Сутра славимо ВИДОВДАН, а по веровању ОВЕ ВЕЧЕРИ се ДОГАЂАЈУ ЧУДА! Тужан је празник за све Србе, а ОВЕ ПОСЛОВЕ верници никако не смеју радити
Видовдан се у обележава као тужан празник, а у црквама се обавља помен за све пострадале у ратовима.
Сутра се прославља Видовдан, велики празник Српске православне цркве и значајан датум у српској историји, а обележава се сваког 28. јуна.
На данашњи дан се догодила ПРАВА ПРОПАСТ СРПСКЕ ДРЖАВЕ: Највећи непријатељ Србима била је НЕСЛОГА
ЗАБОРАВЉЕНИ СРПСКИ КНЕЗ БОРНА: Легенда међу Србима и херој избачен из историје зарад братства и јединства
НАЈПОЗНАТИЈА СРПСКА БАБА: О њој не знамо ГОТОВО НИШТА, али је зато сви Срби НЕИЗМЕРНО ПОШТУЈУ
Овај дан је почео да се обележава крајем 19. века у знак сећања на Кнеза Лазара и јунаке који су погинули у Косовском боју на Видовдан 1389. године.
Постоје две верзије приче о томе како је празник добио име. Према једној назив потиче од бога Световида који је био једно од врховних божанстава код Старих Словена. Друга верзија приче је да је име добио од мученика са Сицилије, Светог Вида који је још као дечак поседовао исцелитељске моћи.
Иако је код српског народа овај датум урезан као сећање на Косовски бој, у неким крајевима Србије и данас постоје веровања и обичаји који се везују за Светог Вида.
Међу Србима и свим Словенима веровало се да је Вид свевидеће божанство, па се Видовдан сматра празником за очи, односно да се на овај дан "отварају очи".
Видовдан важи и као дан прорицања и гатања, најчешће уз помоћ траве вид, познате у народу и као видац, видић, видовка, видовчица. Тако девојке често призивају врховно божанство - светог Вида.
Један од обичаја је да девојке уочи Видовдана под јастук ставе видову траву, парче хлеба и мало соли, како би убрзо откриле будућег младожењу.
У неким крајевима Шумадије ова трава сићушног прелепог светлоцрвеног цвета, брана је зором, пре сунца, а у другим крајевима с вечери. Обично то раде девојке - удаваче и потапају је у воду, па се ујутру цела породица умива ради очног вида, да их преко године не би болеле очи.
На Видовдан се, према књигама и веровањима не ради у пољу - да кукуруз заметне клипове, ни у винограду - да се грожђе не сасуши и отпадне. Данас треба пробати зрело воће.
Видовдан се у обележава као тужан празник, а у црквама се обавља помен за све пострадале у ратовима.
УПУТСТВА СИНУ ЗА ВЛАДАЊЕ ОТАЏБИНОМ: Писма краља Милана открила СТРОГО ЧУВАНЕ тајне Србије
Српска историја је пуна јунака: Нисмо имали само витезове, већ и ВИТЕШКИЊЕ
Смедеревска тврђава је спасила ЦЕЛУ ДРЖАВУ од катастрофе: Овај град називају и СРПСКОМ ХИРОШИМОМ
Кнез Михаило убијен је у СТРАШНОЈ ЗАСЕДИ НА КОШУТЊАКУ, а ево које су биле његове ПОСЛЕДЊЕ РЕЧИ!
ИНЦИДЕНТ КОЈИ ЈЕ ПРОМЕНИО СРПСКУ ИСТОРИЈУ: Шта се заиста догодило код ЧУКУР ЧЕСМЕ?