Добре вести за срчане болеснике! Савремена терапија значајно побољшава квалитет живота оболелих од срчане слабости
Кардиоваскуларне болести представљају водећи узрок смртности међу грађанима Србије и годишње однесу око 52.000 живота.
Једна од болести са најлошијом прогнозом је срчана слабост, озбиљно здравствено стање када ослабљени срчани мишић не снабдева тело довољном количином крви.
Симптоми и знаци срчане слабости су: отежано дисање, умор и оток потколеница, али због неспецифичности симптома, дијагноза срчане слабости се на време поставља само код 3% пацијената. Ова болест није присутна само код старије популације, а у прилог томе говори поражавајућа статистика да ће чак једна од пет особа старијих од 40 година развити срчану слабост. Живот пацијената са срчаном слабошћу је веома тежак због упорних свакодневних симптома који их ометају у нормалном функционисању.
Иако је срчана слабост озбиљно стање које се временом прогресивно погоршава, могуће је успорити природни ток болести и побољшати квалитет живота пацијената уз примену савремене терапије. Једна од тих савремених опција су лекови који припадају групи СГЛТ2 инхибитора, који су првенствено коришћени као лекови за дијабетес, али поред ефикасне контроле нивоа шећера у крви показали су врло повољне ефекте на срце, па је одобрена примена ових лекова и у лечењу срчане слабости.
По препорукама Европског Удружења Кардиолога, 2021. године СГЛТ2 инхибитори требало би да буду прва линија терапије у лечењу пацијената са срчаном слабошћу. Ови савремени лекови код пацијената са срчаном слабошћу доводе не само до побољшања симптома и значајног смањења пријема у болницу због погоршања срчане слабости, већ и до смањења смртности. Због свих повољних ефеката, одличне безбедности као и једноставности при комбиновању са осталим терапијама за срчану слабост, врло је важно да пацијенти што раније добију ову савремену терапију.
Недавно је РФЗО учинио велики корак за пацијенте са срчаном слабошћу у Србији, стављајући на А листу лекова, савремени лек који припада групи АРНИ. Уласком и СГЛТ2 инхибитора на листу лекова пацијенти у Србији имали би прилику да се лече у складу са најсавременијим препорукама, уз могућност значајног побољшања квалитета живота, као и његовог продужења.
За побољшање поражавајуће статистике и успешно лечење срчане слабости од велике је важности непрестано подизање свести јавности о овој болести, као и да су рана дијагностика, доступност савремене терапије свима, уз практиковање здравих животних навика кључне за здравље сваког грађанина Србије.
Управо са циљем да подигне свест јавности о овом проблему, компанија АстраЗенеца спровела је кративан пројекат на Великим степеницама у Београду. Мотивационе поруке на степеницама имају за циљ да бројне пролазнике подсете да обрате пажњу на осећај који пењање уз степенице изазива у њиховом телу, јер су правовремена дијагностика и превенција кључни кораци када је у питању срчана слабост.