ДР ГЛИГИЋ ОТКЛОНИЛА СВЕ СУМЊЕ: Објаснила да ли вакцинисани могу да пренесу корону и колико трају антитела
Позната докторка Ана Глигић објаснила је свим грађанима
- Особе које су примиле вакцину против корона вируса не могу да буду асимптоматски носиоци, нити да пренесу вирус онима који се нису вакцинисали - каже вирусолог Ана Глигић.
ДР АНА ГЛИГИЋ ОТКРИВА: Једну ствар у вези корона вируса до сада нисте чули!
СВИ ПРАВИМО ОВЕ ОПАСНЕ ГРЕШКЕ: Докторка Ана Глигић објашњава како треба носити заштитну маску
Корона однела живот још једног српског лекара: Др Ивановић био је лични лекар за више од 3.000 Рачана
Она истиче да је задатак вакцине да створи антитела и ојача имунитет. Такође, подсећа, постоји и дужи пут до стварања антитела - зараза корона вирусом, али у том случају антитела се стварају спорије, чак и код особа које немају никакве симптоме инфекције.
- Ако већ имате корона вирус, организму је потребно 10 до 14 дана да створи антитела која ће елиминисати вирус из организма. Организам почиње да ствара антитела већ седмог дана, 14. дана она достижу висок ниво, а онда настављају да расту до 27. дана. После извесног времена ниво антитела почиње мало да опада, али се тај ниво убрзо стабилизује и онда траје неколико месеци - истиче Глигић.
Да ли ће авакцинална антитела дуже трајати, зависи од тога у каквом стању је наш организам, појашањава она.
Познато је да је ковид-19 мултисистемска болест – улази респираторним путем, али може да се прошири и на друге органе. На питање да ли, ако смо примили вакцину ковид-19 не може утицати на развој других болести у организму као што то сада чини, вирусолог Глигић каже:
- Ниједна вакцина не штити 100 посто. Вакцина против корона вируса ће обезбедити да не дођемо до болнице; чак и ако негде ''покупимо'' вирус преболећемо ''на ногама'', а можда нећемо ни знати да смо имали вирус. Инфекција после вакцинације повећава имуни статус организма и неће нам нашкодити, нећемо завршити на респиратору, неће нам се десити ништа лоше. Нема више деловања корона вируса на друге органе.
Глигић подсећа да се корона вирус најпре размножи на месту уласка, па се потом „спушта“ на плућа. Путем крви и лимфе ''иде'' до других органа.
- Ако вирус нема афинитет на ћелије других органа, ту се неће ни примити. Ако је организам јак, вирус неће ''отићи'' на јетру, слезину и друге органе – наводи наша саговорница.
Глигић сматра да би вакцину против корона вируса требало да приме и они који су већ преболели ковид-19 са благом клиничком сликом, да би се појачао имунитет и створила додатна количина антитела.
- Без вакцине крај пандемије се не назире - подсећа међународно признати вирусолог.
- Али, да би се створио колективни имунитет, неопходно је да велики број људи буде вакцинисан у што краћем року. У време вариоле вере, за 15 дана вакцинисано је 18 милиона људи, направљен је "зид". Сада се, због ситуације са вакцинама, имунизација спроводи парцијално не само код нас, већ и у целом свету. Важно је да се људи вакцинишу да не би ризиковали здравље - указала је она.