KORONA I TESTIRANJE: Pogledajte koliko koštaju testovi u Srbiji, a koliko u regionu i svetu
Od besplatnog pi-si-ar testa na korona virus do papira koji vredi nekoliko stotina evra.
Dok u Srbiji od 1. januara 2021. godine pi-si-ar testiranje na lični zahtev za državljane Srbije poskupljuje sa 6.000 na 9.000 dinara, u drugim zemljama regiona i sveta - cene su različite.
Psihijatar upozorava: Strepnja i neizvesnost u doba pandemije vode u blagu depresiju
OD VIKENDA MOŽEMO U ŠOPING? U petak se očekuje ključna odluka Kriznog štaba, šta nas čeka za Novu godinu?
"TO NIJE REALNO" Oglasio se doktor Kon uživo, objasnio pod kojim uslovima je jedino moguće POPUŠTANJE MERA
Francuska je jedna od zemalja u kojoj je ovo testiranje besplatno, dok se u Hrvatskoj cena testa na lični zahtev razlikuje od mesta u kojem se radi, a među najskupljim je onaj koji košta oko 200 evra.
Cene se u raznim zemljama razlikuju i u zavisnosti da li se test radi u javim ustanovama ili privatnim laboratorijama.
- Test u Francuskoj može da se uradi u bilo kojoj privatnoj laboratoriji, a besplatan je i na lični zahtev - Uroš Dimitrijević, novinar koji je na master studijama u Parizu.
- Neke laboratorije nude zakazivanje termina, dok je u drugim neophodno čekanje.
Vreme se veoma ceni u evropskim zemljama, pa je količina novca koju je potrebno izdvojiti razlikuje u zavisnosti od toga kada se rezultat dobija. Test tako može da bude i gotovo tri puta skuplji.
Srbija i region - koliko koštaju testovi
Vlada Srbije je u utorak, 15. decembra odlučila da od 1. januara 2021. godine pi-si-ar testovi na lično zahtev poskupe sa 6.000 na 9.000 dinara. Cena testiranja na lični zahtev za strane državljane od utorka, 15. decembra iznosi 18.000 dinara, saopštila je Vlada.
Prethodno je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla da je borba protiv korona virusa "izuzetno skupa".
Prema njenim rečima, lek remdesivir po pacijentu košta 2.400 evra, a da "država svakog dana troši između 700.000 i 750.000 evra na testove".
Oni koji u Hrvatskoj žele da se testiraju na korona virus - treba da vode računa u kojoj županiji rade test. Jer, cena je različita i do nekoliko desetina evra za samo nekoliko kilometara razdaljine.
Tako je pi-si-ar test za hitne slučajeve u, na primer županiji Dubrovačko-neretvanskoj u Zavodu za javno zdravlje oko 200 evra, dok u KBC Osijek u Osiječko-baranjskoj županiji - oko 66 evra.
U privatnim klinikama u Crnoj Gori pi-si-ar test košta 80 evra, dok isti test u Sloveniji košta od 80 do 120 evra.
U Severnoj Makedoniji testiranima treba od 40 do 89 evra za testiranje u privatnim laboratorijama.
Za razliku od Srbije, koja je povećala cenu testa na lični zahtev, u Bosni i Hercegovini je ona smanjena. Tako je Upravni odbor Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije doneo odluku po kojoj pi-si-ar od decembra 2020. košta 57,3 evra. Prethodno je test koštao oko 70 evra.
Cena istog testa je snižena još u avgustu i u entitetu Republika Srpska i košta oko 76 evra, što je za trećinu manje nego ranije.
Kako je u svetu?
Zbog porasta broja zaraženih, Francuska je od leta odlučila da testovi na kovid-19 budu besplatni, kada su iz Vlade upozorili da "još nismo dobili ovaj rat".
Među najjeftinijim testovima na svetu su oni u Indiji - oko 17 evra.
U Velikoj Britaniji pi-si-ar test na sopstveni zahtev staje oko 160 evra, dok se u Nemačkoj na Frankfurtskom aerodromu na sopstveni zahtev može testirati po ceni od 56 evra, a rezultat stiže u narednih šest do osam sati. Oni koji žele rezultate za tri sata moraju da plate 139 evra.
U Austriji test sa rezultatom koji se dobija narednog dana košta 120 evra.
Kada se rezultat u Švedskoj dobija za dva dana pi-si-ar test košta 140 evra, ali oni koji žele da ga dobiju za dan - moraju da plate duplo više.
Cene testova u Sjedinjenim Američkim Državama se dosta razlikuju u zavisnosti koja je savezna država, ali koštaju od 50 do 200 dolara.
Južnoafrička republika pi-si-ar testove naplaćuje oko 50, a Meksiko oko 120 evra.