Догодине нећемо померати казаљке? Будуће рачунање времена у Србији зависи само од једне ствари
Брисел ускоро излази са конкретним предлогом
Србија припрема Закон о рачунању времена у јеку европске расправе има ли смисла померати казаљке два пута годишње.
Прочитајте и:
Циљ је да се гарантује јединствено време на територији читаве земље. Посебна радна група саставила је нацрт прописа који предвиђа да грађани Србија и даље последње недеље у марту казаљке помере сат унапред, а врате га назад последње недеље октобра.
Интересантно је да је последњи Закон о рачунању времена код нас усвојен 2006. још кад смо делили државу са Црном Гором. Наша земља, међутим, своје законодавство усаглашава са европским, а уколико ЕУ реши да убудуће не постоји летње и зимско рачунање, одлуци ћемо се прилагодити и ми.
А у ЕУ је померању часовника према зимској и летњој схеми по свој прилици одзвонило. Остаје, највероватније, само још да се види која ће сатница бити прихваћена као константно правило у даљем рачунању времена.
После више захтева европских посланика и многобројних грађанских петиција, Европска комисија је одлучила да испита мишљење становника ЕУ о редовном полугодишњем померању казаљки.
У анкети која је покренута почетком јула, а завршена у поноћ у четвртак, учествовало је 4,6 милиона људи. ЕК ће сада анализирати прикупљене резултате и кроз неколико недеља на основу тога изаћи са конкретним предлогом.
Иако одлука још није донета, ближе реалности је да се казаљке више на силу не померају, јер прелазак са зимског на летње време има све више противника.
Вештачка промена времена је уведена да би се оствариле уштеде у енергији, али су истраживања која су извршена на тражење ЕК показала да је корист у том смислу веома мала.
С друге стране, последице по здравље нису занемарљиве. Нека истраживања су показала да проблеме услед промене рачунања времена осећа чак 20 одсто људи.