ПКС: Домаће тржиште стабилно, лекови и за извоз
"За нас ово није било време конкуренције, већ остварења једног циља."
Фармацеутска индустрија Србије успела је да током пандемије COVID 19 обезбеди уредно снабдевање тржишта лековима, стабилну производњу и несметан увоз уз редовне испоруке здравственим установама, што је омогућило да Влада Србије прихвати предлог Привредне коморе Србије и одобри извоз лекова. Санда Савић, директорка корпоративних послова и комуникације Хемофарма, чланице Штада групе, каже да је захваљујући доброј сарадњи са Привредном комором Србије, глас привреде правовремено стигао до доносилаца одлука.
МЛАДИ ЉУДИ ЗА ПРИМЕР: Оно што волонтери Меридиана раде за цео Балкан заслужује велико БРАВО!
СРБИЈА ИМА ДИВНЕ ПРИЈАТЕЉЕ: Кинеска компанија Зиђин дала ВЕЛИКУ донацију Министарству привреде
У овом граду у Поморавском округу још увек нема попуштања мера: Ево када ће прорадити пијаце у Ћуприји
Током COVID кризе, Привредна комора Србије све време је неопходна спона, најпре међу привредницима, а затим и двосмерни канал комуникације са државом. Успела је да чује и разуме и једне и друге и учини да се премосте разлике и опстане јединство у борби за очување здравља људи, као и здравља економије.
- Захваљујући квалитетној комуникацији и сарадњи чланица Удружења за фармацеутску и медицинску привреду и Групације произвођача хуманих лекова ПКС са представницима надлежних органа, обезбеђено је сигурно снабдевање лековима домаћег тржишта, али и оних којима је Србија помагала. Сви су показали изузетну одговорност и високу свест о приоритетима. Са друге стране, одлука о одобравању извоза лекова који домаћој економији доноси нове вредности, изузетно је значајно - истиче Савић.
Према њеним речима, све компаније у фармацеутској индустрији у овој ситуацији показале су изузетно висок ниво одговорности, солидарности и јединства.
- За нас ово није било време конкуренције, већ остварења једног циља – снабдевености тржишта лековима - додала је Савић која је и председница Одбора Удружења за фармацеутску и медицинску привреду ПКС.
Истиче да су у време епидемије корона вируса, и Хемофарм и Штада поставили нове рекорде у обиму производње. Хемофарм је увећао производњу за 10 одсто и само у току једног месеца произвео 24.000.000 паковања лекова и производа намењених здрављу, као и 110.000 полулитарских раствора и других средстава, неопходних у лечењу пацијената. Хемофарм извози у Европску унију и на друга регионална и светска тржишта, од Босне и Херцеговине, Црне Горе, Албаније, Румуније, до Русије, земаља Блиског Истока и северне Африке.
- Одлука о укидању забране извоза лекова кључна је за нашу компанију која је овлашћени увозник и једини извозник лекова одређених инопроизвођача неопходних за лечење пацијената оболелих од најтежих болести - истиче Весна Живковић, власница компаније Инпхарм која извози на тржишта Црне Горе и Босне и Херцеговине.
- Ситуација на домаћем тржишту лекова сасвим је стабилна, у ситуацији ванредног стања и повећаних потреба, успешно смо одговорили на све захтеве - сматра Живковић.
Указује на огромну помоћ Привредне коморе Србије и председника Марка Чадежа фармацеутском сектору да превазиђе препреке.
- Захваљујући адекватној, правовременој реакцији и доследном настојању, ПКС је допринела да сачувамо радна места - порука је власнице Инпхарм.
И у компанији Мерцк истичу да су одржали ниво производње у ванредним околностима због пандемије COVID 19 и одговорили потребама домаћег тржишта. „Систем снабдевања лековима положио је велики испит, имали смо капацитет да подмиримо повећану домаћу тражњу и потребе пацијената“, рекла је Ина Булат, директорка Мерцк за Србију и Црну Гору. Мерцк Србија извози у Црну Гору, компанија има фабрике у земљама Европске уније одакле снабдева цео свет.
- Редовно снабдевање свих тржишта у условима пандемије био је и остаје наш приоритет, што захтева појачане мере безбедности и прилагођену организацију посла у производњи - рекла је Булат и истакла велику подршку ПКС, која се показала као прави партнер привреди и неко ко разуме потребе и људи и фирми.
Домаћи произвођачи, увозници и извозници лекова, обавезали су се на континуирано снабдевање тржишта Србије лековима. Приоритет наших чланица је доступност лекова, како у редовним, тако и у овим ванредним околностима, чиме се обезбеђује одговарајућа подршка здравственом систему и послује у интересу заштите здравља грађана Србије, рекла је Мирјана Вучићевић, секретар Удружења за фармацеутску и медицинску привреду ПКС.
ЗА ЈЕДАН ДАН ЧЕТИРИ СМРТНА СЛУЧАЈА: Преминуло више од 30 штићеника Геронтолошког центра у Нишу
ЖИВОТ ЈЕ ЗАИСТА ЧУДО: Погледајте шта раде пензионери у Нишу после дуге изолације (ВИДЕО)
Да ли ће бити ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА ЗА 1. МАЈ? Др Кисић Тепавчевић изнела став струке
ДР КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ: Извесно је да видимо КРАЈ ЕПИДЕМИЈЕ, морамо бити стрпљиви
Стевановић објаснио шта су КОНТАКТНИ РЕПОВИ епидемије: Да ли ће ово сачекати СВЕ градове у Србији