је већина особља на ковид одељењу - рекла је докторка Милица Николић Урошевић и додаје да иначе сви могу да приме вакцине после прегледа.
У Дому здравља " Др Милутин Ивковић" на Палилули уверавају да вакцина против грипа има довољно за све и то не само за угрожене, односно приоритетне групе становништва.
- У нашем дому здравља свако ко дође може да прими вакцину. Особе које нису имунокомпромитоване, а желе да приме вакцину, прво морају доћи на преглед да би се утврдило да немају температуру, прехладу и слично и након тога могу бити вакцинисани - каже за "Блиц" др Александар Стојановић.
Ипак грађани се на друштвеним мрежама жале да вакцине нема у Дому здравља у Панчеву, а у приватним апотекама кажу да ће вакцине бити тек у децембру. Редакција "Блица" до закључења текста није добила одговор од панчевачког дома здравља.
- Почело вакцинисање против сезонског грипа! Препоручује се, обавезно је чак. Ове године што раније, сада, да би се развио имунитет и преклапање са Ковидом! Све је то у реду. Али, вакцина нема. У амбулатни ништа не знају. У апотекама такође. У једној апотеци ми кажу у децембру - гласио је један забринут твит.
Прибој остао без вакцина
Иако је интересовање за вакцином против сезонског грипа двоструко веће него прошле године, у ужичком Дому здравља и његовим амбулантама, које су добиле око 4.000 доза, цепива још увек има.
Према подацима Завода за јавно здравље, једина општина Златиборског округа у којој је вакцина нестало је Прибој где је искоришћено свих 1.400 доза!
Приватне апотеке у Ужицу немају вакцине против грипа и кажу, позивајући се на информације од добављача, да их неће бити у продаји до почетка децембра.
За пет дана вакцинисало се 5.000 Нишлија
- Одзив за вакцинацију је изузетно велики. Планирали смо 14.000 вакцина али ћемо тражити и више од тога. Очекујемо испоруку још 4.000 вакцина, а тражићемо и измену плана јер је велико интересовање. Радим 24 године у здравству ја не памтим да је икада био овакав одзив за вакцинацију против грипа. Увек је било убеђивања пацијената да треба да се вакцинишу а сада само пацијенти долазе - каже помоћник директора Дома здравља у Нишу Данијела Нешић.
Према њеним речима, само првог дана вакцинисало се 1.500 грађана, што је заиста вели одзив.
- Највећи проценат је старијих од 65 година па одмах иза њих водећа категорија су хронични болесници а иза иду запослени у јавном сектору – здравству, школству... Видећемо до краја какав ће одзив да буде. Од данас долазе и радно активни, интересују се и наставници из школа... Договорили смо да сви прођу свог изабраног лекара, нећемо радити организоване вакцинације. Имају права сви који раде у јавном сектору - објашњава Нешићева.
Према њеним речима мало је оних који примају ове године приви пут вакцину, углавном су је примали и ранијих година али е сада јавио енормно велики број у првих пет дана.
- Раније је то трајало од 15. октобра до 15. децембра, спорадично су долазили. Сада је одзив велики одмах, у старту. Договорили смо да ко жели може да закаже вакцинацију код лекара то је његово право, ко не жели, долази између два заказана пацијента. У централном објекту Дома здравља где има највише изабраних лекара - тренутно ради 26 лекара опште медицине, највише је 10 људи на чекању у просторији где се апликују вакцине, заиста је све испоштовано епидемиолошки - каже она.
Вакцинација у централном објекту Дома здравља у Нишу обавља се од 10 до 20 часова а у амбулантама се грађани могу вакцинисати од 7 до 20 часова.
И кућна нега даје вакцине у кућним условима за све непокретне, онколошке и друге пацијенте где је изабрани лекар, лекар кућне неге.
У Суботици очекују да већ овог месеца остану без доза
Док се у амбулантама Дома здравља у Суботици од 1. октобра организује имунизација против грипа за старије од 65 година и грађане са хроничним обољењима, Суботичани који покушавају да купе вакцину у приватним апотекама то не могу да учине јер их нема.
- Тек почетком новембра очекујемо да ћемо добити вакцине против грипа. Цена ће, претпостављамо, бити као и претходне сезоне, од 1.200 до 1.500 динара - кажу у једној апотеци, док из друге поручују да њихов ланац апотека вероватно до краја новембра неће имати вакцине.
- Наш добављач их нема, а други тражи да их наручимо за децембар, али да кажемо тачан број који ће нам бити потребан тако да још увек нисмо одлучили шта ћемо по том питању - кажу у приватној апотеци.
Др Небојша Бохуцки, епидемиолог Завода за јавно здравље Суботица, каже да је за домове здравља у Севернобачком округу стигло 7.500 доза, нешто више него прошле године.
- Одазив је висок, традиционално пензионери први иду по своју вакцину. Они већ крајем септембра питају када могу да дођу. Они сваке године морају да је приме пошто вирус стално мутира па се и састав мења из године у годину, али свакако и млађи од 65 година, они који имају шећерну болест, астму или бронхитис рецимо као најчешће категорије грађана које траже вакцину. Реакције су углавном благе на најновији тип четворавалентне вакцине. Могу да настану локална болност или црвенило, али далеко блаже него ранијих година када су се користиле другачије вакцине против грипа. Што се тиче домова здравља имунизација се одвија без проблема - каже др Небојша Бохуцки.
