Док ватрогасци муку муче са пламеном, они УЖИВАЈУ ГЛЕДАЈУЋИ ВАТРУ: Пиромани узбуђени посматрају ПОЖАР - да ли га и подмећу?
Пиромани су међу нама, ово је поремећај који се развија у раном узрасту и обично никаква казна не помаже
Пожари гутају цео регион, Балкан је у пламену - са свих страна стижу нам слике храбрих ватрогасаца који излазе пред отворени пламен и шмрковима покушавају да га обуздају. Оно што, међутим, не видимо, јесу лица оних који су неке од тих пожара изазвали.
Врућина је и услови за појаву ватре су идеални. Узрок може бити природан, на пример, удар грома, али чешће је то, ипак, људски фактор.
- Шумски пожар слободно можемо квалификовати као елементарну катастрофу несагледивих размера, јер се никада не ради само о губитку дрвне масе која је непосредно изгорела, него и о другим, посредним штетним последицама, које причињава комплетном екосистему - казали су у Војводинашумама.
Стручњак објашњава: Ово је важно да знате ПРЕ СВАКОГ ПУТОВАЊА! Не крећите на пут НЕСПРЕМНИ!
КАДА СЕ ЛЕТОВАЊЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНИ УЖАС! Албанац тукао српску децу у Хрватској, а полиције нигде!
ШОКАНТНЕ ВЕСТИ: Медицинска сестра уместо вакцине против коронавируса убризгавала ФИЗИОЛОШКИ РАСТВОР људима, познат МОТИВ
Некада искру кресне немар, а некада намера. Уколико иза те намере не стоји нека корист или освета, у питању је нагон. Веровали или не, сексуални. То су пиромани.
Последњих дана уз вести о пожарима слушамо и покуде оних чији су, вероватно, руку дело. Али, изгледа да није лако доказати да је неко запалио ватру, па још с намером на начини толику штету. Често говоримо о пироманима, а некако се на томе и заврши. Остају пепео, гареж, спаљене куће, уништене шуме, понекад и уништени људски животи и бес због нечије намере да све то направи.
- Постоје две врсте подметања пожара. Једно је подметање да се некоме осветите или да нанесете штету држави, општини или неком предузећу, а друга врста је та чувена пироманија која је чисто психолошког порекла и има јако велику сексуалност у основи - објаснио је криминолог Добривоје Радовановић.
Пиромани су међу нама, ово је поремећај који се развија у раном узрасту и обично никаква казна не помаже. Реч је о патологији вођеној нагоном и без икаквог осећаја кривице након учињеног дела.
- Поприлично је распрострањено. Сексуалне девијације су пуно распрострањене у популацији, иако ми често то не знамо, психолошка истраживања кажу да су честе. Један од индикатора колко је распрострањено пироманство је да се у обуци људи који раде на истрагама пожара прво ставља нагласак на то да није пироман у питању - објашњава Радовановић.
Како каже, осим тог сексуалног механизма, нема другог патолошког мотива за изазивање пожара.
- Узбуђење приликом посматрања пожара доводи чак до оргазма код неких људи... У инструкцијама истражитељима саветује се да се прво обрати пажња на људе који посматрају пожар, ако се види устрепталост, узбуђеност, чудни покрети, које иначе оргазам може да изазове, онда се одмах приступа провери да ли се ради о пироманима. Додатни проблем јесте што пиромани иду да гледају и пожаре које нису сами изазвали - казује Радовановић.
Кајања нема. Кад сексуално узбуђење спласне, а пред очима остане само гареж, штета и несрећа, пироман се неће постидети.
- Као што код силоватеља нема осећања, ни у овом случају нема осећања кривице. Као и код било које сексуалне девијације, нагон починитеље гони на такво понашање... Они су повратници увек, то је по природи ствари, јер је у питању нагон који се не гаси кажњавањем... - објашњава криминолог.
- Код њих полографи не помажу никако, полиграф почива на тези да постоји осећање кривице и због тога галонски рефлекс или откуцаји срца реагују...
Интересантно је да је код чисте пироманије постоји потпуна урачунљивост, па је те људе након начињене штете предвиђено кривично гоњење. Ипак, реч је о патолошком понашању.
- Може да се вештачи, али колико ја знам они су у огромном проценту потпуно урачунљиви... Није искључено да и неки психијатријски болесник то ради, односно да постоји комбинација пироманства и психијатријског обољења.
Нажалост, да би се заиста неко осудио као пироман који је намерно палио шуму или поље, потребно је проћи кроз дуг судски процес. Некада је то једноставно прескупо.
