ДОМОВИ ЗА СТАРЕ У СРБИЈИ У ЦРВЕНОЈ ЗОНИ: Сваким даном све већи број оболелих и преминулих
Ситуација у појединим домовима за старе широм Србије је алармантна.
Број заражених и преминулих из дана у дан расте, а Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања свакодневно објављује само укупан број оболелих од ковида.
УЈЕДИЊЕНИ ЗА ПОМОЋ МАЛИШАНИМА: Ови српски градови новац од дочека даће оболелој деци, а један се посебно издваја
СТРУЧЊАЦИ АПЕЛУЈУ: Не лечите се код куће, могућ је најцрњи сценарио!
ДАЛЕКО ЈЕ "БЕЗБЕДНА ЗОНА"! Да ли је најгори део трећег таласа у Србији прошао? Права слика се очекује од средине недеље
На питање колико је од почетка епидемије преминуло људи у домовима за старе, упутили су на Институт за јавно здравље Србије "Батут", иако они податке прослеђују овој здравственој установи. Према званичним подацима, тренутно је заражено 1.794 корисника и 780 запослених.
Колико је ситуација проблематична говори пример да је, рецимо, у Вили "Вишњица седам" у Београду од 25 корисника, колики је пун капацитет дома, до сада преминуло седам станара од ковида, док је осталих 18 позитивно.
Власници приватних установа се жале и да не знају шта се дешава са корисницима када их пребаце у болнице. Како наглашавају, само преко приватних контаката могуће је сазнати стање оболелог.
Ретки отказали смештај
Симболичан број корисника је отказао смештај због појаве ковида. Још од проглашења епидемије, државне установе су понудиле корисницима и њиховим сродницима да привремено прекину смештај, јер су улазиле због заштите од појаве заразе у рестриктиван режим рада. Слична је и ситуација код приватника.
- У недељу нисмо могли ни на који начин да дођемо до информација о стању пацијената. Једну жену смо једва пронашли и читав дан ни ми, ни породица нисмо знали где је смештена. Чињеница је да је све више заражених, а станари се веома тешко пребацују у болнице - каже М. Р., један од власника старачког дома из Београда.
- Поједине хитне службе не желе ни да их возе, па се све чешће праве црвене и зелене зоне у самим домовима и ту се лече. Нажалост, многи приватници немају лекаре, па не знам ни како могу да им помогну - додаје он.
У Министарству за рад истичу да, нажалост, постоје домови у којима је забележен већи број оболелих корисника и запослених, иако су се придржавали мера и спроводили инструкције.
Инспекција социјалне заштите Министарства за рад, међутим, нема сазнања и информације да домови не поштују процедуре које се односе на пријем корисника на смештај и ангажовање запослених, те самим тим ни ко су њихови власници или директори.
- Од почетка епидемије ковида у Србији успостављена је строга контрола праћења примене мера и поступања по инструкцијама и процедурама, укључујући контролу кретања корисника на смештају, као и улазака и излазака запослених, нарочито у погледу могућих епидемиолошких ризика - кажу у Министарству.
- Непоштовање епидемиолошких мера повлачи санкције - додају они.
У сваком појединачном случају утврђује се чињенично стање, законитост рада и у складу са утврђеним, Инспекција социјалне заштите поступа у складу са својим надлежностима - налаже мере, изриче забране, покреће поступке.