ВАЖНО! Који тест на АНТИТЕЛА радити ако сте примили неку од ОВИХ вакцина? Др Гњатовић РАЗРЕШИЛА све недоумице!
Др Гњатовић доноси одговор на једно од најважнијих питања од почетка имунизације у Србији.
Уколико радите серолошки тест да бисте проверили ниво IgG антитела на корону, прво питајте које протеине тај тест детектује, јер није исто ако проверавате антитела после прележане короне, примљене "Фајзерове" или "Синофармове" вакцине, објашњава сарадница Института за примену нуклеарне енергије Марија Гњатовић.
Имате проблема са БОЛОВИМА У МИШИЋИМА И ЗГЛОБОВИМА? Лекари препоручују ОВО као решење!
РЕШЕНА ДИЛЕМА! Ђаци од ПРВОГ до ЧЕТВРТОГ разреда ове недеље ИДУ РЕДОВНО у школу! Смањиће се и број деце у вртићима!
ВАКЦИНАЦИЈА У СРБИЈИ НЕ СТАЈЕ: Отворен нови пункт за имунизацију грађана
На то посебно обратите пажњу да вам се не би десило да радите погрешан тест па испадне на папиру да немате антитела, а уистину сте имуни на корону. А на све то сте направили и непотребан трошак - око 2.000 динара је тестирање на IgG антитела. Организам ствара IgG антитела на различите протеине вируса - најчешће на спајк протеин (С-протеин), нуклеокапсид (Н), у одређеној мери и на омотач (Е - енвелопе) и на мембрану вируса (М). Н антитела, она на нуклеокапсид, најбрже настају, али најбрже и нестају из циркулације, док су С заправо антитела на спајк протеин, који служи за везивање короне за људске ћелије.
Већина вакцина су направљене тако да стимулишу синтезу антитела усмерених на С-протеин - "Фајзер-Бајонтекова", "спутњик В", "Астра Зенекина". И ефикасност тих цепива проверава се одређивањем IgG антитела на С-протеин. У случају тестирања антитела на друге протеине короне, тест ће бити негативан, а тиме ће се добити и лажна слика да вакцинисана особа нема антитела.
А кад је реч о инактивисаним вакцинама, каква је кинеска компаније "Синофарм", IgG антитела на С-протеин могу, али не морају да се развију након вакцинације. И зато би се на тесту антитела за С-протеин можда показало да вакцинисани нема антитела, док би тест на Н антитела био позитиван.
Др Марија Гњатовић, истраживач Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), каже за Курир да је најпоузданије да имате детекцију на С и Н, јер ће тиме бити покривена и антитела на природну инфекцију и на вакцинацију. Наравно, могуће је урадити и два одвојена теста, и на С и на Н, али је трошак дупли.
- На почетку епидемије - у марту, априлу и мају, доминантно су се радили тестови на С-протеин. Али онда се схватило да се код природне инфекције предоминантно стварају антитела на Н, па су лабораторије кренуле с тестовима базираним на нуклеокапсиду. Кад је почела вакцинација, кренуло се са серолошким тестовима антитела на С-протеин, који се успешно прави и код "Фајзерове" и "спутњик В" и код "Астра Зенекине" вакцине. Највећи број људи вакцинисан "Синофармовом" вакцином доминантно ствара одговор према Н, али 10-15 одсто њих развије слаб одговор према С, и зато је најбоље да се ради комбинација ова два протеина. Међутим, та реакција се временом мења код природне инфекције и могуће је да ће и инактивисане вакцине, каква је кинеска, које стварају одговор према Н, временом створити јачи одговор према С-протеину - објашњава др Гњатовић.