Исправка: Нема доказа да витамин Д лечи или спречава ковид-19
Нема довољно научних доказа који би потврдили да је узимање витамина Д значајно у превенцији или лечењу ковид-19
Недавно су објављене тврдње српског имунолога Борислава Каменова о томе како је витамин Д кључан за превенцију и лечење болести ковид-19, а на основу анализе коју је урадио портал Раскринкавање, утврђено је да ове тврдње немају научну потврду, те се у овом тексту стога више не налазе такве информације, већ су оне уклоњене.
Како нема довољно научних доказа који би потврдили да је узимање витамина Д значајно у превенцији или лечењу ковид-19, тврдње имунолога Каменова "да је најважније оружје против короне витамин Д, у великим дозама”, као и његова изјава да епидемиолози греше када када дају мале дозе витамина Д, уклоњене су из текста.
ИСПРАВЉЕНА ВЕРЗИЈА ТЕКСТА:
-Вакцина је најважније оружје у борби са коронавирусом, али није једино. Од нашег имунитета и општег стања организма, зависи колико ће бити тешки симптоми и последице ако се заразимо- прича имунолог проф. др Борислав Каменов, бивши директор Клиничког центра Ниш и универзитетски професор у пензији.
На питање, зашто се дешава да и вакцинисани грађани буду хоспитализовани због коронавируса, одговара да се не смемо ослонити само на примљену вакцину, јер је борба са овом болешћу знатно озбиљнија и шира.
-Вакцине много чине за наш организам, оне су неопходне и помажу нам да се изборимо са вирусом. Међутим, људи заборављају кроз шта је све њихово тело прошло током живота, колико се ту токсина накупило, од аерозагађења, преко нездраве исхране, свакодневног стреса и генерално лошег начина живота. Када говоримо о вакцинисанима који су у болницама, не мислим само на хроничне болеснике, људе са придруженим болестима, већ говорим и о онима за које кажу како ‚никад ни од чега нису боловали, а онда вакцинисани завршили у болници‘. Зашто? Зато што им је примарни имунитет лош. Вакцина не може да дигне читав наш имунитет, морамо јој помоћи. Антитела нису главна у борби против коронавируса. Са или без вакцине, разболећемо се уколико немамо довољно јак неспецифични имунитет, који је наш базични механизам за борбу против вируса- објашњава проф. др Каменов.
У нашем народу, наглашава он, основни имунитет није добар, јер се, пре свега, лоше хранимо.
-Трујемо се ваздухом од којег нажалост не можемо побећи, али и затрованом храном, прсканим поврћем, неквалитетним месом… Када би се људи потрудили да лече надимање, да провере имају ли можда инсулинску резистенцију и томе слично, онда би радили на отпорности свог организма, који би се уз вакцину лако изборио са коронавирусом, али и са многим другим болестима. Људи морају да обрате пажњу на то како живе, како спавају, да ли пију течности, редовно вежбају, колико су им сређене емоције и како се бране од стреса. Када имамо добру основу у организму, онда вируси теже обарају имуни систем. Када је стање у основи лоше, онда ни вакцина не може много да помогне- наглашава саговорник.
Код појединих особа, генетика је међутим таква, да се вакцина не прими као код већине.
-Нечији организам одговори на вакцину тако да вирус ни не осети када се заразе, али није код свих исто. Има људи чији организам не одговара добро и плашим се да њима ништа не значе ни три, па и више доза. Деца боље реагују на коронавирус јер имају добар неспецифични имунитет, којем битно доприноси витамин Д. Доминантни имуни одговор на ковид-19 код деце је, ова врста имунитета, односно здраве ћелије макрофаги, које су борци против вируса. То су ћелије примарне заштите, које убијају токсине и неутрализују их. Зато нема толико тешких случајева међу децом. Код одраслих су међутим, ове ћелије уништене због свих отрова који нам оштећују организам из године у годину: цигарете, алкохол, стрес, ваздух… Ако је имунитет једном уништен, не може се никад више повратити, али може да се поправи. Макрофаги код одраслих никада не могу бити као код деце, али их можемо оживети и размрдати, тако што ћемо појачати имунитет. Због непрестане борбе са токсинима у организнму, макрофаги смањују интензитет борбе против коронавируса, пошто се исти ресурси користе и у једној и у другој борби. Зато су људи са ‘затрованим‘ организмом склонији разбољевању од ковида-19. - објашњава имунолог.
Из исхране, истиче он, обавезно избацити хибридне житарце.
-То је хлеб, бело, црно брашно. Увести пиринач, хељду, просо, сусам, ланено семе… Људи који имају метаболичке сметње морају анализама да установе шта им смета уз консултацију са лекаром, или да мењају исхрану. Има људи који су инфицирани, а немају симптоме јако дуго, или се уопште не јаве, јер су радили на превенцији. Вакцина и здрав начин живота су најјачи тим у борби са короном-закључује проф. др Каменов.
Из исхране, истиче он, обавезно избацити хибридне житарце.
- То је хлеб, бело, црно брашно. Увести пиринач, хељду, просо, сусам, ланено семе… Људи који имају метаболичке сметње морају анализама да установе шта им смета уз консултацију са лекаром, или да мењају исхрану. Има људи који су инфицирани, а немају симптоме јако дуго, или се уопште не јаве, јер су радили на превенцији. Вакцина и здрав начин живота су најјачи тим у борби са короном - закључује проф. др Каменов.
Антитела не убијају вирус, неутралишу га
Са једне стране, антитела се везују за вирус, а са друге стране се везују за ћелије макрофаги, које једине убијају вирус.
-Морамо да схватимо да антитела нису главна у борби против ковида-19, јер не могу да убију вирус, већ само да га неутралишу. Вакцина, која ствара антитела, и о којој се говори као о потпуно сувереном механизму борбе против корона инфекције, штитиће нас ако је наш општи, неспецифични имунитет добар. Такав имунитет ће бити добар ако организам очистимо од токсина и ако му дамо довољно витамина Д. Наиме, код нас, и у свету, најчешће од короне страдају људи који имају метаболички синдром. То су људи којима је рецимо, непрестано надувен стомак, јер се трују храном и склони су дијабетесу. Ако се дете од три године лоше храни, касно је, већ је организам затрован. Зато водите рачуна шта деца имају на менију од исхране, јер она у првим годинама живота развијају имунитет- објашњава проф. др Каменов.