БРУКА И СРАМОТА! Српска деца немају одакле да уче о Јасеновцу - уџбеници из историје БЕЗ ЛЕКЦИЈА о страдању нашег народа
Због чега страдање срба у логору смрти нема у уџбеницима?
Јасеновац, као највеће стратиште Срба у новијој историји, заступљено је на нивоу статистичке грешке у уџбеницима историје, из којих основци и средњошколци уче о српској историји.
ЛУДИЛО ХРВАТСКИХ МЕДИЈА НЕ ЈЕЊАВА - НАСТАВЉЕНА ХАЈКА НА "ДАРУ": Бурне реакције из комшилука не престају (ФОТО)
ИСПЛИВАЛА АУТЕНТИЧНА ФОТОГРАФИЈА: Ово је усташки маљ којим су мучки убијани затвореници у Јасеновцу (ФОТО)
ОМИЉЕНО ОРУЖЈЕ УСТАША - "СРБОСЈЕК": У хрватском ЛОГОРУ СМРТИ се такмичили ко ће за ноћ поклати више људи
Професори имају право да на своју руку ђацима причају више о Јасеновцу, али је свакоме понаособ остављено да одлучи одлучи да ли ученици треба више да знају о страдњу Срба у овом логору.
Љушић: Грешка државе пренета у књиге
Историчар Радош Љушић истиче да не треба глобализовати ствари.
- Можда се у неким уџбеницима не говори о Јасеновцу пошто има доста уџбеника, али у неким се говори. У уџбеницима за основне школе се врло мало пише о томе из разлога што су то врло мала деца, па мора да се води рачуна. Чињеница је и да у неким средњошколским уџбеницима нема довољно информација о Јасеновцу, али постоје уџбеници у којима се говори. Највећи проблем је што се бивша Југославија, па сад и Србија, није потрудила да преко својих историјских института утврди тачан број или приближно тачан број жртава, на основу којих би историчари те податке могли да унесу у своје уџбенике. Ту је грешка на државном и националном нивоу која се преноси на образовни систем - сматра Љушић.
Мало је рећи да смо остали потпуно шокирани. У књигама које користи 90 одсто ђака логор Јасеновац први пут се помиње у уџбенику историје за осмаке, и то буквално у једној реченици у оквиру сегмента "Живот у рату" и уопштене приче о логорима у Другом светском рату.
- Међу најозлоглашеније логоре смрти убраја се и усташки логор Јасеновац - једино је што пише у историји за осмаке.
НАША БРУКА
У ужбенику историје за средњошколце, односно за гимназијалце и ученике стручних школа Јасеновцу је дат минималан простор, односно само је констатовано да је постојао у оквиру приче о прогону и убијању Срба на простору тадашње НДХ. Да иронија буде већа, у истом уџбенику изнад приче о страдању Срба постоји уоквирена и наглашена опширна биографија Анте Павелића, са све његовом сликом, у којој не постоји ни слово о његовој одговорности за стравичне злочине почињене над Србима док је он био на челу усташке творевине НДХ.
На сам помен Јасеновца професорка историје у Средњој туристичкој школи на Новом Београду Снежана Огњановић се расплакала. Кроз сузе је рекла да је брука и срамота што се у уџбеницима налазе једва четири реда о овом злогласном усташком логору.
- Ја самоиницијативно ученицима на часовима причам истину о Јасеновцу. И док сам жива залагаћу се да се сазна за страхоте које су Срби преживели у овом логору. Слушала сам сведочанство, данас покојног чика Стеве, коме су на његове очи мајка и две сестре убијене у колони на прашњавом путу у реду за логор. Ђаци не знају ништа - рекла је гушећи се у сузама професорка Снежана.
Дивац Шакићевом сину отео шаховницу?Финале Светског првенства у кошарци 1990. у Аргентини, поред славља због тријумфа Југославије над репрезентацијом СССР (92:75), запамћен је и по инциденту који се одиграо по завршетку утакмице. Наиме, док су кошаркаши прослављали победу, на паркет дворане Луна-парк у Буенос Ајресу улетео је Томас Шакић са хрватском заставом. Легендарни Владе Дивац му је одузео и бацио на паркет.
Спекулише се да је Томас Шакић син озлоглажених усташа и свирепих кољача из логора Јасеновац, Динка и Наде Шакић, али за то не постоје аутентични докази. Иначе, Динко Шакић, управник логора Јасеновац током Другог светског рата, емигрирао је у Санта Тереситу у Аргентини. |
ГУРАЊЕ ПОД ТЕПИХ
Она наглашава да је страшно што се тек данас, скоро 80 година касније, почиње са причом о Јасеновцу.
- Требало је још од 1945. сваког дана деци и људима говорити о усташким зверствима, а не да занемаривањем и непоштовањем поново убијамо жртве. Али добро, боље икад него никад. Људи, схватите, на планети не постоји место где је почињен већи злочин и геноцид над људима. Знају се имена и презимена џелата, а ми Срби то гурамо под тепих јер су историју писали политичари који су гледали искључиво свој интерес. Хвала богу, па смо коначно почели да причамо и сазнајемо о зверствима која су се догодила у фабрици смрти Јасеновац - рекла је професорка Огњановић.
Слободан Вуксановић
од 2004. до 2007.
У време када сам ја био министар први пут су ученици имали прилике да сазнају нешто више о Јасеновцу на часовима историје. Међутим, наставни планови се мењају. Ако је данас тако како кажете, онда је то жалосно и мора хитно да се промени.
Младен Шарчевић
од 2016. до 2020.
Од јесени 2021. ученици завршних разреда основне и средње школе у уџбеницима историје учиће више о важним националним историјским питањима и сигурно ће бити много више информација о Јасеновцу. Нови уџбеници биће део промена које се спроводе у оквиру реформе образовања која се због обима ради у циклусима. Реформа је покренута у време када сам ја био министар и ово сматрам својим легатом.
Завод: Није истина
У саопштењу Завода за унапређење образовања и васпитања објашњавају да реформисани програми наставницима омогућавају слободу у планирању часова у односу на циљ који желе да постигну код ученика и, притом, могу користити и друга наставна средства, осим уџбеника, која допринесе квалитету часа.
- Што се тиче тврдње да се у уџбеницима за осми разред Јасеновац помиње само "у две реченице", није тачно и можете се уверити да је у свим одобреним уџбеницима, као и у онима који су управо у поступку одобравања, Јасеновцу и српском страдању у Другом светском рату посвећен одговарајући простор. Када кажемо у поступку одобравања, управо се прегледају уџбеници за осми разред по новом програму, тако да су сви досадашњи одобрени уџбеници за осми разред у употреби још ове године - кажу у овој установи.