КОЛИКО ЈЕ ДЕЦЕ ДОСАД ВАКЦИНИСАНО У СРБИЈИ: Да ли су имали реакцију на цепиво и како делта сој утиче на најмлађе
У Србији се деца вакцинишу Фајзером а нико досад није имамо реакцију на вакцину
- У Србији је, за нешто више од пола месеца, вакцину против корона вируса примило око 250 деце узраста од 12 до 15 година и око 2.700 тинејџера - др Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља.
ЗАШТО СЕ СВЕШТЕНИКУ ЉУБИ РУКА? Многи верници поштују ову норму, али мало њих зна шта то заиста значи
ШТА ЧЕКА СРБИЈУ И ХОЋЕ ЛИ СЕ ВРАТИТИ ЛЕТО: Метеоролог Михајловић открива до када ће трајати епизода "ПАДАВИНЕ"
УВЕДЕНА ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У ДВА СРПСКА СЕЛА: Невреме оштетило путеве и електро-мрежу
Он наводи да нико није имао нежељених дејстава, да су се пре свега вакцинисала деца која имају хроничне болести, али да се све више јављају и здрава. Истиче да је изненађен одзивом и захваљује се родитељима на свести.
- Имамо солидан одзив вакцинације деце, а посебно она група која нам је приоритет а то су деца са хроничним болестима, којима би инфекција делта сојем ковид 19 могла да направи озбиљан проблем, чак и летални исход. У овом тренутку сам заиста задовољан одзивом те деце и њихових родитеља. Схватили су да то може да буде веома озбиљно по њихову децу а оно што је посебно битно видим да се свакодневно јавља и све више здраве деце. Надам се да ћемо у тој популационој групи током лета направити сасвим солидан резултат, ако не и добар - каже Ђерлек.
Мишљења је да су људи дефинитивно схватили да нам делта сој озбиљно прети, па да сви желе да се заштите пре јесени која је, како каже, потпуно неизвесна и не знамо шта нас очекује.
- Заиста нисам очекивао да ће баш овако да одреагују, зато и и желим да похвалим родитеље, због бриге коју воде о својој децу, и на високој свести. Јер, ипак, деца су деца, и не могу она одлучивати да ли ће се вакцинисати или не. Имамо већ неколико случајева који су озбиљни у КБЦ "Др Драгиша Мишовић", а пратимо и регион и Европу. Углавном делта сој напада невакцинисане, а то су нам омладина и деца - наводи Ђерлек.
Деца се, подсећа он, вакцинишу Фајзеровом вакцином.
- Видите и сами, на почетку је корона нападала старије, међутим, како време пролази а планета не добија колективни имунитет, ствара се могућност вирусу да још мутира. Сада нам делта сој више напада младе и децу него старије. А, постоји бојазан да се, ако не успемо сви и ми у Србији и у Европи и свету да достигнемо колективни имунитет, појави неки сој који ће бити резистентан на постојеће вакцине. Чекајући неке друге вакцине можемо доћи сви у врло озбиљно ситуацију која може дебело да нас кошта - упозорава Ђерлек.
Да се вакцинишу деца од 12 година па навише препоручила је и струка.
Удружење: Препоручујемо вакцинацију деце
Удружење педијатар Србије је анализирајући актуелне епидемиолошке прилике у свету и имајући у виду карактеристике новог соја корона вируса, истакло да доскоршања ситуација није наметала групу деце и младих као приоритет у процесу вакцинације.
- Оваква препорука била је утемељена на искуству да су деца ређе обољевала од одраслих, да су имала углавном благе или асимптоматске форме болести и да нису били суперпреносиоци covida 19. У складу са тим, приоритет је био да се вакцинише старије становништво. Како подаци у вези са новим (мутираним) сојем вируса covid 19 показују већу учесталост обољевања деце и млађих него до сада, као и нешто тежу клиничку слику у овој популацији, али и значајно лакше и брже преношење covid 19 на старије - Удружење педијатара Србије препоручује да се вакцинишу деца старија од 12 година.
- Ово се посебно односи на угрожене категорије, односно децу која су због основне (хроничне) болести (укључујући дијабетичаре и гојазну децу) у ризику за тешке облике covida 19 - истакао је у саопштењу председник Удружења проф. др Георгиос Константинидис.
Додаје се да вакцинацију треба спровести што пре како би се спречило масовно оболевање у овој, али и другим старосним групама, спречили тежи облици болести и омогућило нормално школовање на јесен.
- Према свим досадашњим испитивањима вакцина која се препоручује за ову популацију "Фајзер-Бионтек" је безбедна, са веома малим бројем нуспојава уз постигнути проценат заштите већи него код старијих, преко 95 одсто - истакао је проф. др Константинидис.