ДР ГЊАТОВИЋ ДАЛА ОДГОВОРЕ НА КЉУЧНА ПИТАЊА: Познато која вакцина најбрже штити и када треба радити тест на антитела
Не би требало журити са провером антитела у организму после вакцинације, каже др Марија Гњатовић, научна сарадница Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
Гњатовић је рекла и да се све већи број заражених коронавирусом може објаснити опуштањем грађана после почетка вакцинације.
- Симптоми су различити код сваке особе, а зависе и од количине вируса којој је неко био изложен као и стања организма - наводи Гњатовић.
Жене много више ОБОЛЕВАЈУ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Докторка открива због чега је то тако и КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ!
ДР ДУШКА ОГОРЧЕНА: Као да смо са Новом годином решили да је крај, клиничка слика се погорша за само ДВА САТА
ГОТОВО ИЗВЕСНО - ЗАТВАРАЊЕ НА 48 САТИ ЗА ВИКЕНД! Кризни штаб сутра одлучује - ове мере су на столу
Она је истакла и да је потребно време да се створе антитела, а пун ефекат вакцине било ког произвођача је две недеље после друге дозе, или касније.
- Између прве и друге дозе сте или незаштићени или тек почиње да се ствара имунитет - додаје Гњатовић.
Према њеним речима, "Фајзерова" вакцина даје најбржи хуморални, серолошки одговор.
- Антитела код већине грађана које смо тестирали ствараји се две до три недеље након прве дозе вакцине, преко 85 одсто. За другу дозу се очекује да продужи трајање серолошког одговора - објашњава Гњатовић.
"Спутњик В" вакцини треба неколико дана више него "Фајзеровој" да да одговор, а око 80 одсто људи има антитела након три недеље од примања прве дозе. Пун одговор се добија тек после друге дозе.
Како је истакла Марија Гњатовић, примећено је да код старијих особа имунолошки одговор долази касније.
Наводи да се мерење количине антинтела препоручује две до три недеље након друге дозе.
- За све врсте вакцина то се може урадити после поменутог периода, осим вакцине ''Астра-Зенеке'' пошто се у случају тог цепива друга доза прима чак 12 недеља после прве.
Гњатовићева наводи да је вакцина "Астра-Зенеке" слична "спутњиковој" и да ствара имунитет двадесетак дана после примања прве дозе који у случају заражавања спречава појаву теже клиничке слике.
Нежељене реакције код "спутњика" могу бити главобоља и краткотрајна повишена темепратура. Никаве озбиљне нуспојаве нису примећене код "спутњика", па се исто може очекивати и за цепиво "Астра-Зенеке", додаје она.
Антитела се стварају после двадесетак дана, даје добру заштиту у периоду између примања прве и друге дозе вакцине.
Испитивањима се дошло до закључка да је најбољи ефекат вакцина "Астра-Зенеке" када се друга доза прими 12 недеља после од прве, указује Гњатовић.
Додаје се да исту препоруку за примену очекује и за "Фајзерову" вакцину која такође даје добар одговор после прве дозе.
Нагласила је да подаци из Британије показују да цепива "Астра-Зенеке" и "Фајзера" у више од 90 одсто случајева штите од тежих облика ковида 19 после прве дозе.
- Према прелиминарним резултатима, све вакцине које се употребљавају у Србији штите од британског соја коронавируса. Не може се очекивати да ће се протеин вируса толико изменити да вакцине постану потпно неефикасне у борби против различитих сојева, учинак може бити само умањен - каже Гњатовић. .
Она објашњава и да не постоје јасно дефинсане вредности количине антитела од заштите од инфекције или теже клиничке слике после имунизације.
- Знамо да референтне вредности антитела штите од поновне природне инфекције, а то се очекује и од вакцинације - каже Гњатовић.
Говорећи о случајевима заражавања коронавирусом после примања друге дозе вакцине, Гњатовићева напомиње да се то дешавало дан-два после примања друге дозе, указујући да је већина грађана примила кинески "синофарм" код кога се најспорије ствара имунитет.
Гњатовић сматра да је за колективни имунитет потребно још оволико вакцинација колико је грађана имунизовано до сада (1.792.912, 647.019 особа добило другу дозу цепива) и да се то догоди у што краћем временском року како би се спречила трансмисија или бар успорило ширење заразе.