"Деца не испуштају глас док се даве" За 30 дана 16 утопљеника у Србији - не идите тамо где нема спасилаца
Спасиоци су објаснили на којим местима никако не би требало да идете на купање, како би се шансе за трагедију свеле на минимум
На купалиштима у Србији се за само недељу дана утопило седам особа, од тога двоје деветогодишње деце. Шесторо деце и десеторо одраслих удавило се током јуна.
За длаку избекнута већа несрећа! Неисправна рампа пала на камион на пружном прелазу у Листовцу
КРИСТИЈАН ЋЕ БИТИ ДОНОР? Огласила се Милица и открила да ли се стварно чула са Голубовићем о донацији бубрега
(ВИДЕО) ЛУДА НОЋ У ГРАДУ НА НИШАВИ - ДЕЧКО СЕ МАЛО "ЖБУНИО": Снимак са кеја ШОКИРАО Нишлије, младић у руци држи флашу пића и СВАЂА СЕ СА ЖБУНОМ?
Спасиоци Немања Милић и Ранко Демировић из Црвеног крста добјаснили су како да избегнемо трагедије на купалиштима.
- Апелујемо, то је први апел грађанима, не идите на купалишта на којима не постоје спасиоци и инфраструктура. Тамо где није дозвољено, где нема спасилаца, где није почела сезона, не идите тамо - рекао је Демировић за Прву.
Немања Милић из Удружења спасилаца на води Србије рекао је да је, да би се купалиште сматрало уређеним, потребно да има цео систем. Осим спасилаца, потребно је да буде присутна и Екипа хитне помоћи, дежурна амбуланта, служба редара и обезбеђења, како би све могло неометано да функционише.
- Тога нема на дивљим купалиштима, део са бовама није безбедан за купање, нико не проверава да ли се нешто променило на конфигурацији дна, а река се мења из ноћи у ноћ јер је у питању текућа вода. Често се дешава да струја просто промени конфигурацију, од плићака креће дубина од два метра, родитељи пусте децу мислећи да је ту плићак као и јуче, а ту је сада рупа од два метра. Дете од десет, 12 година ће само потонути, деца не испуштају глас док се даве. Вода је мутна и ако нисмо уочили дете у тренутку када је потонуло, нећемо одреаговати на време - објаснио је.
Реке су најпроблематичније, као и језера, Ада Циганлија.
- Често људи препливавају Аду, а пре тога годину и по до две нису били физички активни, ухвате их грчеви на пола Аде и паника преовлада. Све то заједно се скупи и дође до трагедије. Постоје бове на Ади, али се људи оглушавају о правила. Процените своје могућности, колико сте спремни да пливате. Купајте се тамо где постоји неко ко може да вас спасе. Споменули смо Аду, тамо је извршена процена ризика и зна се да постоје делови где није дозвољено купање. Ја као посетилац морам да будем свестан тога да не смем да пливам где хоћу, да ми нико неће помоћи - рекао је Ранко Демировић, координатор програма припрему и одговор Црвеног крста Србије.