- Судски спорови трају веома дуго, а само Предузеће Војводинашуме нема материјалну сатисфакцију након њиховог завршетка. Стога је наш фокус деловање кроз апеловање на грађане да у најкритичнијем периоду по питању потенцијалне опасности од шумских пожара приликом радова у пољу као и приликом боравка у природи примењују мере предострожности и не дозволе да до пожара уопште и дође. Уколико се пожар ипак догоди, очевидац је дужан да о појави истог обавести најближу шумску управу или ватрогасце - казали су у "Војводинашумама".
Хапшења у региону и Србији:
Најгора ситуација са пожарима је у Грчкој, а усред хаоса који је настао, нарочито на Евији, док ватрогасци гас пламен, полиција приводи пиромане.
Две особе су недавно ухапшене у месту Агиос Стефанос. Осумњичени су ухваћени с лименком бензина и нису могли да дају објашњење зашто су имали бензин, па су спроведени су у полицију. Један осумњичени покушао је чак да уверити власти да је добровољни ватрогасац.
У Каламати је ухапшен мушкарац због намерног и континуираног паљења, а 60-годишњи мушкарац ухапшен је у Фокиди под сличним оптужбама. Власти су такође привеле осумњиченог у Илији.
И једна женска особа је два пута покушала да подметне пожар у атинском насељу Педион тоу Ареос.
Након пожара у околини Никшића ухапшен је један деветнаестогодишњак. Да ли је реч о пироману, то ће тек да се утврди, али је необично да један тинејџер има мотив да запали ниско растиње.
Осумњичени пироман приведен је и у Подгорици. Служба заштите и спасавања Главног града објавила је снимак на ком се види како мушкарац подмеће пожар на Драчу. Ватрогасци у Подгорици данима гасе пожаре који су већином подметнути, наводи РТЦГ.
Пиромани нису мирни ни у Хрватској. Један осумњичени (45) ухапшен је због пожара у Трогиру.
Што се тиче наше земље, због буктиња на Космету од јуна је ухапшено чак 20 људи. У 109 случаја утврђено је да су намерно подметали ватру. Међутим, идентификована је укупно 41 особа, што значи да је више од половине њих остало на слободи.
У централној Србији пожари су у последње време подметани на улицама градова, када су буктали аутомобили. Тако су полицајци у Јагодини ухапсили М. М. (39) због сумње да је 1. августа на паркингу једне стамбене зграде, запалио аутомобил, саопштила је јагодинска полиција. Да ли је реч о освети или пироманији, тешко је и проценити.
Вести о "пироманима" који серијски пале возила често су могле да се виде протеклих година, али до краја је остајало неразјашњено да ли су, ипак, имали неки мотив. На пример, ако неко пали више аутомобила на неком ауто-плацу, можда му је циљ био да конкретном власнику направи већу штету, а то није пироманија, већ освета.
Људски фактор чест узрок
Када је реч о ненамерно изазваним пожарима, у "Војводинашумама" су истакли четири основна разлога настанка ватрене стихије:
1) спаљивања биљних остатака на пољопривредним површинама након убирања летине;
2) ширење ватре са неуређених огњишта када је спаљивано смеће око окућнице у викенд насељима;
3) остављање неугашених угарака у пепелу (излетници).
4) намерно паљење ватре на пашњаку ради стимулисања раста нове/свеже траве.
Пожари у Војводини
Податке о пожарима на територији целе Србије још чекамо, а према подацима "Војводинашума" током 2020. године је било укупно 12 пожара, чија опожарена површина је износила 211,50 хектара. Углавном се радило о приземним пожарима где је изгорела шумска стеља и травнати покривач, док је до оштећења стабала дошло на површини од око 10 хектара.
Ове године, догодило се укупно 4 пожара чија опожарена површина износи 21,38 хектара.
Високи пожар се догодио у газдинској јединици "Суботичке шуме" 68. и 69. одељење, 6. 7. 2021. године, када је изгорела шума на површини од 7,90 хектара, док је укупно опожарена површина износила 21,24 хектара. До појаве наведеног пожара дошло је ненамерним паљењем сена на приколици трактора приватног лица. Са сена се ватра проширила на околно растиње, а затим и на борову састојину.
Наше дугогодишње искуство говори да је за заштиту шума од пожара од непроцењивог значаја благовремено откривање, када је исти у почетној фази. Са тим у вези, на подручју Делиблатске пешчаре је подигнут видео-надзор захваљујући којем се перманентно снима терен, а у критичном периоду се организују и дежурства која су посебно активна на местима велике опасности од пожара.
На подручју целог Предузећа пројектујемо нове и одржавамо постојеће против-пожарне пруге што је такође мера превентиве и показало се као ефикасно.