ДЕТАЉИ О НОВИМ МЕРАМА: ПЦР за оне који улазе у земљу, обавезне маске за децу од одређеног узраста
Контролу поседовања негативног теста и поштовања мера карантина у кућним условима врши орган државне управе надлежан за унутрашње послове
Мере које су усвојене на последњој седници Кризног штаба за борбу против корона вируса, одржаној у понедељак, а које се тичу уласка страних и наших држављана за празнике у Србију, објављене су јуче у Службеном гласнику. У најновијој Уредби о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести ковид-19, осим што је до детаља објашњено под којим условима они могу ући у Србију, наводи се и да су деца старија од 4 године дужна да носе маске, и ова мера је данас ступила на снагу.
Психијатар упозорава: Стрепња и неизвесност у доба пандемије воде у благу депресију
БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ ОПАДА, АЛИ ЈЕ И ДАЉЕ АЛАРМАНТНО: Детаљан корона пресек по градовима, проблем су мања места
Такође, објашњава се и да странци могу да имају старији тест од 48 сати, али не и од 72 сата, само уколико је дошло до околности на који они не могу да утичу - кашњење или померање лета, кашњење воза, аутобуса...
Већи део ове Уредбе која је објављена, ступио је на снагу данас, осим делова који се односе на долазак путника у Србију.
- Ова уредба ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у "Службеном гласнику Републике Србије", осим одредаба члана 4, које се примењују од 20. децембра 2020. године до 10. јануара 2021. године, с тим што се одредба члана 4. став 5, у делу који се односи на контролу карантина у кућним условима, може примењивати до 19. јануара 2021. године - наводи се у Уредби.
Странци ако немају тест, враћају се одакле су дошли
Мере које ће се примењивати на странце и наше држављане који долазе у Србију од 20. децембра, регулисан је чланом 4 ове Уредбе.
У њој се истиче да страни држављани у Србију могу ући само ако поседују негативан РТ-ПЦР тест на присуство вируса САРС-ЦоВ-2, не старији од 48 часова, који је издала референтна лабораторија државе из које долазе.
Пред Светог Николу, АПЕЛ КОЈИ КИДА ДУШУ: Како ћемо ако се неко на слави зарази и умре?
КОРОНА И ТЕСТИРАЊЕ: Погледајте колико коштају тестови у Србији, а колико у региону и свету
- Путници треба да се тестирају пре путовања, не приликом доласка у Републику Србију. У Србију не могу ући уколико нису тестирани и не поседују негативан РТ-ПЦР тест, не старији од 48 часова и морају се вратити у земљу из које долазе - наводи се у овом члану.
Тест може бити старији од 48 сати, али не и од 72 сата само ако постоје околности на које путник не може да утиче.
- Уколико постоји кашњење приликом уласка у Србију, а које се не може приписати кривици путника већ је последица спољног догађаја, који се није могао предвидети, избећи или отклонити, као што су кашњење,одлагање лета, поласка аутобуса, воза и слично, онда тест не може бити старији од 72 сата приликом уласка у Србију - наводи се у овом члану Уредбе.
Наши и страни држављани који имају привремени боравак или стално настањење у Србији, као и чланови дипломатско-конзуларног особља и чланови њихових породица, који не поседују негативан ПЦР тест издат од стране референтне лабораторије државе из које долазе, не старији од 48 часова од датума издавања резултата, одређује се мера карантина у кућним условима у трајању од 10 дана.
- Ова мера престаје да важи ако особа добије негативан ПЦР тест издат у референтној лабораторију у Србији.
Контролу поседовања негативног теста и поштовања мера карантина у кућним условима врши орган државне управе надлежан за унутрашње послове, на основу података које доставља установа која је извршила тестирање и орган државне управе надлежан за санитарну инспекцију.
Иначе, на свим видним местима на граничним прелазима, биће постављено писано обавештење – здравствено упозорење о мерама којих се треба придржавати ради спречавања појаве, ширења и сузбијања ковида 19. Приликом пасошке контроле могу бити уручивана и друга писана обавештења у форми здравственог упозорења.
Деца старија од 4 године дужна су да носе маске
Чланом 6. ове Уредбе регулисано је ношење маски. Наводи се да су оне обавезне и за децу старију од 4 године на јавним местима у затвореном простору, на отвореном где не може да се одржи дистанца од два метра, као и у превозу.
- За време боравка на јавним местима у затвореном простору, грађани су дужни да обавезно носе заштитне маске и одржавају међусобно растојање од најмање два метра између два лица која не бораве у истом домаћинству, односно на свака 4 квадрата може бити присутно једно лице.
- На јавним местима на отвореном простору, уколико није могуће одржати растојање између две особе од најмање два метра -испред продавница, апотека, на аутобуским и другим стајалиштима, ношење заштитних маски је обавезно. Ношење маски је обавезно и у јавном друмском и железничком превозу путника - наводи се у тексту Уредбе.
- Родитељи малолетне деце или деце са посебним потребама, односно њихови старатељи, дужни су да обезбеде да деца старија од четири године носе заштитну маску у случајевима из ст. 1–3. овог члана - додаје се у тексту.
Излазак из болнице без контролног теста
У члану 2 дефинисано је болничко лечење, кућна изолација, али и протоколи за излазак из болнице, па се тако наводи да није неопходан контролни тест на корону да би пацијент изашао са болничког лечења.
Наиме, у овом делу Уредбе пише да се особе оболеле од корона вируса изолују се и лече у објектима који су посебно одређени и припремљени за изолацију и лечење оболелих. Они су дужни да прихвате изолацију у за то одређеним објектима и да се придржавају мера и упутстава које нареди надлежни доктор медицине, односно доктор медицине специјалиста епидемиологије.
- Особа која се не придржава налога доктора медицине, по пријави здравствене установе принудно се изолује у присуству представника органа управе надлежног за унутрашње послове - наводи се у Уредби.
Особе код којих је тестирањем утврђено присуство вируса САРС-ЦоВ-2, а код којих није утврђено присуство ниједног симптома, упућују се у кућну изолацију са здравственим надзором, у трајању од 14 дана.
- Након тих 14 дана јављају се на преглед код лекара у ковид амбуланту, у дому здравља у месту пребивалишта, односно боравишта - објашњава се у Уредби и додаје да особе оболеле од короне, након изолације и лечења, отпуштају на кућно лечење без контролног РТ-ПЦР тестирања.
- Лица која су оболела од заразне болести COVID-19 изазване вирусом САРС-ЦоВ-2, након изолације и лечења у складу са ставом 1. овог члана отпуштају се на кућно лечење без контролног РТ-ПЦР тестирања и дужна су да, након отпуста, остану под здравственим надзором у трајању од 14 дана у кућној изолацији. Након тог периода се јављју на на преглед код лекара у ковид амбуланту у дому здравља у месту пребивалишта, односно боравишта - пише у уредби.
Контролу придржавања мере кућне изолације врши орган државне управе надлежан за унутрашње послове, на основу података које доставља установа која је извршила тестирање.