Дошли сте из набавке и не знате како да дезинфикујете храну: Ови савети докторке ће вам помоћи
Пазите како поступате после куповине.
После искуства књижевнице Биљане Србљановић са ковидом 19 и њеном причом да се заразила преко чепа флашице за воду, многи су се запитали како треба да се у време пандемије поступа са намирницама и амбалажом коју вам неко док сте у изолацији из продавнице донесе на врата. Стручњаци су углавном сагласни да би требало бити врло опрезан, поготову када су пензионери у питању, пошто су они већ дуже време изоловани од спољашње средине.
Увек уз свој народ кад је најтеже: Оно што су урадили волонтери Меридиана је за АПЛАУЗ!
УСТАШКА МУЗИКА УСРЕД СРБИЈЕ, И ТО НА ВАСКРС! Истакао и хрватску заставу, људи ПОБЕСНЕЛИ због ПРОВОКАЦИЈЕ
АМБАСАДОРКА КИНЕ ОДУШЕВИЛА СРБИЈУ: Сама офарбала јаја за Ускрс на стари српски начин (ВИДЕО)
Прим. др Мира Киш Вељковић, специјалиста опште медицине објашњава да је сарс-ков-2 нови вирус, да се о њему врло мало зна и разне су информације о томе колико може да опстане на стакленим, пластичним, гуменим, металним површинама...
- Има података да на ПЕТ амбалажи и пластици остаје чак до девет дана, а на картону четири. Међутим, све су то још увек претпоставке. Зато су неопходни висок степен опреза и максимална хигијена у циљу заштите од инфекције - објашњава наша саговорница.
Др Киш Вељковић саветује да све што сте купили у продавници или су вам деца донела ставите на сто, а кесе изнесете на терасу или их, ако немате терасу, баците. Воће и поврће прво добро оперете топлом водом, а онда га потопите у раствор воде и сода-бикарбоне и оставите да одстоји пет минута, а потом исперете. Ако је реч о лимуну, поморанџама, кромпиру, парадајзу и осталим намирницама које имају кору, кад одстоје у раствору, требало би их обрисати чистом крпом и одложити у чисту чинију. После тога дезинфикујте сто или радни површину алкохолом.
- Пластичну и ПЕТ амбалажу - дакле млеко, јогурт, воду и сва пића, вакуумске фолије у које су упаковани сухомеснати производи и сиреви обавезно треба опрати топлом водом, а пре него што отворите флашу или тетрапак, отвор испрскајте алкохолом, сачекајте да се осуши, па тек онда користите - каже докторка.
У дезинфекцији површина у кући, намештаја или површина у купатилу, уколико немате посебна средства може се користити и средство на бази хлора, као што је доместос.
- Вирус је осетљив на ултраљубичасте зраке и излагање топлоти, односно температури преко 56 степени Целзијуса у трајању од најмање 30 минута, затим на алкохол од 70 процената, дезинфекциона средства која садрже хлор, перацетна киселина такође може успешно да деактивира вирус, док асепсол не може - тврди наша саговорница.
Нема довољно информација о делотворности других средстава за дезинфекцију, па се зато она не препоручују. Један од предлога је и да се стерилишу предмети отпорни на високе температуре тако што ћете их држати у кипућој води најмање 15 минута.
Када се улази у кућу требало би се изути испред врата и одмах опрати руке. Одећу би требало скинути, изнети на терасу да се сунча и проветри, али је не треба истресати. Кваке, кључеви и мобилни телефон такође морају да се дезинфикују алкохолом. Ако немате терасу, све ствари ставите на прање. Поново оперите руке и обуците одећу која је само за по кући.
РУСКИ ВОЈНИ ЕПИДЕМИОЛОЗИ ПОСЕТИЛИ БОР: Због брзог ШИРЕЊА корона вируса, дали препоруке за даљи рад
Колико дуго ће Србија бити ИМУНА КАДА ПРОЂЕ ПРВИ ТАЛАС КОРОНЕ: Српски стручњаци дали одговор
Како је Косјерић избегао да се упише на ЦРНУ МАПУ КОРОНЕ: Једна мера је зауставила пошаст испред капије града
ЧУДНА СВЕТЛА НА НОЋНОМ НЕБУ ИЗНАД СРБИЈЕ! Грађани се уплашили, круже ТЕОРИЈЕ ЗАВЕРЕ, а ево шта је ИСТИНА (ВИДЕО)
НЕСТВАРНЕ СЦЕНЕ ТОКОМ ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА: Улице потпуно опустеле, чује се само ЦВРКУТ ПТИЦА (ВИДЕО)