Процењује да ће доспеле количине доза нестати до краја октобра, у новембру сигурно, али ако буде било потребе за новим количинама моћи ће да се набаве.
- Вакцинисање против грипа је потпуно бесплатно са важећом документацијом. Они који ове године први пут примају вакцину не смеју имати температуру, нити бити фебрилни или да имају акутну болест, јер се очекује да приликом вакцинације особа буде доброг општег стања - каже др Бохуцки.
За оне који не спадају у обавезне категорије за вакцину, али желе да је приме др Бохуцки објашњава процедуру.
- Не може грађанин да купи вакцину и да је сам донесе лекару, него апотекарска установа која продаје доставља на вакциони пункт поштујући принцип "хладног ланца". Пренос од места где је купљена вакцина до места где ће бити примљена се ради организовано - каже др Небојша Бохуцки.
Пошто тренутно вакцина не може да се купи, на питање да ли ће у новембру или децембру када буде поново доступна у продаји бити касно за имунизацију, др Бохуцки каже да није касно ни тада примити вакцину.
- Добро је што пре примити вакцину против грипа, али је то актулено све док је хладан период године, и до априла. По правилу знамо да је у фебруару максимум оболелих, али пошто већ у јануару тај број расте и више се прича о томе, тада људи јако желе да се вакцинишу. Почетком године је други талас навале на вакцину против грипс - закључује др Бохуцки.
Шабац има 18.960 доза
У склопу својих редовних активности Завод за јавно здравље Шабац започео је дистрибуцију вакцина против грипа здравственим установама и вакцинацију према епидемиолошким индикацијама на територији Мачванског округа.
- Наша установа дистрибуирала је 18.960 вакцина против грипа свим здравственим установама са територије наше надлежности. За сада вакцинација протиче предвиђеном динамиком. Апелујемо на све ризичне категорије пацијената да се јаве својим изабраним лекарима ради вакцинације. Вакцинацијом против грипа, штитимо се и од компликација болести COVID-19, што је јако важно код хроничних и тешких болесника - каже др Бранко Вујковић, директор Завода за јавно здравље Шабац.
У Новом Саду троструко више вакцина
У Дом здравља "Нови Сад" дистрибуирана је 21.000 доза вакцине против грипа што је троструко више у односу на прошлу годину у тој здравственој установи.
- Набављено је више вакцина како би обухват становништва био што већи, односно да би се заштитили сви који спадају у ризичне групе због тренутне епидемиолошке ситуације али и да би могли правовремено реаговати уколико будемо имали случајева поклапања клиничких слика инфекција изазваних вирусом грипа и вирусом короне - кажу у Дому здравља "Нови Сад".
Координатор вакцинације Дома здравља "Нови Сад" Драгана Костадиновић каже да вакцина има довољно, да је интересовање и одзив грађана задовољавајућ и да је до јуче утрошено око 4.000 доза вакцине.
- Вакцинација тече по плану и најбитније је да имамо довољно вакцина, како за хроничне болеснике, тако и за оне старије од 65 година и све грађане који спадају у ризичне групе. Грађани заказују вакцинацију путем кол центра или након кратких консултација са изабраним лекаром и одзив је добар - закључује Костадиновић.
Из Дома здравља "Нови Сад" подсећају да у целом свету основна стратегија борбе против грипа подразумева употребу тритипне, инактивисане "Сплит" вакцине.
- За сваку сезону грипа, Светска здравствена организација, препоручује састав вакцине, који је јединствен за цео свет и зависи од актуелних сојева вируса. Сезонска вакцина препоручује се свим особама старијим од шест месеци са хроничним поремећајем кардиоваскуларног и плућног система укључујући и астму, са метаболичким поремећајима, а нарочито дијабетесом, са обољењима бубрега и јетре, крвним болестима, малигним обољењима и са имунодефицијенцијом укључујући и ХИВ. Препоручује се и свим особама старијим од 65 година живота, свим лицима смештеним у геронтолошким центрима и установама социјалне заштите, укључујући и запослене, свим особама запосленим у здравственим установама и свим лицима запосленим у јавним службама. Такође, примена код трудница се разматра од другог триместра трудноће, уз консултацију са изабраним гинекологом, док се онима које су у повећаном ризику од пратећих компликација услед грипа препоручује вакцинација без обзира на стадијум трудноће, уз консултацију са изабраним гинекологом - наглашавају надлежни из Дома здравља "Нови Сад".
Лекари обавезни да приме вакцину
У Краљеву је 1. октобра почела вакцинација против сезонског грипа у свим амбулантама Дома здравља. Како сазнајемо у овој установи, ове године опредељено је 4.600 доза четворовалентне вакцине, а право на бесплатну вакцину имају старији од три године живота код којих је повећан ризик од настанка компликација неке хроничне болести.
- То могу да буду дијабетес, болести кардиоваскуларног система, болести респираторнг тракта или малигне болести. Оно што је ново ове године, запослени у здравству су обавезни да приме вакцину против сезонског грипа - каже др Соња Челебић, начелница Службе за здравствену заштиту одраслог становништва.
Вакцине су расподељене свим амбулантама на територији Краљева. Пацијент најпре мора да се јави свом изабраном лекару који ће да напише налог за вакцинацију, као и да провери да ли је пацијент здрав, односно да нема температуру или акутну респираторну болест да би могао да се вакцинише.