Данас славимо Материце: Највећи хришћански празник мајки и жена, ево шта налажу верски обичаји - Оно најлепше односи се на децу
Посебни обичаји везују се за данашњи празник.
Српска православна црква и верници данас обележавају Материце. У календару СПЦ ово је и дан сећања на Светог пророка Агеја и блажену царицу Теофанију. Материце су један од неколико празника који претходе Божићу. Као што су мајке везивале децу на Детињце, на исти начин данас деца везују мајке.
Материце су највећи хришћански празник мајки и жена у нашем народу. Као што су родитељи прошле недеље везивали децу, тако данас малишани везују своје мајке. Тога дана, према обичају, деца поране и унапред припремљеним канапом, концем, шалом, марамом или каишем на препад вежу мајкама ноге, на исти начин као што су њих мајке везивале на Детињце.
Мајка се претвара да не зна зашто је везана. Деца јој честитају празник, а она онда дели поклоне. На исти начин се вежу и све удате жене, које се "дреше" колачима или неким другим слаткишима. Оне се одвезују поклонима, који могу бити и скромни, попут бомбоне или јабуке.Обичај "везивања" и "одвезивања" потврђује нераскидиву везу свих чланова породице и симболише чврсте породичне везе, слогу и мир.
Везују се и жене у окружењу – комшинице, тетке, баке. Спрема се свечани, због Божићног поста, посни ручак, који окупља целу породицу.
Као и крсне славе и ови празници су јединствене наше светковине. Материце су, као некада, и данас прилика да се обрадују сиромашна или деца без родитеља.
У дубљем, црквеном контексту, празници Детинци, Материце и Очеви не повезују само ту једну генерацију, него све генерације родитеља, мајки и деце уназад. То повезивање сеже до најдаљих, најстаријих времена библијске историје када се сећамо свих великих жена из предхришћанских и хришћанских времена.
Веровања
Постоји и веровање да мужеви треба да вежу своју тек удату жену и тако призову добијање потомства у наредној години. Такође, у неким крајевима, посебно у данашњој Херцеговини, постојао је обичај да се тек венчани пар заветује једно другом на Материце/Оце, потврђујући црквени венчани завет.
За Материце је обичај и да све жене обавезно оду на литургију у цркву где их свештеник причести и да им опросте од свих грехова које су евентуално починиле последњих годину дана. Према једном народном веровању, на Материце нипошто не треба обући већ ношену одећу већ искључиво нову, како бисмо „чисти“ ушли у Нову годину.
Свети пророк Агеј
Рођен у Вавилону за време робовања Израиљева. Из племена Левијева. Пророковао на 470. година пре Христа. Посетио Јерусалим као младић. Подстицао Зоровавеља и Исуса свештеника, да обнове храм Господњи у Јерусалиму проричући томе храму већу славу него бившем храму Соломонову.