Данас је Огњена Марија, заштитница жена: Ево шта ће се десити ако ЗАГРМИ, и коју ЈЕДНУ СТВАР никако не смете да радите!
Српска православна црква и верници данас прослављају празник Свете великомученице Марине, у народу познате као Огњена Марија.
Овај празник није обележен црвеним словом у црквеном календару, али је веома поштован, посебно међу женама.
Традиција
У традицији Света Марина је представљена као сестра Светог Илије, чији се дан прославља 2. августа. Према предању, она од брата крије када је његов празник да се он не би од среће и славља заборавио и громовима уништио цео свет. Али и Марија пали и кажњава огњем, по чему је и добила назив Огњена. Зато се данас ништа не ради, ни у кући, ни у пољу, у народу је позната забрана "ни конац у иглу уденути". Ако се ово не испоштује, верује се да ће се тако светитељка увредити, па ће послати ватру и громове. Постоји пословица која каже: "Ко слави Огњену Марију, сигуран је у летину!"
Светитељка се и у источном и у западном сликарству представља са крстом и палмом, симболом мучеништва у рукама, са змајем под ногама и често са кућама у пламену у њеној позадини.
Водитељка РТС у СУЗАМА почела емисију: У програму УЖИВО се ДРХТАВИМ ГЛАСОМ ПОСЛЕДЊИ ПУТ опростила ОД ЊЕГА
"Вама на услузи..." Затворили погребну фирму у Чачку, јер је ЗАСТРАШИВАЛА пролазнике (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ ВОЈНИК КОГ СУ СПАСЛИ ЧЕТНИЦИ: Тито нам није дао да сведочимо за Дражу! ВЕЧНА ЗАХВАЛНОСТ СРБИМА!
Миоми погађају 40% жена у свету, сазнај како да их се решиш ПРИРОДНИМ путем!
У неким крајевима се верује да оно што се деси на Огњену Марију не сме прекинути, па тако ако плане ватра, не сме се угасити.
Историја
Када је Марија имала 12 година, у доба цара Диоклецијана отац је избацује из куће јер се заветовала да се никада неће удати, тада почињу њене муке јер је примила хришћанску веру. Царски намесник Олимпије заљубљује се у њу, Марија га одбија и он наређује њено брутално мучење. Како нико није могао сломити њену јаку веру, са 16 година бива погубљена.
Рука ове светитељке се налази у светогорском манастиру Ватопеду, а неке њене чудотворне и свете мошти се чувају у манастиру Свете Марине у Албанији, на планини Лонга изнад Охридског језера. Њих посећују и поштују не само хришћани, већ и муслимани.
"ПУСТИ ЈОЈ НОГУ!" Бизарна сцена на Халкидикију умало ПРЕРАСЛА У ТУЧУ, Српкиња пристала на масажу, а онда је настао ХАОС (ФОТО)
"Дечак пао у кому, остали се разбежали, хитну нису звали": Случај из Ниша открива како се деца "УБИЈАЈУ РАКЕТОМ"
Људи их гледали у неверици: Срби усред Турске заиграли УЖИЧКО КОЛО, сви одушевљено посматрали (ВИДЕО)
Веровање
Верује се да је грмљавина на Огњену Марију лош знак. То може да значи да је пред нама тешка и сушна година, а старији тврде да грмљавина указује на болест и сиромаштво.
Обичај је да се на овај празник, када због велике врућине "гори небо и земља", не раде никакви послови, како по кући, тако и у пољу.
Такође се верује да се на Огњену Марију не ваља купати у "великим водама", јер су бројни случајеви утапања баш на овај дан.