ДЕЦУ НАМ КЉУКАЈУ ЛЕКОВИМА: Већина антибиотика преписана беспотребно
Србија је прва у Европи по потрошњи антибиотика.
Више од половине наше деце током године добије макар један антибиотик, а чак једна петина деце добије више од три антибиотика.
- Имамо случајеве да су деца добијала и по 10 антибиотика у току једне терапије, рекла је председница Европског udružennja дечијих фармаколога проф. др Милица Бајчетић из Универзитетске дечје клинике у Тиршовој.
Антибиотици су кључни у превенцији инфекција, у њиховом третирању и лечењу. Без њих многе операције могле би постати опсане по живот пацијената. Трансплантације органа постале би готово немогуће.
Порођаји би били много ризичнији, а упала плућа која је пре антибиотика била један од водећих узрока смрти, могла би да врати стари статус највећег убице.
Како би се сачувала делотворност антибиотика и за будуће генерације, неопходно је да се сви укључе у њихово одговорно коришћење.
- Чак 50 одсто преписаних антибиотика је нерационално, најчешће за она обољења која су узрокована вирусима. Појава резистенције представља све више алармантну појаву, објаснила је др Бајчетић на предавању поводом обележавања дана Универзитетске дечије клинике.
Министарство здравља интезивирало је контролу апотека и данас смо смањили издавање антибиотика без рецепта за 80 процената. Од 2011. до 2015. године преписивање антибиотика на рецепт смањено је за 15 одсто. За пет година стопа преписивања је од 1.300 на 1.000 деце, што је много више него у Европи, где се на пример у скандинавским земљама преписује 400 антибиотика.
- Антибиотици се најчешће дају деци старости од два до 23 месеца. То може значајно утицати на њихов имунитет, раст и развој, јер већина антибиотика има висок број нежељених ееката. Оно што посебно забрињава је да је прошле године значајно порастао број преписаних антибиотика код најмлађе деце до првог месеца. Чак 80 одсто антибиотика преписано је у примарној здравственој установи, објашњава др Бајчетић.
У 85 одсто случајева за које се у Србији преписују антибиотици у водичу Министарства здравља су наведени као индикације за које их не треба употребљавати.
Директор Тиршове сматра да ће интегрисани здравствени информациони систем (ИЗИС) спречити нерационалну употребу антибиотика.
- Тиршова, високоспецијализована установа и наставна база Медицинског факултета, одговорно отвара најзначајније теме. Рационална употреба антибиотика је значајна за здравље деце и упркос притисцима, са добром праксом контроле морамо истрајати. ИЗИС ће нам помоћи да стекнемо јасан увид у то како да унапредимо ову област и најефикасније подржимо лекаре, каже проф.др Зоран Радојичић, директор Универзитетске дечје клинике у Тиршовој.