KOLIKO JE DECE DOSAD VAKCINISANO U SRBIJI: Da li su imali reakciju na cepivo i kako delta soj utiče na najmlađe
U Srbiji se deca vakcinišu Fajzerom a niko dosad nije imamo reakciju na vakcinu
- U Srbiji je, za nešto više od pola meseca, vakcinu protiv korona virusa primilo oko 250 dece uzrasta od 12 do 15 godina i oko 2.700 tinejdžera - dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.
ZAŠTO SE SVEŠTENIKU LJUBI RUKA? Mnogi vernici poštuju ovu normu, ali malo njih zna šta to zaista znači
ŠTA ČEKA SRBIJU I HOĆE LI SE VRATITI LETO: Meteorolog Mihajlović otkriva do kada će trajati epizoda "PADAVINE"
UVEDENA VANREDNA SITUACIJA U DVA SRPSKA SELA: Nevreme oštetilo puteve i elektro-mrežu
On navodi da niko nije imao neželjenih dejstava, da su se pre svega vakcinisala deca koja imaju hronične bolesti, ali da se sve više javljaju i zdrava. Ističe da je iznenađen odzivom i zahvaljuje se roditeljima na svesti.
- Imamo solidan odziv vakcinacije dece, a posebno ona grupa koja nam je prioritet a to su deca sa hroničnim bolestima, kojima bi infekcija delta sojem kovid 19 mogla da napravi ozbiljan problem, čak i letalni ishod. U ovom trenutku sam zaista zadovoljan odzivom te dece i njihovih roditelja. Shvatili su da to može da bude veoma ozbiljno po njihovu decu a ono što je posebno bitno vidim da se svakodnevno javlja i sve više zdrave dece. Nadam se da ćemo u toj populacionoj grupi tokom leta napraviti sasvim solidan rezultat, ako ne i dobar - kaže Đerlek.
Mišljenja je da su ljudi definitivno shvatili da nam delta soj ozbiljno preti, pa da svi žele da se zaštite pre jeseni koja je, kako kaže, potpuno neizvesna i ne znamo šta nas očekuje.
- Zaista nisam očekivao da će baš ovako da odreaguju, zato i i želim da pohvalim roditelje, zbog brige koju vode o svojoj decu, i na visokoj svesti. Jer, ipak, deca su deca, i ne mogu ona odlučivati da li će se vakcinisati ili ne. Imamo već nekoliko slučajeva koji su ozbiljni u KBC "Dr Dragiša Mišović", a pratimo i region i Evropu. Uglavnom delta soj napada nevakcinisane, a to su nam omladina i deca - navodi Đerlek.
Deca se, podseća on, vakcinišu Fajzerovom vakcinom.
- Vidite i sami, na početku je korona napadala starije, međutim, kako vreme prolazi a planeta ne dobija kolektivni imunitet, stvara se mogućnost virusu da još mutira. Sada nam delta soj više napada mlade i decu nego starije. A, postoji bojazan da se, ako ne uspemo svi i mi u Srbiji i u Evropi i svetu da dostignemo kolektivni imunitet, pojavi neki soj koji će biti rezistentan na postojeće vakcine. Čekajući neke druge vakcine možemo doći svi u vrlo ozbiljno situaciju koja može debelo da nas košta - upozorava Đerlek.
Da se vakcinišu deca od 12 godina pa naviše preporučila je i struka.
Udruženje: Preporučujemo vakcinaciju dece
Udruženje pedijatar Srbije je analizirajući aktuelne epidemiološke prilike u svetu i imajući u vidu karakteristike novog soja korona virusa, istaklo da doskoršanja situacija nije nametala grupu dece i mladih kao prioritet u procesu vakcinacije.
- Ovakva preporuka bila je utemeljena na iskustvu da su deca ređe oboljevala od odraslih, da su imala uglavnom blage ili asimptomatske forme bolesti i da nisu bili superprenosioci covida 19. U skladu sa tim, prioritet je bio da se vakciniše starije stanovništvo. Kako podaci u vezi sa novim (mutiranim) sojem virusa covid 19 pokazuju veću učestalost oboljevanja dece i mlađih nego do sada, kao i nešto težu kliničku sliku u ovoj populaciji, ali i značajno lakše i brže prenošenje covid 19 na starije - Udruženje pedijatara Srbije preporučuje da se vakcinišu deca starija od 12 godina.
- Ovo se posebno odnosi na ugrožene kategorije, odnosno decu koja su zbog osnovne (hronične) bolesti (uključujući dijabetičare i gojaznu decu) u riziku za teške oblike covida 19 - istakao je u saopštenju predsednik Udruženja prof. dr Georgios Konstantinidis.
Dodaje se da vakcinaciju treba sprovesti što pre kako bi se sprečilo masovno obolevanje u ovoj, ali i drugim starosnim grupama, sprečili teži oblici bolesti i omogućilo normalno školovanje na jesen.
- Prema svim dosadašnjim ispitivanjima vakcina koja se preporučuje za ovu populaciju "Fajzer-Biontek" je bezbedna, sa veoma malim brojem nuspojava uz postignuti procenat zaštite veći nego kod starijih, preko 95 odsto - istakao je prof. dr Konstantinidis.