ДАНАС ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ У СРБИЈИ: О распусту ће се сигурно разматрати, а и друге битне мере биће тема састанка
Већ други дан заредом број новозаражених премашио је бројку од 2.000, а данас би тај црни тренд могао да се настави.
Због све теже епидемиолошке ситуације данас у подне заседаће Кризни штаб за борбу против ковида-19, а шта би могле да буду тачке дневног реда већ увелико се спекулише.
У фокусу би требало да буду нове мере због све озбиљније ситуације са корона вирусом у у школама.
Шта је "КОРОНА ГЕНЕРАЦИЈА" и које ће последице имати наша деца? Др Невена открива све "ожиљке" короне
"ПОСТКОВИД ФИБРОЗА" Директорка Клинике за пулмологију објаснила колико ТЕШКЕ ПОСЛЕДИЦЕ оставља новооткривени вирус
ОБАВЕЗАН КАРАНТИН! Србија се поново налази на ЦРВЕНОЈ ЛИСТИ
Распуст или онлајн настава?
Продужени распуст који је као опцију споменуо министар просвете Бранко Ружић, опција је за, како каже др Предраг Кон, основне школе.
- У основним школама озбиљно размишљамо о томе да би било корисно да се продужи распуст. Систем је направљен тако да не мора да се скраћује настава, али кад већ дајете распуст, смислено је да се он продужи. Долазило је до кластера у три средње школе у Београду. Забележен је 61 нови случај заразе у средњим и 57 у основним школама прошле недеље, што је два и по пута више него раније и тај број ће се повећавати. Продужени распуст бисмо комбиновали са другим мерама које могу да буду примењене - каже др Кон.
Што се тиче основних школа укупно је заражено претходне недеље 47 ученика и 34 наставника, подаци су Министарства просвете.
Да се о реорганизацији наставе озбиљно размишља потврдио је јуче поново нови министар кроз саопштење.
- Због тренутне епидемиолошке ситуације Кризни штаб размотриће потребу за другачијом организацијом образовно-васпитног рада у основним и средњим школама. Настава у школама биће организована у најбољем интересу ученика и запослених - рекао је први потпредседник Владе Србије и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић.
Основци би могли целе наредне недеље да не иду у школу. Како ствари сада стоје, Кризни штаб би могао донети одлуку да у понедељак и уторак основци имају онлајн наставу, а потом наредна три дана буду на такозваном мини јесењем распусту.
Коначна одлука биће донета данас у подне на седници Кризног штаба. Како кажу у Министарству просвете, постоји опција да не буде редовне наставе прва два дана већ да основци имају часове онлајн.
Посебна ограничења за Београд?
Као једна од мера која се помињала ових дана у јавности јесу одређена ограничења кретања у главном граду. У Београду се бележи поновни раст оболелих од вируса корона, а епидемиолошка ситуација на нивоу целе земље из неповољне прелази у ванредну, истакао је јуче епидемиолог др Предраг Кон.
- У Београду је 1.106 заражених, што је поновни раст. Онај један дан предаха што смо имали ништа није вредео. Сада ћемо видети последице прошлог викенда јер се региструју они који су се тада заражавали. Очекујемо да се раст настави и током следеће недеље, али да тада макар мало попусти ово нагло повећање броја заражених какво смо имали до сада - истакао је др Кон у гостовању на ТВ Пинк.
Он је рекао да мере каве су донете у Немачкој, где угоститељски објекти раде до 23 сата, али је забрањена гласна музика и точење алкохола после 21 сата, може да буде решење и код нас.
Мере постоје, али се не поштују
Док се чека измена Закона о заштити становништва од заразних болести, како би комунални инспектори и милицајци могли да кажњавају непоштовање епидемиолошких мера, чланови Кризног штаба, епидемилог др Предраг Кон и имунолог др Срђа Јанковић говорили су о мерама које би они хитно увели.
Мере које су на снази односе се на обавезно ношење маске у затвореном простору, поштовање физичке дистанце, као и забрану окупљања за више од 30 људи, али, ипак, због повећаног броја заражених корона вирусом протеклих дана др Кон и др Јанковић све чешће истичу и још неке мере за које се залажу. Наиме, обоје су сагласни да полицијски час сада није решење.
Забрана контаката
Поред мере обавезног ношења маске на отвореном, др Предраг Кон протеклих дана доста говори о забрани контаката како би се спречило даље ширење вируса, с обзиром на то да се мере у виду препорука не поштују довољно.
- Када немамо потпуно поштовање мера, излаз из ситуације је потпуно избегавање контаката. Ја сам својевремено говорио да треба званично да спроведемо забрану контаката и да обезбедимо да се то што тражимо и спроводи. Када треба да се предузме? Јуче. Одмах је потребно да се предузме - истакао је Кон.
Како избећи полицијски час?
Поред доктора Кона и др Јанковић каже да је жеља да се полицијски час избегне, али да би наредна мера могла да буде смањење броја окупљених на једном месту.
- Број новозаражених је најважнији параметар када се гледа у односу на број тестираних, али не доносимо одлуку о карантину само на основу тог једног параметра. За сада су на снази мере које би, ако их сви спроведемо, могле значајно да умање пораст. Наредна мера би могла да буде да се број окупљених на једном месту смањи са садашњих 30. Желимо да избегнемо полицијски час тако што ћемо сузбити пораст броја заражених. Није нам циљ да уводимо рестриктивне мере. Оне се уводе када нема другог избора - рекао је др Јанковић.
Ограничење рада кафића
Број заражених у једном дану прекјуче је порастао до рекордних 2.412, а епиодемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић каже да када број пређе 2.000, једине ефикасне мере су затварање свих локала после 21 час и ограничење окупљања на највише петоро људи. Ове мере већ, подсећамо, важе у појединим градовима у Србији у којима је уведена ванредна ситуација.
Он је јуче потврдио, уочи данаашње седнице Кризог штаба за борбу против ковида 19, да неће бити уведена мера закључавања у циљу сузбијања ширења епидемије вируса корона.