КОРОНА И ТЕСТИРАЊЕ: Погледајте колико коштају тестови у Србији, а колико у региону и свету
Од бесплатног пи-си-ар теста на корона вирус до папира који вреди неколико стотина евра.
Док у Србији од 1. јануара 2021. године пи-си-ар тестирање на лични захтев за држављане Србије поскупљује са 6.000 на 9.000 динара, у другим земљама региона и света - цене су различите.
Психијатар упозорава: Стрепња и неизвесност у доба пандемије воде у благу депресију
ОД ВИКЕНДА МОЖЕМО У ШОПИНГ? У петак се очекује кључна одлука Кризног штаба, шта нас чека за Нову годину?
"ТО НИЈЕ РЕАЛНО" Огласио се доктор Кон уживо, објаснио под којим условима је једино могуће ПОПУШТАЊЕ МЕРА
Француска је једна од земаља у којој је ово тестирање бесплатно, док се у Хрватској цена теста на лични захтев разликује од места у којем се ради, а међу најскупљим је онај који кошта око 200 евра.
Цене се у разним земљама разликују и у зависности да ли се тест ради у јавим установама или приватним лабораторијама.
- Тест у Француској може да се уради у било којој приватној лабораторији, а бесплатан је и на лични захтев - Урош Димитријевић, новинар који је на мастер студијама у Паризу.
- Неке лабораторије нуде заказивање термина, док је у другим неопходно чекање.
Време се веома цени у европским земљама, па је количина новца коју је потребно издвојити разликује у зависности од тога када се резултат добија. Тест тако може да буде и готово три пута скупљи.
Србија и регион - колико коштају тестови
Влада Србије је у уторак, 15. децембра одлучила да од 1. јануара 2021. године пи-си-ар тестови на лично захтев поскупе са 6.000 на 9.000 динара. Цена тестирања на лични захтев за стране држављане од уторка, 15. децембра износи 18.000 динара, саопштила је Влада.
Претходно је председница Владе Србије Ана Брнабић рекла да је борба против корона вируса "изузетно скупа".
Према њеним речима, лек ремдесивир по пацијенту кошта 2.400 евра, а да "држава сваког дана троши између 700.000 и 750.000 евра на тестове".
Они који у Хрватској желе да се тестирају на корона вирус - треба да воде рачуна у којој жупанији раде тест. Јер, цена је различита и до неколико десетина евра за само неколико километара раздаљине.
Тако је пи-си-ар тест за хитне случајеве у, на пример жупанији Дубровачко-неретванској у Заводу за јавно здравље око 200 евра, док у КБЦ Осијек у Осијечко-барањској жупанији - око 66 евра.
У приватним клиникама у Црној Гори пи-си-ар тест кошта 80 евра, док исти тест у Словенији кошта од 80 до 120 евра.
У Северној Македонији тестиранима треба од 40 до 89 евра за тестирање у приватним лабораторијама.
За разлику од Србије, која је повећала цену теста на лични захтев, у Босни и Херцеговини је она смањена. Тако је Управни одбор Завода здравственог осигурања и реосигурања Федерације донео одлуку по којој пи-си-ар од децембра 2020. кошта 57,3 евра. Претходно је тест коштао око 70 евра.
Цена истог теста је снижена још у августу и у ентитету Република Српска и кошта око 76 евра, што је за трећину мање него раније.
Како је у свету?
Због пораста броја заражених, Француска је од лета одлучила да тестови на ковид-19 буду бесплатни, када су из Владе упозорили да "још нисмо добили овај рат".
Међу најјефтинијим тестовима на свету су они у Индији - око 17 евра.
У Великој Британији пи-си-ар тест на сопствени захтев стаје око 160 евра, док се у Немачкој на Франкфуртском аеродрому на сопствени захтев може тестирати по цени од 56 евра, а резултат стиже у наредних шест до осам сати. Они који желе резултате за три сата морају да плате 139 евра.
У Аустрији тест са резултатом који се добија наредног дана кошта 120 евра.
Када се резултат у Шведској добија за два дана пи-си-ар тест кошта 140 евра, али они који желе да га добију за дан - морају да плате дупло више.
Цене тестова у Сједињеним Америчким Државама се доста разликују у зависности која је савезна држава, али коштају од 50 до 200 долара.
Јужноафричка република пи-си-ар тестове наплаћује око 50, а Мексико око 120 евра.