ДЕНГА ГРОЗНИЦА ХАРА СРБИЈОМ: Преноси је тиграсти комарац, ОВО су симптоми
У већем ризику да развију тежак облик болести су особе које се инфицирају денга вирусом по други пут.
У неколико градова у Србији уочено је присуство азијског тиграстог комарца који је преносилац денга грознице, а како за медије кажу у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" до четвртка, 14. септембра ове године у нашој земљи нису пријављени аутохтони случајеви оболевања од овог вируса.
СТОМАЧНИ ВИРУС ХАРА СРБИЈОМ, али то није све! Једна грешка може да направи пакао са здрављем, на ово обавезно обратите пажњу
СПАС ОД КОРОНЕ КРИЈЕ СЕ У ДЕНГА ГРОЗНИЦИ? Научници и сами шокирани најновијим открићем
ДЕНГА ГРОЗНИЦА ХАРА СРЕДЊОМ АМЕРИКОМ: Од ње ПУЦА КОЖА, изазива мучнину и повраћање, а преноси је ОВА ЖИВОТИЊА
Случајеви оболевања пријављени су у Француској (6) и у Италији (19). У Србији, како нам је речено у Заводу за биоциде и медицинску екологију до сада нису дијагностиковани ни комарци заражени овим вирусом.
Грозница денга није ендемско обољење у земљама ЕУ/ЕЕА и највећи број оболевања су импортовани случајеви, односно путници који су се инфицирали током боравка у захваћеним подручјима и који даље у случајевима присуства Аедес комараца могу изазвати покретање локалне трансмисије при повратку.
- У 2022. години регистрован је 71 аутохтони случај денга грознице у земљама ЕУ, што је на нивоу укупно пријављених оболевања између 2010. и 2021. године. Локално стечене случајеве тог оболења пријавиле су Француска (65 случајева) и Шпанија (шест) - наводе у Институту "Баут".
Грозницу преноси женка
Узрочник денга грознице је Денге вирус (ДЕНВ) који обухвата серотипове 1, 2, 3, и 4. (денга 1, 2, 3, 4), који могу изазвати читав спектар болести.
- Сва четири серотипа циркулишу у земљама са ендемски регистрованим обољењем грозница денга. Познато је да су људи главни резервоари узрочника, а тиме учествију у одржавању циклуса трансмисије човек - Аедес комарац. Сматра се да у југоисточној Азији и Западној Африци и руралним подручјима вируси се одржавају у силватичким/ензоотским циклусима преноса, односно у циклусима трансмисије између примата и Аедес комараца.
- Денга вирус се на човека преноси убодом заражене женке Аедес комарца. Комарци као вектори денга вируса у урбанисм и руралним подручјима убадају дању, а највећа активност тих комараца је 2 сата по изласку сунца и неколико сати пре заласка сунца. Инфекција се не преноси са човека на човека. Оболели су обично заразни за Аедес комарце непосредно пре почетка оболења и све до краја периода фебрилности, односно од шест до седам дана од почетка инфекције - наводе у "Батуту" за Telegraf.rs.
Период инкубације траје од 3 до 14 дана, просечно 4 до 7 дана.
- Код 80 одсто инфицираних болест протиче асимптоматски. Једна од четири инфициране особе развија симптоматску форму болести која се карактерише изненадним почетком високе температуре, јаким главобољама, ретроорбиталним болом, боловима у зглобовима и мишићима макулопапулозном оспом и мањим крварењима. Док код 5% инфицираних ДЕНВ може да пређе у тежак облик болести односно денга хеморагијску грозница или денга шок синдром. Симптоми денга хеморагијске грознице су јаки болови у трбуху, упорно повраћање, варијације телесне температуре (од грознице до хипотермије), крварења различитих локализација, убрзано дисање, бледа, хладна и лепљива кожа и промене менталног стања. Инфекција са једним од четири вируса ће изазвати дуготрајни имунитет за тај специфични вирус. Како постоје четири вируса денга, људи могу бити заражени различитим типовима тог вируса током живота - кажу у "Батуту".
Додају да су у већем ризику за појаву грознице денга особе старије од 65 година, лица са хроничним оболењима, одојчад и новорођенчад на која се током порођаја преноси инфекција са породиља оболелих од денга грознице.
- У већем ризику да развију тежак облик болести су особе које се инфицирају денга вирусом по други пут.